Tv-serie slår rekord – överlägset mest sedda på Netflix

2025 01 02

Netflix främsta tv-debut är ett faktum.

På annandag jul hade andra säsongen av den sydkoreanska tv-serien "Squid Game" premiär.

Framgången var omedelbar.

Inom loppet av de första fyra dagarna hade uppföljaren redan uppnått fler visningar än vad någon annan Netflixserie lyckats med under en hel premiärvecka – hela 68 miljoner.

Squid Game 2 slog därmed tidigare rekordhållaren ”Wednesday” som drog 50,1 miljoner visningar sin första vecka 2022, rapporterar Variety.

Våldsam serie

Squid Game är en våldsam serie som handlar om en grupp skuldsatta människor som lockas till en stor speltävling på hemlig ort.

Under sex dagar tävlar deltagarna i barnlekar – där förlorarna skjuts till döds. 

Den som står ensam kvar som överlevande vinnare tar hem en prispott på motsvarande 340 miljoner svenska kronor.

När den första säsongen släpptes 2021 streamades serien 1,65 miljarder timmar över hela världen under sina första 28 dagar på Netflix.

Blandade recensioner

“Squid Game 2” har fått blandade recensioner i svenska medier.

Hynek Pallas, recensent på Göteborgs-Postens kultursidor, kallade säsong två för följden av en mänsklig girighet med “katastrofalt resultat"

Sällan har det varit mer motiverat att påpeka att uppföljare i kulturen spelar högt. Och ”Squid game 2” för tanken till Kvitt eller dubbelt – för det här är så dåligt att tittaren kommer att omvärdera sin tidigare uppskattning av serien, framhåller kritikern i den egna tidningen.

"Bygger upp en längtan"

Filmrecensenten Sebastian Lindvall på Dagens Nyheter är något mer positiv.

– Det kan tänkas tjatigt att ännu en gång följa 456 spelare i gröna träningsoveraller, men märkligt nog lyckas andra säsongens inledande sippar på friheten i Seoul – där det mest kutas runt och spåras skurkar med mobila enheter – bygga upp en längtan efter öns dramaturgiskt tacksamma spelregler, skriver han i tidningen efter att ha sett den nya säsongen.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin ger häpnadsväckande inbjudan – till Zelenskyj

2025 08 19

Putin uppges ha kommit med ett häpnadsväckande förslag.

USA:s president Donald Trump försöker få till ett möte mellan Rysslands diktator Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Trump ska ha pratat med Putin om saken i telefon på måndagen.

Då kom Putin med ett väldigt uppseendeväckande förslag, enligt källor.

Häpnadsväckande förslag

I samband med Zelenskyjs och de europeiska ledarnas besök i Vita huset på måndagen, uppges Trump även ha pratat med Putin i telefon.

Då ska Putin ha föreslagit en plats för ett eventuellt möte mellan honom och Zelenskyj, uppger två källor med insyn för AFP.

Men Putins förslag var häpnadsväckande:

Han föreslog att mötet skulle äga rum i Rysslands huvudstad Moskva, enligt källorna.

När Zelenskyj fick höra talas om förslaget var svaret ganska givet:

– Nej, sade Ukrainas president, enligt nyhetsbyrån.

”Ingen bra idé”

Enligt en diplomatisk källa ska även de europeiska ledarna, föga förvånande, ha reagerat negativt på Putins förslag.

De ska ha sagt till Trump att Putins förslag ”inte verkar som en bra idé”, uppger källan för nyhetsbyrån.

Donald Trump är fast besluten att få till ett möte mellan Zelenskyj och Putin, samt ytterligare ett möte där även han själv deltar.

Putins förslag om att mötet ska äga rum i Moskva, visar dock att Rysslands inställning är allt annat än diplomatisk.

Erbjuder Putin immunitet

Det är fortfarande oklart om det blir något möte och var det i så fall skulle äga rum.

Ett land som möjligen skulle kunna bli aktuellt är Schweiz.

Schweiz har idag meddelat att man inte skulle arrestera Vladimir Putin om han kom till landet för fredsförhandlingar, rapporterar Politico.

Den ryske diktatorn är internationellt efterlyst av Internationella brottmålsdomstolen (ICC).

Men Schweiz erbjuder alltså Putin immunitet om han kommer till landet för att fredsförhandla.

Även Frankrikes president Emmanuel Macron har föreslagit att en fredsförhandling skulle kunna äga rum i Schweiz, närmare bestämt i Genève, enligt tidningen.

Ryssland har dock ännu inte gått med på ett toppmöte över huvud taget, åtminstone inte officiellt. Landets utrikesminister Sergej Lavrov undviker på tisdagen att ge ett rakt besked, och understryker istället att saker och ting kommer att ta tid.

– Alla kontakter som involverar högt uppsatta representanter måste förberedas med största noggrannhet, säger Lavrov, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Kim Jong-un ger order om dramatisk förändring

2025 08 19

Nordkoreas diktator har gett order om en ”radikal förändring”.

Nordkoreas diktator Kim Jong-un rasar mot USA och Sydkorea.

Nu meddelar diktatorn att hans regim kommer att genomföra en ”radikal förändring” – för att möta ett påstått militära hotet.

“Radikal och snabb förändring”

Kim Jong-un säger att Nordkorea snabbt måste utöka sin kärnvapenarsenal, rapporterar Newsweek.

Enligt diktatorn kommer det att handla om en ”radikal och snabb förändring”, som han anser nödvändig eftersom säkerhetsmiljön kring Nordkorea ”blir allvarligare dag för dag”.

– Det kräver att vi gör en radikal och snabb förändring i den befintliga militära teorin och praktiken och en snabb expansion av kärnvapenbestyckningen, säger Kim Jong-un, enligt tidningen, som refererar till en officiell tidning i Nordkorea.

Skälet till Kim Jong-uns ilska – och påstådda planer på att utöka kärnvapenarsenalen – är att USA tillsammans med Sydkorea just nu genomför en stor militärövning.

Nordkoreas diktator hävdar att övningen innehåller ett ”kärnvapenelement” och att det därför finns en risk för storkrig.

Träffade Trump tre gånger

USA:s och Sydkoreas gemensamma militärövning ska pågå till den 28 augusti.

Övningen går under namnet Ulchi Freedom Shield, och kommer att mobilisera 21 000 soldater. USA och Sydkorea beskriver övningen som defensiv, men Nordkoreas diktator gör en stor poäng av att utmåla den som ett direkt hot.

Donald Trump och Kim Jong-un träffades tre gånger under Trumps första mandatperiod som president. Mötena ledde dock inte till något större genombrott, enligt tidningen.

Under förra årets presidentvalskampanj sade Trump att han återigen ville försöka sätta press på Nordkorea och tvinga landet att ge upp sitt kärnvapenprogram.

Men Kim Jong-un fortsätter alltså med sin aggressiva retorik, och hävdar att Nordkorea tänker utöka sin kärnvapenarsenal. Nordkorea hävdar att man är tvungen till detta på grund av USA:s och Sydkoreas agerande.

– Den intensifierade militära kopplingen mellan USA och Sydkorea och muskelflexandet är den mest uppenbara manifestationen av deras vilja att starta ett krig och källan till att förstöra freden och säkerhetsmiljön i regionen, hävdar Kim Jong-un, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen