SMHI: Besvärligt väder drar in över Sverige

2024 12 29

Ett lågtryck drar snart in över landet.

Under den senaste tiden har det varit förhållandevis milt väder.

Det har varit något kallare i norra Sverige men i stort har det varit en ganska varm julperiod.

Nu drar dock ett lågtryck in över landet - och det medför vad SMHI beskriver som besvärligt väder.

Redan i morgon

Redan i morgon söndag kommer lågtrycket till norra Skandinavien.

I Götaland väntas på en del platser regn och i norra och mellersta Norrland kan snöfall passera, däremellan mest uppehåll och en del klara områden.

Först framåt nästa vecka ser det ut att bli ordentligt kyligt och snöigt.

“Besvärligt väder”

SMHI förklarar.

– I nästa vecka sveper kallare luft ner över stora delar av Sverige. Över Norrland och norra Svealand etablerar sig kalluften. I gränsen mellan den kalla och den milda luften väntas lågtryck dra in över södra Sverige lagom till nyårsafton. 

– Det ser i Götaland och Svealand ut att kunna medföra ganska besvärligt väder med både snö, regn och blåst, men detaljerna kring utvecklingen är fortfarande osäkra. I nuläget ser gränsen mellan snö och regn ut att gå någonstans över norra Götaland.

Så börjar 2025

Det nya året kommer enligt SMHI inledas med kall luft över hela landet och framåt första helgen i januari ser minusgraderna även ut att nå ner till landets sydspets.

I dag lördag

Under lördagen väntas dock mer av det som redan har varit.

För det mesta innebär det mulet väder och en fortsättning av det väderslag som har varit under julperioden.

I de norra delarna av landet kan det dock vara något kallare än det har varit under den senaste tiden, förklarar vädermyndigheten.

– Götaland och Svealand täcks av mild och fuktig luft med mulet väder och lokalt dimma. Där sker det ingen förändring av vädret under dagen, framhåller SMHI.

– I norra Sverige har det i allmänhet blivit lite kallare jämfört med i går med mer allmänt temperaturer på minussidan. Öster om fjällkedjan väntas varierande molnighet och i Lapplandsfjällen snö eller snöbyar.

Foto: G. Shalan

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen