Mystiskt folk upptäckt i skogen – aldrig setts av andra människor

2025 01 01

Automatiska övervakningskameror har fotograferat ett, för den utomstående världen, hittills okänt folk.

Det är i brasilianska Amazonas som upptäckten har gjorts.

Se bilderna längst ned i artikeln.

En grupp nakna män fastnade på bild när de letade efter verktyg i regnskogen.

Gruppen tillhör Massacofolket och de nya bilderna bevisar nu att dess befolkning växer.

Ingen vet vad människorna på bilderna kallar sig, vilket språk de talar eller vilken social struktur som råder bland dem. Men fotografierna bevisar att de existerar.

– Vi kan fortfarande inte säga vilka de är. Det finns mycket som fortfarande är ett mysterium, säger Altair Algayer, en statlig representant för Funai, Brasiliens nationella stiftelse för ursprungsbefolkningar, till The Guardian.

För första gången

Bilderna på männen ger omvärlden en första glimt av ursprungsfolkets isolerade samhälle i djungeln.

Enligt Funai har Massacobefolkningen åtminstone dubblats i storlek sedan början av 1990-talet. 

Sannolikt består stammen nu av 200-250 personer, trots påtryckningar från jordbruksföretag, skogshuggare och narkotikasmugglare.

Kamerorna var placerade på en plats där Funai med jämna mellanrum placerar ut verktyg som gåvor, med syftet att avskräcka de isolerade stammarna från att ge sig in på exempelvis gårdar i jakt på liknande redskap.

Det har nämligen hänt förr med tragiska konsekvenser som följd.

– Nu, med de detaljerade fotografierna, är det möjligt att se likheten med Sirionó-folket, som bor på motsatta stranden av Guaporéfloden i Bolivia, säger Altair Algayer.

Får inte ta kontakt

Massacofolket jagar ofta med tre meter långa pilbågar. De är också kända för att skydda sig mot inkräktare genom att plantera tusentals spikar i marken.

I Brasilien finns sedan 1987 en policy om att inte ta kontakt med ursprungsfolk som lever isolerat. Skälet är att skydda dem från sjukdomar och kulturellt bortfall.

Olaglig skogsavverkning, gruvdrift och jordbruk i regnskogen är dock stora hot.

– Det är en ständig kamp för att skydda de här områdena, men bilderna på Massacofolket visar att det är nyttigt, säger experten Antenor Vaz till The Guardian.

Se bilderna här

Se bilderna på den okända stammen genom att klicka här (länk till brittiska tidningen The Guardian som först rapporterade om fotografierna).

Foto: D. Riaño Cortés

Text: Redaktionen


Dyrt misstag i hemmet – kan kosta dig 5 000 kronor

2025 06 20

Ett vanligt misstag i hemmet kan leda till en avgift på upp till 5 000 kronor.

Under Midsommarafton och den kommande helgen är det säkert många svenskar som planerar att ha fest hemma i lägenheten.

Men det gäller att ta det lugnt – annars kan du tvingas betala en faktura på flera tusen kronor.

Kan kosta tusenlappar

Två av tre kommunala bostadsbolag svarar att de skickar en räkning till hyresgästen om en högljudd fest eller annat oljud har lett till att störningsjouren tillkallas, rapporterar Hem & Hyra.

Om ett vaktbolag skickas ut för att be dig att dämpa dig, för att grannar har klagat på oljudet, riskerar du alltså som hyresgäst att få betala fakturan.

Och det kan bli riktigt dyrt, visar en kartläggning, enligt tidningen.

Kostnaden skiljer sig åt hos olika hyresvärdar. Dyrast är det hos Älmhultsbostäder – där får man betala hela 5 126 kronor om störningsjouren skickas ut, enligt tidningen.

– Vi debiterar exakt den kostnad vi får från vårt bevakningsföretag, säger Peter Niklasson, vd för Älmhultsbostäder, till tidningen.

Får kritik

Kostanden som den störande hyresgästen får betala varierar dock kraftigt. Genomsnittet ligger på 1 700 kronor.

Hyresgästföreningen tycker dock att den högsta summan, över 5 000 kronor, är alldeles för hög.

– Visst kan det vara skillnader mellan olika fastighetsägares avgifter, men det ska ändå vara en skälig kostnad. 5 000 kronor låter alldeles för högt, säger föreningens förbundsjurist Roger Höög till tidningen.

Störiga grannar är emellertid någonting som många svenskar retar sig mycket på, vilket framkom i en undersökning tidigare i år.

Och just oväsen är det som stör grannsämjan mest.

Oväsen stör grannsämjan mest

Enligt en Sifo-undersökning från Pergo finns det några saker som svenskar retar sig extra mycket på hos sina grannar, rapporterade Fastighetstidningen tidigare i år.

42 procent i undersökningen uppgav att de störs av högljudda aktiviteter, exempelvis fester eller hög musik.

16 procent svarade att de stör sig på grannar som röker, medan 15 procent blir extra irriterade när grannar har en otrevlig attityd, enligt tidningen.

9 procent stör sig på husdjur, medan en lika stor andel retar sig på grannar som har åsikter om saker som inte angår dem.

Foto: Helena Lopes resp Riksbanken

Text: Redaktionen


PUTIN: ”Där en rysk soldat sätter ned foten – det är vårt”

2025 06 20

Putin skärper retoriken och kommer med ett uppseendeväckande påstående om vad som egentligen tillhör Ryssland.

Rysslands diktator Vladimir Putin visar inget intresse för någon fredsprocess.

Istället väljer han att skärpa den ryska krigsretoriken i samband med ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg.

Putin hävdar bland annat att ”hela Ukraina” tillhör Ryssland.

”Hela Ukraina är vårt”

Putin säger på fredagen att han inte utesluter möjligheten att ryska styrkor kommer att ta kontroll över staden Sumy i nordöstra Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Samtidigt visar den ryske diktatorn på ett tydligt sätt att han över huvud taget inte accepterar den ukrainska statsbildningen.

– Jag anser att ryssar och ukrainare är ett folk. I den meningen är hela Ukraina vårt, hävdar Vladimir Putin, enligt tidningen.

Men den ryske diktatorn går ännu längre än så i sin krigsretorik.

Ryssland har ”rätt” att ta vilket territorium man vill, tycks Putin mena.

– Det finns ett talesätt: varhelst en rysk soldat sätter sin fot, det är vårt, säger Vladimir Putin vid Rysslands ekonomiska forum i Sankt Petersburg, enligt tidningen.

Vill skapa ”buffertzon”

Putins hårda krigsretorik kan tolkas som att vägen till fred riskerar att bli väldigt lång.

USA och Europa har under en längre tid krävt att länderna ska komma överens om en vapenvila, vilket Ukraina har varit positivt till.

Ryssland har emellertid avfärdat sådana förslag, och har anklagats för att avsiktligt fördröja hela fredsprocessen.

Kriget fortsätter alltså, och Putin utesluter inte att Ryssland kommer att ta kontroll över Sumy, vid gränsen till den ryska Kurskregionen, för att skapa en rysk ”buffertzon”.

Tonar ner ekonomiska problem

I samband med det ekonomiska forumet i Sankt Petersburg kommenterade Putin också rapporter om allvarliga problem för Rysslands ekonomi.

Putin hävdar att rykten om den ryska ”ekonomins död” är kraftigt överdrivna, rapporterar TV2.

På torsdagen varnade Rysslands ekonomiminister för att landets ekonomi är ”på väg att gå in i recession”.

Men Putin själv anser alltså att larmrapporterna om den ryska ekonomin är överdrivna, enligt kanalen.

Foto: Filip Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen