23 oktober 2025

Forskare i chock – kan ha upptäckt försvunnen värld

2025 01 14

De flesta är bekanta med legenderna om Atlantis, Eldorado och Avalon.

Den gemensamma nämnaren är att alla tre är mytomspunna platser från förr som samtliga har mött en dramatisk undergång – men ingen har hittills kunnat bevisa att platserna verkligen existerat.

Nu kan en fjärde plats adderas till listan.

Men med en stor skillnad.

Forskare har nämligen hittat vad som skulle kunna vara bevis för “en förlorad värld” under Stilla havet, rapporterar Daily Mail.

– Det här borde inte existera, framhåller forskarna vid ETH Zürich och California Institute of Technology, som ligger bakom studien.

"Stort mysterium"

Fynden består av massiva strukturer djupt inne i jordens inre.

Det mystiska materialet får seismiska vågor i regionen att bete sig märkligt, och skulle kunna utgöra bevis på en förlorad värld från hundratals miljoner år sedan.

Forskarna slår fast att det anomala materialet inte borde finnas där.

I studien som publicerats i tidskriften Scientific Reports framhåller man att upptäckten är ett “stort mysterium” och att fynden utmanar “vår nuvarande förståelse av hur jorden fungerar”.

– Att fastställa jordens struktur är avgörande för att reda ut dess inre dynamik. Dessa fynd tyder på större skillnader för dessa avvikelser i jordens nedre mantel. 

Metoden jämförs med ultraljud

Jorden består av tre lager: skorpan, manteln och kärnan.

Ingen kan dock se vad som finns inuti jorden, och det går inte heller att borra så pass djupt att det går att ta stenprover från manteln.

Istället studerar forskarna hastigheterna hos seismiska vågor – det vill säga vibrationer som orsakas av jordbävningar och explosioner – när de färdas genom planetens inre.

Dessa vågor registreras och leder till slutsatser om jordens struktur och sammansättning.

– Detta är väldigt likt hur läkare använder ultraljud för att avbilda organ, muskler eller vener inuti kroppen utan att öppna den, förklarar ETH Zürich.

Har ingen förklaring

Det är, grovt förenklat, genom en mycket bättre variant av ovanstående metod som forskarna har hittat sedan länge försvunna rester av tektoniska plattor långt inne i jordens mantel. Tidigare har man bara upptäckt sådana i så kallade subduktionszoner – vilket gör det här till ett mycket oväntat fynd.

Forskarna kan hittills inte förklara varifrån plattorna eller strukturerna kommer eller vad de är gjorda av.

– Det kan antingen vara forntida, kiselrika material som har funnits där sedan manteln bildades för cirka fyra miljarder år sedan och som har överlevt trots de konvektiva rörelserna i manteln.

– Eller zoner där järnrika bergarter ansamlas som en konsekvens av dessa mantelrörelser under miljarder år, säger Thomas Schouten från ETH Zürich, en av studiens medförfattare.

Foto: J. Miranda

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen