SEGERSKÅL: Sverigedemokraterna firar M-KD-SD-budgeten

2021 11 24

Sverigedemokraternas största seger sedan bildandet är ett faktum.

Det framhåller Sverigedemokraternas Mattias Karlsson som deltar i partiets stora firande nu i kväll med anledning av att partiet för första gången fått reellt inflytande på Sveriges budget med skarpa förslag rakt in i den budget som röstats igenom.

Historisk dag för SD

– En historisk dag. Sverigedemokraternas budget förhandlad med övriga partier i konservativa blocket vann precis i riksdagen. Nu gör vi skillnad på riktigt, framför Sverigedemokraterna på sina sociala mediekonton.

Budgetomröstningen

Bakgrunden är att Centern valde att indirekt säga nej till S-MP-budgeten genom att avstå att rösta på den i slutomgången i budgetomröstningen när S-MP-budgeten, som även fick stöd av Vänsterpartiet, ställdes mot M-KD-SD-budgeten.

Kämpigt för Andersson (S)

Effekten blir att M-KD-SD-budgeten gick segrande ur budgetfajten vilket leder till att Sveriges nyvalda statminister Magdalena Andersson (S) nu får regera på högerbudgeten fram till valet – men först måste hon bli vald till statsminister igen eftersom hon avgick tidigare i kväll.

Tre SD-reformer

Sverigedemokraterna framhåller särskilt följande tre reformer i budgeten ikväll.

▪Storsatsning på rättsväsendet

▪Mer pengar till gränskontroller

▪Sänkt skatt på drivmedel

Jimmie Åkesson ser mycket negativt på att Magdalena Andersson (S) troligen kan komma att styra Sverige fram till valet.

Ska minimera rödgrönas inverkan

Det sista Sverige behöver just nu är en statsminister som fortsätter att köra landet i botten. Vi som nation behöver få andrum. Sverige behöver läka. Sverige behöver ett styre som förstår vilka problemen är, varför dessa problem finns och vilka lösningar som krävs för att lösa dem. Inget av detta har varken Magdalena Andersson eller hennes parti kunnat visa prov på under de sju år som de suttit vid makten. Trots att de har fått chans efter chans, så har utfallet blivit misslyckande efter misslyckande. Fram till valet 2022 ska jag och Sverigedemokraterna göra vad vi kan för att minimera de rödgrönas skadliga inverkan på vårt land och målmedvetet arbeta för att den nya socialdemokratiska statsministern blir en kortvarig sådan. I valet 2022 ser vi till att Sverige får ett nytt och ansvarsfullt styre, framför Jimmie (SD).

ANALYS

För Sverigedemokraterna innebär dagens besked om att M-KD-SD-budgeten röstats igenom en enormt stor framgång. Partiet är därmed på riktigt inkluderat i Moderaternas och Kristdemokraternas regeringsunderlag och kommer få stor påverkan och inflytande på regeringens politik efter valet – om det blir en M-KD-SD-seger på valkvällen.

Ännu större inflytande skulle Sverigedemokraterna få om Liberalerna inte kommer in i riksdagen samtidigt som M-KD-SD ensamma får egen majoritet.

Foto: Mattias Karlsson Instagram


Jättebesked från Fazer – nu hyllas chokladjätten

2025 07 14

Chokladjätten Fazer gör sin största investering någonsin.

Den finska chokladtillverkaren meddelar att en ny, gigantisk fabrik kommer att slå upp portarna i Lahtis.

Fabriken kommer att stå färdig 2028. Prislappen landar på 400 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor.

Koncernchefen Christoph Vitzthum beskriver det som ett historiskt ögonblick för Fazer.

– Investeringen på cirka 400 miljoner euro är den största i Fazers historia och också mycket betydande ur den finländska livsmedelsindustrins synvinkel.

– Den nya fabriken stöder vår tillväxt både i Finland och på den internationella marknaden och är ett tecken på vår starka tro på den inhemska livsmedelsproduktionens konkurrenskraft även på den internationella marknaden.

Siktar på massiv ökning

Byggandet av den nya fabriken uppskattas sysselsätta hundratals personer inom olika branscher. Enligt Fazer handlar det om över 500 000 arbetstimmar.

Den nya fabriken ska göra det möjligt för Fazer att kraftigt öka produktionen. På sikt vill chokladjätten tredubbla exporten.

Huvudfokus ligger på företagets klassiska produkter.

– Geisha, Dumle och Karl Fazer, alltså Fazers blå. De är våra spjutspetsprodukter på chokladsidan, säger Christoph Vitzthum till HBL.

Koncernchefen bedömer att Fazer kan växa på den internationella marknaden.

–  Det finns många länder i världen där man ger choklad i gåva i en betydligt större utsträckning än i Finland. Det är en marknad som vi vill ta fasta på.

LÄS MER: Drog in 200 miljoner under pandemin – går nu i konkurs

Hyllas i Sverige

Under de senaste åren har Fazer stärkt sin position på den svenska marknaden – samtidigt som konkurrenten Marabou fått mycket kritik för sin koppling till Ryssland. Marabous ägare Mondelez har i dagsläget tre fabriker i Ryssland.

En av flera kunder som väljer Fazer före Marabou är Olof Ehrenkrona, som har jobbat för både UD och statsrådsberedningen.

– Idag köper vi en Fazers chokladkaka. Den klassiska ”Blå”. I anledning av att Skanska ska bygga en ny chokladfabrik för 900 miljoner. Fazers har lämnat Ryssland till skillnad från Marabou som marknadsför sig alltmer desperat i livsmedelsbutikerna, skriver Ehrekrona på X.

– Det går bra för Fazers, tillägger den tidigare M-profilen.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

FAKTA: Fazers nya fabrik

  • Byggarbetet inleds sommaren 2025
  • Byggandet av den nya fabriken uppskattas sysselsätta hundratals personer inom olika branscher i sammanlagt över 500 000 arbetstimmar
  • Fabriken täcker en yta på cirka 33 300 kvadratmeter
  • Tack vare en elektrifierad och högautomatiserad produktion samt omfattande energiåtervinning är fabriken CO2-utsläppsfri till den del som gäller fabrikens egen energiförbrukning 
  • BREEAM miljöklassning tillämpad för fabriken (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)
  • Fabriken beräknas tas i drift 2028  

Källa: Fazer

Foto: Fazer

Text: Redaktionen


Spansk värmebölja drar in över Sverige

2025 07 14

I slutet av veckan blir det riktigt varmt väder i hela landet.

Det fastslår SMHI i en färsk prognos.

– Till andra halvan av veckan väntas högtryck över hela landet och det blir allmänt ett par soliga och varma dagar, framhåller vädermyndighetens meteorolog Lisa Frost i ett uttalande.

Värmebölja från Spanien

Enligt Lisa Frost kan nästan hela Sverige räkna med högsommarvärme från torsdagen och framåt.

– Prognosen är främst osäker för sydöstra Sverige, då möjligen ett nytt lågtryck över Polen kan ge moln, regn och blåsigt väder. I övrigt blir det fortsatt högtrycksbetonat och varmt, berättar meteorologen.

Kollegan Hilda Westberg förklarar att värmen kommer söderifrån. Det är den spanska hettan som vrider upp temperaturerna – i synnerhet i norra Sverige.

– Nu ser det ut som att det successivt blir varmare och på onsdag kan det bli generellt sett bli upp emot 33 grader. Det kan ligga kvar åtminstone till och med lördag, sedan blir det lite för osäkert för att säga exakt vad som händer, säger Hilda Westberg till DN.

Meteorologen uppmanar norrlänningar att vara försiktiga i högsommarvärmen.  

– Med tanke på att det är varmt och torrt så ska man ta det försiktigt, komma ihåg att dricka och dubbelkolla om det finns eldningsförbud om man ska grilla.

LÄS MER: Helikoptrar i luften – SMHI utfärdar skarp varning

Varning i fyra län

SMHI har utfärdat en varning för höga temperaturer i mellersta och norra Norrland.

Värmevarningen gäller för fyra län under måndag till torsdag:

- Västernorrlands län

- Jämtlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande:

  • Ökad risk för hälsoproblem, framför allt för riskgrupper som till exempel personer med underliggande sjukdom, äldre personer eller små barn.
  • Var uppmärksam på om personer i din närhet påverkas av värmen.

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen