Polisen ryter ifrån – får in många anmälningar just nu

2024 12 30

Polisen slår larm inför nyår.

Inför nyårsafton är det många som är igång med smällare och fyrverkerier.

Det är ett litet tag kvar tills det ordentliga firandet, men i flera svenska städer ger sig folk ut redan nu för att skjuta fyrverkerier.

Nu ryter polisen ifrån - och meddelar att beteendet är olämpligt och förenat med livsfara.

Ryter ifrån

Polis har under kvällen larmats till en adress i Noltorp efter uppgift om att ungdomar ska ha skjutit fyrverkerier mot personer.

Polisen i Jönköping, Östergötland och Södermanland har gått ut med samma meddelande.

Så här lyder det:

– Under dagen och kvällen har det inkommit flera anmälningar om höga smällar i samband med att man skjutit fyrverkerier, framhåller polisen.

– Det händer också att fyrverkerierna inte skjuts uppåt som avsett, utan riktas mot hus, fordon eller människor vilket är förenat med livsfara.

“Tar resurser”

Polisen fortsätter.

– Förutom att detta tar resurser av poliser i yttre tjänst och operatörer så är det olämpligt eftersom det skrämmer människor och djur.

Det gäller

På nyårsafton är det många som vill fira in det nya året med fyrverkerier och andra pyrotekniska varor.

Polisen meddelar att det finns en del att tänka på när man ska hantera fyrverkerier och i flera fall krävs också tillstånd från polisen.

– Du ska ha fyllt 18 år för att köpa, inneha och använda fyrverkerier. Fyrverkerier som polisen anträffar hos personer under 18 år kommer att beslagtas och förstöras, förklarar polisen.

Lokala bestämmelser

Smällare och fyrverkerier med knall som främsta effekt är som huvudregel förbjudna och får inte användas eller säljas utan särskilda tillstånd.

Många kommuner har även lokala bestämmelser om när och var fyrverkerier får avfyras.

– Du behöver söka tillstånd hos polisen om du vill avfyra fyrverkerier eller använda annan pyroteknik på en plats eller vid en tidpunkt där det finns risk för att människor, djur eller egendom skadas, meddelar polisen.

– Oavsett om du behöver tillstånd från polisen eller inte är det viktigt att komma ihåg att vissa typer av fyrverkerier och pyrotekniska varor kräver utbildning för att få användas.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Göteborgare avundsjuka på Stockholmsregel – ”vädjar till regeringen”

2025 08 10

I Göteborg väcker en fråga avundsjuka på reglerna Stockholm.

Den svenska förskolelagen reglerar bland annat hur mycket ett barn har rätt att vara på förskola.

Enligt lagen får ett barn vara på förskola 15 timmar i veckan om någon av föräldrarna är föräldraledig med ett annat barn.

Varje enskild kommun kan dock ta beslut om att tillåta fler timmar i den egna kommunen.

Detta har lett till att det finns stora skillnader i mellan olika kommuner i landet.

Göteborg och Stockholm

I Göteborgs förskolor gäller miniminivån 15 timmar per vecka när en förälder är föräldraledig med ett annat barn.

I Stockholm gäller däremot den dubbla tiden, alltså 30 timmar per vecka.

En undersökning gjord av Indikator opinion visar nu att hela 73 procent av göteborgarna skulle vilja utöka regeln, likt man har gjort i huvudstaden.

– En trolig förklaring är att föräldrar med små barn är direkt berörda och ser hur 15-timmarsgränsen påverkar vardagen, vilket gör frågan mer konkret och ökar deras vilja till förändring, säger projektledare Simon Nygren Greus till GP.

Vädjar till regeringen

Det socialdemokratiska kommunalrådet Blerta Hoti ser positivt på det önskemål som framkommer i undersökningen.

Hon menar samtidigt att förskolan har mer akuta problem som man behöver lösa först, som exempelvis mindre barngrupper, ökad personaltäthet och färre sjukskrivningar.

Hon vädjar samtidigt till regeringen om hjälp att lösa situationen i förskolan.

– Jag vädjar till regeringen att hjälpa oss kommuner att lösa förskolekrisen och att införa den här satsningen om utökad vistelsetid i 30 timmar på nationell nivå. Det är en viktig jämställdhetsreform och en viktig välfärdsreform, säger hon till tidningen.

Fakta: Förskolelagen

- Barn vars föräldrar är arbetslösa eller föräldralediga med ett annat barn ska från och med ett års ålder erbjudas förskola under minst tre timmar per dag eller 15 timmar i veckan.

- Alla barn ska erbjudas förskola under minst 525 timmar om året från och med höstterminen det år de fyller tre år.

Det kallas för allmän förskola.

Källa: Skolverket

Foto: E. Dmitri

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – kaos på flygplats

2025 08 10

Ukraina har genomfört en attack som skapar störningar i Ryssland.

Det är ryska oljeraffinaderier i Saratovregionen som har bombats av ukrainska drönare under natten till söndagen.

I regionen, som ligger omkring 50 mil från den ukrainska gränsen, ligger Rysslands strategiska flygbas Engels-2 och flera oljeanläggningar.

Efter nattens bombningar är anläggningarna uppslukade av rök, vilket har lett till att en närliggande flygplats har stängts, rapporterar Kyiv Post.

Videor visar lågor

Videor från lokalbefolkningen, som delats av den ryska nyhetsbyrån Astra, visar höga röda lågor som lyser upp tjocka rökmoln.

– Ukrainska drönare ska ha slagit ner i oljeraffinaderier i Rysslands Saratovregion natten till söndagen den 10 augusti, vilket utlöste bränder och skapade rökplymer i luften, uppger Kyiv Post.

Skadornas omfattning på anläggningarna är ännu oklar.

Ryssland bekräftar

Saratovs guvernör Roman Busargin har bekräftat att drönarattacker ägde rum tidigt på söndagen.

Han bekräftade också att ett av industriföretagen träffades utan att specificera om det var oljeraffinaderierna.

– Det är skadegörelse på ett av industriföretagen. All nödvändig räddningstjänst arbetar på platsen, framhåller han i ett uttalande, rapporterar tidningen.

Enligt samma uttalande ska en person ha mist livet i attacken.

Stängde flygplats

Rysslands luftfartsmyndighet rapporterar att flygrestriktionerna för Saratovs internationella flygplats Gagarin infördes vid tretiden under natten.

De ska sedan ha hävts vid femtiden igen.

Rysslands försvarsdepartement hävdar att de har skjutit ner 121 ukrainska drönare under natten.

Åtta av dem i Saratovregionen.

Vapenvila

Attacken kom efter att USA:s president Donald Trumps tidsfrist för vapenvila passerat.

Trump har tidigare hotat med ytterligare sanktioner mot Rysslands energisektor i ett försök att tvinga Moskva till förhandlingar.

Söndagens attack följde också på tillkännagivandet av planerade samtal om Ukraina mellan Donald Trump och Vladimir Putin.

Ett samtal där Ukraina och EU ännu inte inbjudits.

Arkivfoto: J. Kingma

Text: Redaktionen