UPPGIFTER: Putin har grundlurat nära allierad

2025 01 12

Vladimir Putin slutade svara i telefonen och lämnade en av sina närmast allierade i sticket.

I december störtades Syriens diktator Bashar al-Assad från makten. 

Fram till dess backades den forne presidenten upp av Rysslands motsvarighet Vladimir Putin.

Men under de sista dagarna som ledare i Syrien ska han ha blivit blåst av den ryska diktatorn, enligt den före detta medhjälparen Kamel Saqr som tidigare jobbade för Assad.

Det säger han i en podcast producerad av Majeez Studios.

"Uppgifterna är av betydelse"

Kamel Saqrs påstående har inte kunnat verifieras av oberoende medier.

Men uppgifterna är av betydelse.

– Putins påstådda brist på kommunikation med Assad innan hans regim störtades är betydande eftersom det tyder på att den ryska presidenten kunde ha förutspått att rebellerna skulle lyckas störta landets tidigare president.

Det framhåller Maya Mehrara, nyhetsreporter på den amerikanska tidningen Newsweek som tagit del av uttalandet.

Hon tillägger:

– Dessutom kan den ryska presidentens bristande kommunikation med Assad tyda på att han inte längre ansträngt sig för att behålla nära relationer med Syrien, eller dess tidiga ledare.

"Finns ingen annan förklaring"

Enligt Saqr slutade inte bara Putin svara i telefonen, han understryker även att den ryska diktatorn misslyckades med att hjälpa Assad att slå tillbaka oppositionen redan före kuppen.

Assad ska i november förra året ha vädjat till Putin när rebellerna hade tagit en stor del av Aleppo.

– Bashar al-Assads begäran till Putin var att han personligen skulle hantera den säkra flygtransporten som krävdes för att leverera militärt bistånd för att stödja eller stoppa den syriska oppositionens frammarsch, säger den tidigare medhjälparen.

Han tillägger att det inte finns “någon annan förklaring” än att Putin lurade Assad när Moskva slutade att besvara den syriska regimens frågor.

Missnöje i Kreml

I julas uppgav The Telegraph att relationen mellan Putin och Assad hade försämrats under de senaste månaderna.

Till stor del ska detta ha berott på den syriska expresidentens ovilja mot reformer och samtal med landets oppositionsgrupper. Moskva ska inte ha uppskattat detta, enligt tidningen.

När rebellerna tog över Damaskus flydde Assad till Ryssland där han beviljades politisk asyl.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Obama går ut med sällsynt varning: ”Ett kolossalt misstag”

2025 07 02

Den tidigare presidenten Barack Obama framför mycket ovanlig kritik.

Det hör inte till vanligheterna att expresidenter i USA går ut och kritiserar sina efterträdare.

Att det sker tillsammans med en annan före detta president är ännu mer sällsynt.

Men nu går Barack Obama, tillsammans med republikanen George W. Bush som var president i USA mellan 2001 och 2008, ut med en gemensam varning.

De före detta amerikanska ledarna uttrycker sin förskräckelse över Trumpregeringens nedläggning av det amerikanska nationella biståndsprogrammet USAid, som officiellt stängde i måndags.

– Att rensa ut USAid är en tragedi och en skandal. För det är bland det viktigaste arbete som sker i hela världen, säger Obama enligt Politico.

"Kolossalt misstag"

I talet, som var förinspelat på video och spelades upp på en avslutningsceremoni för tusentals anställda, kallar Obama nedläggningen för “ett kolossalt misstag”.

Han understryker att USAid både räddat liv och varit en viktig faktor i den globala ekonomiska tillväxten.

George W. Bush talar i liknande termer, också det via video.

Republikanen pekar på det aids- och hiv-program som startades under hans tid i Vita huset och som bedöms ha räddat 25 miljoner liv över hela världen.

– Ni har visat USA:s stora styrka genom ert arbete, och det är ert goda hjärta, säger Bush och vänder sig till anställda på biståndsmyndigheten.

– Ligger det i vårt nationella intresse att 25 miljoner människor som skulle ha dött nu lever? Jag tror det, och det tror ni också.

14 miljoner riskerar dö

Enligt en studie från den vetenskapliga tidskriften The Lancet bedöms över 14 miljoner människor riskera att dö som konsekvens av att USA skär ned på biståndet.

USA:s nuvarande president Donald Trump har tidigare hävdat att USAid drivs av “vänsterradikala galningar” och präglas av “enormt bedrägeri”. 

Argumentet för att lägga ned myndigheten är att pengarna borde kunna läggas på amerikanska behov istället för bistånd utomlands.

Även effektiviteten har ifrågasatts. Elon Musk, som fram till nyligen ledde effektivitetsmyndigheten Doge, har kallat myndigheten för “kriminell”, skriver Politico.

Det som ska ersätta USAid väntas presenteras inom kort. Projektet kommer att kallas “America First”.

– Den nya processen kommer att säkerställa att det finns ordentlig tillsyn och att varje skattekrona som spenderas kommer att bidra till att främja våra nationella intressen, framhåller USA:s utrikesdepartement.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen