13 oktober 2025

Norsk varning för fruktat virus – kan braka loss inom kort

2024 12 30

Norska experter fruktar en ny pandemi utanför dörren redan till påsk.

I mitten av december utlystes nödläge i Los Angeles och San Francisco.

Beskedet kom efter att en person sjukhusvårdades för fågelinfluensan – landets första svåra fågelinfluensainfektion.

Det är samma högpatogena variant av H5N1 som spridit sig över världen de senaste tre åren. Döda fåglar har rapporterats i 79 länder och från 316 olika arter och sjukdomen har även hittats i både vilda och tama däggdjur, bland annat hos katter i Polen.

– Utvecklingen är oroande. Det visar att viruset blir allt bättre anpassat till infektion hos nya arter. Inklusive människor, framhåller Sigfrid Bratile, molekylärbiolog och senior rådgivare vid tankesmedjan Langsikt i Aftenposten.

"Pandemi utanför dörren innan påsk"

Sigfrid Bratile pekar på studier som hävdar att viruset nu kan vara så lite som en mutation bort från att smitta människor och potentiellt orsaka en ny pandemi.

– Med den oroande utvecklingen av fågelinfluensan vi ser nu, kan vi ha en pandemi utanför dörren innan påsk, uttrycker Sigfrid Bratile tillsammans med Eirik Mofoss, vd för Langsikt.

Myndigheterna: Låg risk

I samband med nödläget på den amerikanska västkusten sa Kaliforniens guvernör Gavin Newsom att risken för människor “är fortsatt låg”.

Den bedömningen delas av landets myndigheter, samtidigt som en del forskare flaggar för värre scenarier.

I somras gav Folkhälsomyndigheten i Sverige besked om att alla patienter med symtom testas för fågelinfluensan.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade Magnus Gisslén, statsepidemiolog, till Läkemedelsvärlden vid tillfället.

"Står vid ett vägskäl"

De norska debattörerna uppmanar nu landets regering att ta hotet på allvar och snabbt vidta åtgärder, till exempel att stärka arbetet med vaccinutveckling.

– Vi står nu vid ett vägskäl. Kalifornien utlyste inte undantagstillstånd utan anledning. Antingen agerar vi resolut och stärker både det europeiska och internationella samarbetet, eller så riskerar vi att vara oförberedda när nästa pandemi slår till, avslutar Sigfrid Bratile.

Foto: P. Guillaume

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen