100-årigt byggföretag i konkurs

2025 01 09

Konkursansökningarna fortsätter att välla in.

Under gårdagen kom besked om att byggföretaget Serneke går i konkurs och pausar alla pågående projekt.

Sent på onsdagseftermiddagen framgår att ytterligare ett byggföretag får kasta in handduken.

Detta efter över 100 års verksamhet.

Efter 100 år

Det rör sig om det Kalixbaserade byggföretaget S A Englund AB.

Bolaget grundades för lite drygt 100 år sedan och har arbetat med olika typer av projekt i regionen under en lång tid.

Nu har det ekonomiska läget dock blivit för tufft och det fanns tillslut inget annat alternativ än konkurs, rapporterar SVT.

“Otroligt sorgligt”

S A Englund AB har 80 anställda som påverkas av konkursen.

Olov Englund, företagets vd, uttalar sig.

– Det är ett otroligt sorgligt beslut, inte minst för alla medarbetare, leverantörer och samarbetspartners. Vi är många som har kämpat hårt för att hitta lösningar, säger han.

Styrelsen hänvisar till den rådande situationen i byggbranschen som bidragande orsak till situationen som bolaget hamnat i.

Serneke i konkurs

Konkurserna i byggbranschen har rasat in under de senaste åren.

Så sent som igår kom besked om att Serneke har fått det så tufft att en konkurs blev det enda alternativet även för dem.

– Marknadsläget inom den svenska bygg- och fastighetsbranschen har varit utmanande under en längre tid, vilket även har påverkat Serneke Sverige AB, framhåller bolaget i ett pressmeddelande.

Inflationen bortblåst

I en tid där konkurser, svaga konjunkturrapporter och arbetstillfällen som går förlorade tynger landet är det svårt att se positivt på svensk ekonomi.

På onsdagsmorgonen kom dock ett glädjande besked - nämligen att inflationen i Sverige är ett allt mindre problem.

Den preliminära inflationstakten enligt KPI för december 2024 var 0,8 procent, vilket var en nedgång från 1,6 procent i november, enligt statistik från SCB.

Det pekar på att Riksbanken kan komma att sänka styrräntan på nytt redan nu i januari - någonting som även förespråkas från olika håll för att få fart på svensk konjunktur.

Foto: C. Hill

Text: Redaktionen


NYTT LAND VARNAR: 10 000 ryska soldater på väg

2025 06 05

Ryssland vill stationera ytterligare 10 000 soldater i Transnistrien, en utbrytarstat i östra Moldavien som får ekonomiskt och militärt bistånd från Moskva.

Det framhåller Moldaviens premiärminister Dorin Recean. Han hänvisar till underrättelseuppgifter som slår fast att Ryssland ”vill befästa sin militära närvaro i Transnistrien”.

Enligt samma uppgifter försöker Ryssland påverka Moldaviens kommande parlamentsval i september. Moskvas förhoppning är att en ryssvänlig regering kommer tillåta stora truppförflyttningar till Transnistrien.

– Detta är en enorm ansträngning för att undergräva den moldaviska demokratin, säger Dorin Recean till Financial Times.

– Man kan också föreställa sig vilket tryck 10 000 soldater skulle sätta på sydvästra Ukraina. Dessutom skulle de vara stationerade nära Rumänien, som är ett Natoland, fortsätter premiärministern.

Varningen: ”Kan stärka sitt grepp”

Ryska soldater har varit stationerade i Transnistrien sedan början av 1990-talet, då regionen hävdade självständighet från Moldavien.

Men under 2000-talet har Rysslands militära närvaro stadigt minskat. I dag uppgår den ryska styrkan till cirka 1 500 soldater. De flesta av soldaterna är dock lokalinvånare. Endast en handfull har skickats från det ryska fastlandet.

– För närvarande är deras styrkor nästintill betydelselösa. Men med en större militär närvaro i Transnistrien, som en ryssvänlig regering kan tillåta, kan de stärka sitt grepp, varnar premiärminister Dorin Recean.

”Moldavien näst på tur”

Flera västländer har varnat för att Ryssland kan vända blicken mot Moldavien om kriget i Ukraina slutar i rysk favör.

Om Ukraina faller står Moldavien näst på tur, hävdade Tysklands dåvarande utrikesminister Annalena Baerbock när hon besökte landet i höstas.

– Det är tydligt vad det moldaviska folkets största bekymmer är. Om Ukraina faller så står Moldavien näst på tur, sade Baerbock på en gemensam pressträff med Moldaviens president Maia Sandu.

En högt uppsatt försvarschef inom Nato har också pekat ut Moldavien som Rysslands nästa mål.

LÄS MER HÄR: NATO-general pekar ut land – ”Kommer att attackeras av Putin”

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Greta Thunberg stoppas

2025 06 05

Människorättsaktivisten Greta Thunberg är på väg till Gaza. Hon färdas på fartyget Madleen tillsammans med elva andra pro-palestinska aktivister.

Fartyget ska leverera humanitärt bistånd till den palestinska befolkningen. Bland annat finns modersmjölksersättning, blöjor, mjöl, ris, vattenfilter, hygienprodukter och medicinsk utrustning ombord.

Men nu stoppas Madleen.

Israels militär IDF har beslutat att fartyget inte kommer att tillåtas närma sig eller lägga till i Gazaremsan. Det rapporterar Jerusalem Post med hänvisning till en högt uppsatt israelisk försvarskälla.

Den israeliske försvarsministern Israel Katz väntas offentliggöra beslutet under torsdagen.

Enligt tidningen kommer ministern berätta att fartyget stoppas av säkerhetsskäl.

– Om de hade fått tillstånd att lägga till, skulle aktivisterna ha blivit strandsatta i Gaza. För att undvika att skapa ett prejudikat som kan underminera blockaden, har Israel beslutat att inte tillåta Madleen att närma sig Gaza, rapporterar Jerusalem Post.

”Redo att agera”

Den israeliska militärens talesperson Effie Defrin har kommenterat fartygets färdrutt.

– IDF är redo att agera på alla fronter, inklusive det maritima området. Vi kommer att agera i enlighet med det, säger hon på en pressträff enligt tidningen.

Thunberg: ”Inte lika farligt som folkmordet”

Madleen lämnade hamnen i Sicilien, Italien, i söndags. Fartyget beräknas nå Gaza inom en vecka.

– Oavsett hur farligt det här uppdraget är, är det inte alls lika farligt som hela världens tystnad inför de människoliv som förloras i folkmordet, sade Greta Thunberg till medier innan avfärden.

I tisdags observerades en drönare över fartyget.

Foto: Instagram

Text: Redaktionen