Panik hos flygjätte – otäck video skrämmer resenärer

2025 01 09

En video som påstås visa ett flygplan som kraschar cirkulerar på nätet.

Planet på filmen uppges tillhöra flygjätten Emirates och har bland annat delats av ett X-konto med över 136 000 följare.

Men videon är fejk.

Den är AI-genererad och ingenting i videon är sant, framhåller Emirates på egen hemsida.

I ett brådskande uttalande uttrycker man bestörtning över att klippet tillåts spridas.

Flygbolaget har tagit omedelbar kontakt med olika sociala medieplattformar – utan att få gehör i tid.

– Vi är medvetna om att en video som cirkulerar på sociala medier visar en flygolycka från Emirates, skriver bolaget.

"Tar det på största allvar"

Emirates framhåller vidare att de olika sociala medieplattformarna agerar alldeles för långsamt, vilket gör att videon kunnat hänga kvar.

Av det skälet går det Dubai-baserade flygbolaget ut med en akut varning.

– Säkerheten är kärnan i Emirates varumärke och verksamhet, och vi tar sådana här frågor på största allvar.

– Vi uppmanar alla åhörare att alltid kontrollera och hänvisa till officiella källor.

Obehaglig timing

Videon sprids i en orolig tid.

Alldeles nyligen inträffade två dramatiska flygolyckor. Först dog 38 personer då ett passagerarplan på väg till Ryssland kraschade i Kazakstan på juldagen.

Några dagar senare, den 29 december, miste 179 människor livet i en nästan ofattbar olycka på en flygplats i Sydkorea.

Att Emirates känt sig tvungna att gå ut och kommentera videon tyder på att den har fått ett stort genomslag. Trots förtydligandet kan delandet av filmen fortfarande skada varumärket, tror Thomas Ploug, professor i etik i data och artificiell intelligens vid Aalborg Universitet.

– Vill man skada företag eller institutioner så kan man. Det kan få allvarliga kommersiella konsekvenser och där är det självklart att man som företag måste försvara sig mot det, även om det helt uppenbart inte stämmer, säger han till danska TV2.

Kommer fortsätta spridas

Experten tror att vi kommer att få se mer av liknande bilder och filmer i framtiden.

Och de kommer sannolikt bli så pass verklighetstrogna att det blir svårt att se vad som är sant och vad som är falskt.

Han får medhåll av Rebecca Adler-Nissen, professor i internationell politik vid Köpenhamns universitet och forskare inom digital teknik och desinformation.

– Tyvärr kommer vi nog att se mycket mer av det här, eftersom det blir lättare att producera och det är gratis att dela. Du kan sitta hemma och göra en sådan video på fem minuter, säger hon till samma kanal.

Foto: MKJR

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Drönare över Moskva – kaos på flygplatser

2025 08 23

Drönare har uppgetts vara på väg mot Moskva.

Ryssland visar inga tecken på att vilja avsluta kriget i Ukraina.

Men Ukraina slår också till långt inne i Ryssland med jämna mellanrum.

Nu kommer uppgifter om en drönare som varit på väg mot Moskva under lördagen.

På väg direkt mot Moskva

Rysslands luftförsvar har skjutit ned en drönare som var på väg direkt mot Moskva, rapporterar Reuters.

Uppgifterna kommer från Moskvas borgmästare Sergei Sobyanin, enligt nyhetsbyrån.

Drönaren sköts ned när den var på väg mot den ryska huvudstaden, samtidigt som ett flertal andra drönare sköts ned på andra håll i landet.

Fragment på marken efter drönaren som var på väg mot Moskva har studerats av specialister, uppger Moskvas borgmästare på Telegram.

Samtidigt har ett flertal ryska flygplatser tvingats stänga.

Många drönare

Det ryska försvarsministeriet uppger att flygvapnet har skjutit ned 32 drönare under en period på cirka tre timmar på lördagen.

Detta har skett i flera olika områden i de centrala delarna av landet, uppger de ryska källorna.

Samtidigt har även ryska flygplatser haft en kaotisk lördag, enligt nyhetsbyrån.

Ett flertal flygplatser i centrala Ryssland har tvingats stänga på grund av oro över säkerheten i luftrummet.

Det uppger den ryska flygtransportbyrån Rosaviatsia.

Under lördagen kom under flera timmar det ena meddelandet efter det andra om att all aktivitet hade ställts in på flygplatser i Izhevsk, Nizhniy Nolvgorod, Samara, Penza, Tambov och Ulyanovsk, öst och sydöst om Moskva, enligt nyhetsbyrån.

På flygplatsen i Sankt Petersburg, som är Rysslands näst största, blev många flyg kraftigt försenade.

Trump förnyar hot om sanktioner

Ryska folket lär alltså märka av Vladimir Putins krig.

Samtidigt uppges USA:s president Donald Trump återigen överväga sanktioner mot Ryssland, rapporterar The Guardian.

Detta efter att Moskva meddelat att det fortfarande ”inte finns något möte planerat” mellan Putin och Zelenskyj.

– Jag kommer att fatta ett beslut om vad vi gör och det kommer att bli ett mycket viktigt beslut, och det är oavsett om det är massiva sanktioner eller massiva tullar eller båda, eller om vi inte gör någonting och säger att det är ert krig, säger en frustrerad Donald Trump, enligt tidningen.

Foto: A Zarubi

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj slår till mot Putins familj

2025 08 23

Zelenskyj slår nu till direkt mot Putins familj, släktingar och innersta krets.

Rysslands diktator Vladimir Putin visar inget större intresse för att uppnå fred i Ukraina.

Nu riktar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kraftfulla åtgärder mot Putins innersta krets, inklusive familjemedlemmar och släktingar.

Slår till mot Putins familj

Zelenskyj har undertecknat två dekret om nya, hårda sanktioner, varav det ena riktar sig direkt mot Putins innersta krets, rapporterar Kyiv Independent.

Åtgärden har samordnats med kanadensiska sanktioner.

Sanktionerna riktar sig bland annat mot Vladimir Putins tidigare fru Ljudmila Ocheretnaja, och mot hennes nuvarande make Artur Ocheretny, enligt tidningen.

Andra som får känna på hårda sanktioner är Vladimir Putins kusin, Michail Putin, och hans brorson Michail Sjelomov.

Även Putins dotters tidigare make, Igor Zelensky, finns med på listan över personer som får känna på nya sanktioner.

– Dessa sanktioner motsvarar 100 procents synkronisering med årets kanadensiska sanktioner mot 139 individer och enheter som arbetar för Rysslands krig, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

”Måste känna det verkliga trycket”

Ukrainas president understryker att den som stödjer Kreml och dess krig måste få känna på stora konsekvenser.

– Alla som hjälper Ryssland att fortsätta döda och bygga upp krigsmaskinen för ytterligare aggression måste känna det verkliga trycket från världen, säger han.

Samtidigt har Zelenskyj skrivit under ett andra dekret avseende sanktion mot 28 utländska medborgare. Dessa uppges ha hjälpt Ryssland i ockuperade områden.

Sanktionerna innebär bland annat att tillgångar blir frysta i tio år, reseförbud, restriktioner för handel, med mera.

Viktigt besked från Zelenskyj

På lördagen meddelar Zelenskyj också att det kan komma nyheter angående ukrainska säkerhetsgarantier de kommande dagarna.

Beskedet kom på X efter att den ukrainske presidenten samtalet med Nederländernas premiärminister Dick Schoof.

Team från Ukraina, USA och europeiska partners jobbar just nu intensivt med frågan.

– All utveckling kommer att vara klar under de kommande dagarna, skriver Zelenskyj på X.

– Det finns nu en verklig chans att avsluta det här kriget, och Ukraina är redo för konstruktiva steg som kan ta oss närmare riktig fred, tillägger den ukrainske presidenten.

Ryssland visar dock ingen intention att vilja uppnå fred, konstaterar Zelenskyj, som därför vill se hårdare press på Kreml samt ett möte på högsta nivå.

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen