Putin till grym attack – laserstyrda bomber avfyrade

2025 01 09

Flera personer har dött i en ny rysk attack.

På onsdagskvällen har Putins styrkor på nytt attackerat ukrainsk mark.

I Zaporizjzja har totalt 13 personer dött och 63 skadats i en attack där Ryssland avfyrat laserstyrda bomber.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Grym attack

Attacken genomfördes med hjälp av laserstyrda bomber enligt Zaporizjzja Oblasts guvernör Ivan Fedorov. 

Enligt den nationella polisen exploderade bomberna bland en folkmassa mellan infrastrukturanläggningens administrativa byggnad och vägen. 

Attacken skadade flerfamiljshus, en industrianläggning och annan infrastruktur.

 En spårvagn och en minibuss som transporterade passagerare träffades också, enligt riksåklagarens kontor.

TV4s reporter i Kyiv, Johan Fredriksson, berättar.

– Ryssland har skickat in ganska moderna bomber, laserstyrda bomber, säger han till TV4.

– Det har orsakat många civila offer.

Flera attacker

Fyra administrativa byggnader och 27 bilar skadades, enligt den statliga räddningstjänsten. Attacken är en del av en bredare våg av ryska attacker över hela Ukraina. 

Regionala myndigheter rapporterade minst två civila dödsfall och 13 skador över hela landet under det senaste dygnet utöver den senaste attacken.

Avancerar

Samtidigt avancerar ryska styrkor på håll i de östra delarna av Ukraina.

Tankesmedjan ISW förklarar.

– Ryska styrkor avancerade nyligen i nordvästra Toretsk efter flera veckor av ryska offensiva operationer i högre tempo och framsteg i området.

Bilder visar

ISW framhåller vidare att staden Toretsk tycks vara högprioriterad av de ryska styrkorna.

– Geolokaliserade bilder som publicerades den 6 januari indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade längs Kvitkova Street och nådde den nordvästra administrativa gränsen för Toretsk.

– En rysk milibloggare hävdade att ryska styrkor avancerade längs Pyrohova Street i norra Toretsk, men ISW har inte sett någon bekräftelse på detta påstående. En annan rysk milbloggare hävdade att ryska styrkor ockuperar ungefär 90 procent av Toretsk.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen