Här är Sveriges populäraste partiledare – Och minst populära

2021 11 26

En ny mätning över Sveriges partiledare visar att det finns en jätteraket och tre bottennapp.

Den stora raketen utgörs av nykomlingen bland partiledarna som dessutom ser ut att bi statsminister framåt nästa vecka möjligen – nämligen Socialdemokraternas Magdalena Andersson.

Jämförs med Löfven

Hon ligger hela 6 % över Stefan Löfven (S) och eftersom det är hennes första medverkan på Ipsos förtroendemätningar så jämförs hennes siffror med Stefan Löfvens denna gång rapporterar DN.

Bästa siffran på 21 år

Inte nog med att Magdalena Andersson (S) intar toppositionen, hon får dessutom den starkaste startsiffran som någon tidigare ny partiledare haft sedan år 2000 och framåt.

– Det brukar ta tid för en ny partiledare att få fart på siffrorna, säger Nicklas Källebring på Ipsos.

Här är topplistan

Här är den nya förtroendelistan som visar hur stor andel av väljarna som har stort eller mycket stort förtroende för respektive partiledare. Inom parentes ses förra mätningen.

▪1:a med 42 % (+6)  Magdalena Andersson (S)

▪2.a med 34 % (-1)   Ulf Kristersson (M)

▪3:a med 27 % (-1)   Jimmie Åkesson (SD)

▪4:a med 25 % (-2)   Nooshi Dadgostar (V)

▪5:a med 23 % (-1)   Ebba Bush (KD)

▪5:a med 23 % (+1)   Annie Lööf (C)

▪7:a med 11 % (+0)   Per Bolund (MP)

▪8:a med 10 % (-2)    Nyamko Sabuni (L)

▪9:a med    9 % (-1)   Märta Stenevi (MP)

Mätningen genomfördes 9 – 22 november.

Långt före moderatledaren

Magdalena Andersson (S) ligger hela 8 %-enheter före Ulf Kristersson (M). Som ny partiledare fick Stefan Löfven (S) nästan lika höga siffror men kom inte etta eftersom Fredrik Reinfeldt toppade.

Reinfeldt innehar också det högsta värdet som någon partiledare någonsin haft i Ipsos mätserie då han i mars 2011 fick hela 60 % uppger DN idag.

Stark start

Vid en jämförelse med de tidigare S-ledarnas första mätning ser man att Magdalena Andersson har fått en mycket stark start.

S-ledare när de är nya

▪37 % Mona Sahlin (S) år 2007

▪24 % Håkan Juholt (S) år 2011

▪41 % Stefan Löfven (S) år 2012

▪42 % Magdalena Andersson (S) år 2021

Finns en baksida

DN rapporterar att Stefan Löfvens (S) bästa resultat var 46 % vilket han fick i juni 2014.

– Baksidan av en bra start är att det sedan är lättare att tappa än att öka. Det är en helt annan roll att vara statsminister än finansminister och hon har en mycket besvärlig parlamentarisk situation att hantera, säger Ipsos Nicklas Källebring till DN.

ANALYS

Till skillnad från de allra flesta tidigare partiledarna så gick Magdalena Andersson till rollen som partiledare samtidigt som hon är finansminister. Därmed var hon redan väldigt känd för alla väljare men som finansminister har hon också ett högt förtroende hos väljarna enligt flera mätningar.

Hon har dessutom en stil och en retorik som enligt mätningar hos Ipsos har fått väljarna att koppla hennes namn till kompetens och kunskap. Det är nämligen de två vanligaste termerna som väljarna tänker på när de hör hennes namn enligt Ipsos mätningar.

Foto: Regeringskansliet, Ninni Andersson


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


Trump vägrar toppmöte – kräver att värdlandet kastas ut

2025 11 05

USA:s president Donald Trump vägrar att delta på nästa G20-toppmöte.

Under ett besök hos American Business Forum i Miami meddelar Trump att han tänker nobba mötet, som äger rum i Johannesburg senare i november.

Presidenten riktar hård kritik mot värdlandet Sydafrika, som han anser borde uteslutas från G20.

– Sydafrika borde inte vara med i G20 längre. Det som har hänt där är väldigt dåligt, säger Trump enligt Reuters.

– Jag tänker inte representera vårt land där. De [Sydafrika] borde inte vara där, fortsätter presidenten.

Kalabalik i Vita huset

Trump har upprepade gånger anklagat Sydafrika för att tillåta folkmord på vita medborgare och konfiskering av mark från vita jordbrukare. Han har kallat det för "ett massivt brott mot mänskliga rättigheter".

När Trump tog emot sin sydafrikanske motsvarighet Cyril Ramaphosa i Ovala rummet spelade han upp en video som påstås visa bevis för ett folkmord på vita i Sydafrika. Trump visade också upp tryckta kopior på artiklar, som enligt honom visar vita sydafrikaner som har dödats.

– Död, död och död, sade Trump med hänvisning till bilderna.

Den sydafrikanske presidenten dementerade att det förekommer ett folkmord på vita i landet. Han uppgav att det visserligen förekommer brott i Sydafrika, men att majoriteten av offren är svarta.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Omstritt ämne 

Frågan om markägande är en omtvistad fråga i Sydafrika. Majoriteten av jordbruksmarken ägs fortfarande av vita människor, tre decennier efter apartheids slut. Av den inhemska produktionen kommer 95 procent från de storjordbruk som fortfarande oftast ägs av vita.

Efter apartheidtiden (1948–1994) har delar av jordbruksmarknaden, cirka 10 procent, omfördelas från vita till svarta. Den sydafrikanska regeringens mål är att en tredjedel av marken ska byta ägare.

Reformen har kritiserats av både den vita och svarta befolkningen, rapporterar Utrikespolitiska institutet.

– Svarta anser att den går för långsamt och de vita anklagar regeringen för att ge jord till många som inte brukar den. Det radikala vänsterpartiet EFF liksom vänsterkrafter inom regeringspartiet ANC har uppmanat till ockupation av mark ägd av vita, framhåller UI i en analys.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé 

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen