55-åring spårlöst försvunnen – “Kolla era tomter”

2025 01 05

Polisen behöver hjälp med att hitta en försvunnen person.

På söndagen kring lunchtid har en person försvunnit i Vellinge.

Närmare bestämt är det i Skanör som en stor polisinsats just nu pågår.

Polisen vill ha hjälp av allmänheten med att hitta personen, en man i 55-årsåldern som är spårlöst försvunnen.

Behöver hjälp

Polisen vädjar via sin webbsida om hjälp från allmänheten - då man sedan lunchtid i dag söndag bedrivit en sökinsats utan framgång.

– Polisen söker efter en försvunnen man och behöver nu allmänhetens hjälp. Mannen som är i 55-årsåldern försvann från en bostad i området Björkhagen i Skanör vid 12.00-tiden idag söndag den 5 januari, meddelar polisen.

Går ut med signalement

Polisen har gått ut med signalement i hopp om att det kan bidra till att 55-åringen hittas.

Mannen var vid försvinnandet klädd i en grön täckjacka, jeans och svarta skor. Mannen är skallig.   

– Har du sett mannen eller har information som kan leda till att han återfinns, kontakta vänligen polisen på 114 14, framhåller polisen.

“Kolla era tomter”

Polisen uppmanar även de som bor i området till att kolla sina tomter.

– Polisen önskar hjälp av allmänheten boende i Skanör och Falsterbo med att kontrollera byggnader och andra utrymmen på sina tomter. Polisens sökarbete efter mannen fortsätter. 

Kommer öka

På grund av flera olika orsaker ser antalet försvinnanden ut att öka under de kommande åren.

Det fastslår Linköpings universitet.

–  I takt med en åldrande befolkning, psykiska problem, våldsammare väderhändelser, ökande sociala klyftor och samt migration kan antalet försvinnanden och saknade personer generellt antas öka framöver, framhåller universitetet.

– Därför är det viktigt att utveckla kunskap för att kunna förebygga försvinnanden och effektivisera efterforskningsprocessen.

I nuläget tycks sökinsatsen inte omfatta Försvarsmakten eller Missing People, men om mannen inte hittas så finns flera olika typer av resurser som kan kopplas in för att hjälpa till.

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera ryska stridsflyg förstörda i stor attack

2025 06 27

Flera ryska stridsflygplan uppges ha förstörts eller skadats i en stor attack.

Ukraina har utfört en stor attack i Volgograd oblast i Ryssland, uppger den ukrainska generalstaben.

Attacken riktade sig mot flygfältet Marinovka.

Flera ryska stridsflygplan uppges ha attackerats med hjälp av drönare.

Flera plan förstörda eller skadade

I attacken träffades fyra ryska stridsflygplan av modellen SU-34, rapporterar Kyiv Independent.

Attacken ska ha ägt rum natten till fredag, uppger tidningen på fredagskvällen.

Operationen utfördes av specialstyrkor och den ukrainska underrättelsetjänsten SBU i samarbete med andra militära enheter, enligt generalstaben.

Enligt de ukrainska källorna ska två av de ryska stridsflygplanen ha totalförstörts. Ytterligare två uppges ha skadats.

Attackerna orsakade också en brand på flygfältet, och bland annat har en anläggning där planen servas och repareras börjat brinna.

Svarar Ryssland – med fler attacker

Ukraina har på senare tid ökat sina drönarattacker mot ryskt territorium, uppger tidningen.

Detta till följd av att Ryssland i sin tur utför allt fler attacker mot Ukraina.

I de ryska attackerna har många ukrainska civila dödats eller skadats.

På fredagen har det rapporterats om en rysk robotattack mot Dnipropetrovsk Oblast, där 5 personer uppges ha förlorat livet och ytterligare 25 personer skadades.

Som svar utför Ukraina attacker på ryskt territorium.

Nyligen utförde Ukraina en mycket stor attack mot ryska flygbaser inne i Ryssland, där ett stort antal ryska stridsflygplan slogs ut. Enligt ukrainska uppgifter var det ett 40-tal ryska plan som förstördes i den uppseendeväckande attacken.

Men Ukraina utför alltså även mindre attacker inne i Ryssland.

– Den senaste tidens ökning av drönarattacker syftar till att störa flygplatsverksamheten, överbelasta luftförsvaret och öka trycket mot den ryska befolkningen, rapporterar tidningen.

Foto: Oleg V. Belyakov AirTeamImages

Text: Redaktionen


Glädjebesked för JD Vance

2025 06 28

Nu kommer ett glädjebesked för USA:s vicepresident JD Vance.

Under sitt första halvår som USA:s vicepresident har JD Vance snabbt blivit ett känt ansikte i hela världen.

Vance har inte hamnat i skuggan av Trump, utan har själv väckt stort uppseende med sina utspel, inte minst i utrikespolitiken.

Nu kommer uppgifter som talar för att JD Vance kan få en ännu viktigare roll i framtiden.

Favorit – med stor marginal

JD Vance är med god marginal den mest populära kandidaten till att bli republikansk presidentkandidat i valet 2028, rapporterar Newsweek.

En undersökning från Emerson College Polling, bland republikaner som sannolikt kommer att rösta i ett republikanskt primärval, visar en stark ledning för JD Vance bland potentiella republikanska presidentkandidater.

Hela 46 procent av deltagarna uppger att JD Vance är den republikanska kandidat de föredrar inför presidentvalet 2028.

Tvåa kom utrikesminister Marco Rubio, som dock bara fick 12 procent av rösterna.

På tredje plats hamnade Floridas guvernör Ron DeSantis, som fick 9 procent av rösterna.

Men JD Vance tycks alltså vara republikanernas solklara favorit till att ta över efter Donald Trump.

Förknippas med Trump

Andra kandidater som nämndes var Robert F. Kennedy Jr. (5 procent), Kristi Noem som är chef för Homeland Security (2 procent) och South Carolinas tidigare guvernör Nikki Haley (2 procent).

Det är emellertid tydligt att ett tungt favoritskap vilar på JD Vance.

Vance har ännu inte uttryckt något intresse för att kandidera i valet 2028, men förväntas heller inte göra det än på länge eftersom det fortfarande är flera år kvar till valet.

Mark Shanahan, expert på amerikansk politik vid University of Surrey i Storbritannien, säger att siffrorna knappast är överraskande.

Han understryker samtidigt att det är långt kvar till valet.

JD Vance är starkt förknippad med Trumps administration. Det krävs därför att stödet för den bibehålls under mandatperioden för att Vance popularitet ska förbli intakt.

– Hans öde är dock knutet till framgången för Trumps andra mandatperiod, och om det inte lyckas kommer JD:s stjärna att dala, säger Mark Shanahan till tidningen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen