Stor ilska mot annonskampanj i Sverige – ”det drabbar judar”

2024 12 27

En annonskampanj har väckt starka reaktioner, och kritiseras för att den anses drabba judar.

Människorättsorganisationen Amnesty har just nu en annonskampanj i tunnelbanan i Stockholm.

Amnesty har satt upp stora annonsaffischer med budskapet: ”Just nu pågår ett folkmord”.

Nu får kampanjen stenhård kritik från riksdagsledamoten Gulan Avci (L).

”Gör det allt svårare för judar”

På Amnestys affischer i tunnelbanan står det: ”Just nu pågår ett folkmord. Kräv att Israel stoppar folkmordet på palestinier i Gaza. SKRIV UNDER NU!”

Gulan Avci är starkt kritisk till kampanjen.

– Möts av Amnesty Sveriges annons i t-banan. Samtidigt inleder judar den viktiga högtiden Chanukka som i 8 dagar ska bringa hopp om en ljusare framtid, i en annars mörk tid, framhåller Avci i ett inlägg på X, och fortsätter:

– Amnestys agerande är inte bara förfärlig. Det gör det allt svårare för judar att leva judiskt Liv i Sverige!

I ett senare inlägg utvecklar hon sin tankegång, efter att den mötts av kritik.

– Den som påstår att Amnestys kampanj mot staten Israel inte påverkar judar i Sverige, måste leva under en sten. För då har man inte sett den förfärliga utvecklingen i vårt eget land med utbredd antisemitismen sedan Hamas barbariska terrorattack mot Israel, menar Gulan Avci.

”Utplånat hela generationer”

Amnesty menar alltså att det pågår ett folkmord i Gaza. På sin hemsida uppmanar organisationen människor att skriva på en protestlista. I skrivande stund har 31 640 personer skrivit under, och målet är att nå upp till 40 000, enligt Amnesty.

– Israels brutala angrepp mot palestinier i Gaza har dödat tiotusentals människor, utplånat hela generationer av familjer, jämnat bostadsområden med marken, förstört kritisk infrastruktur och tvångsförflyttat 1,9 miljoner palestinier – över 90 % av Gazas befolkning. Det har lett till en humanitär katastrof utan motstycke, menar Amnesty på sin hemsida.

Gulan Avcis inlägg på X har fått kritik. Hon kritiseras bland annat för att blanda ihop staten Israel med judar i Sverige.

Avci menar dock att det är uppenbart att kampanjen drabbar judar i Sverige.

– Jag tycker att Amnesty, som traditionellt haft ett högt anseende, driver en ensidig propagandakampanj här. Det drabbar judar, på grund av den uppiskade situation som blivit, säger hon till Expressen.

Foto: Ryoji Iwata

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland kan komma med oväntat erbjudande

2025 08 05

Rysslands uppges överväga ett erbjudande i sista stund.

Deadline för Donald Trumps ultimatum till Ryssland närmar sig med stormsteg.

Nu kommer uppgifter om att Ryssland överväger att komma med ett erbjudande till USA och Ukraina – i ett försök att i sista stund stoppa Trumps straffåtgärder mot Putinregimen.

Vill ge Trump en ”gåva”

Ryssland överväger att erbjuda en flygvapenvila med Ukraina, uppger källor för Bloomberg.

Kreml ser detta som en möjlig eftergift till Trump, i hopp om att slippa de hårda sanktioner som Trump har hotat med när hans deadline löper ut fredagen den 8 augusti.

Förslaget diskuteras alltså i Kreml i absolut sista stund, och inför att Trumps sändebud Steve Witkoff ska träffa Putin i Moskva imorgon onsdag.

Kreml överväger i första hand att erbjuda en paus för flyganfall med drönare och robotar, enligt nyhetskanalens källor.

I Moskva hoppas man att erbjudandet ska mottas som en gest som signalerar nedtrappning.

– Trump behöver någon sorts ”gåva”, en eftergift från Ryssland, säger Sergej Markov, en Kreml-allierad politisk analytiker, till nyhetskanalen.

– En luftvapenvila skulle kunna vara en sådan gåva, tillägger han.

Vill inte avsluta kriget

Rysslands eventuella förslag om luftvapenvila förutsätter emellertid att Ukraina deltar i den.

Och Ryssland har inga som helst planer på att gå med på en generell vapenvila, enligt nyhetskanalens källor.

Putinregimen hoppas emellertid på att hitta ett sätt att göra Donald Trump nöjd. Kremls talesperson Dmitrij Peskov har understrukit vikten av mötet med Steve Witkoff på onsdagen, dock utan att säga något om specifika förslag som Ryssland tänker ta upp på mötet, enligt Kyiv Independent.

Det återstår alltså att se om förslaget verkligen läggs fram och hur det i så fall mottas av Trump och Zelenskyj.

USA:s och Ukrainas president har talats vid på telefon under tisdagen, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat.

I samtalet diskuterade man bland annat de sanktioner som ska riktas mot Ryssland när Donald Trumps deadline löper ut den 8 augusti.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump har pratat med Zelenskyj – förbereder ödesdag

2025 08 05

Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj har talats vid på tisdagen.

USA:s president Donald Trump och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har pratat i telefon med varandra på tisdagen.

Samtalet har ägt rum dagen innan Trumps sändebud ska åka till Ryssland.

Men framför allt handlade samtalet om vad som ska hända på fredag den 8 augusti.

”Samordnade våra positioner”

Trump och Zelenskyj diskuterade det ultimatum som Trump har gett Ryssland, rapporterar Axios.

Trump kräver att Ryssland ska uppnå ett fredsavtal med Ukraina före fredagen den 8 augusti – annars kommer USA rikta stenhårda sanktioner mot Rysslands handelspartners.

Volodymyr Zelenskyj uppger att samtalet på tisdagen var lyckat.

– Vi samordnade våra positioner. Vi utbytte bedömningar av situationen. President Trump är fullt informerad om ryska attacker mot Kiev och andra städer och samhällen, kommenterar Volodymyr Zelenskyj på X.

Så tänker de försvaga Ryssland

I samtalet ska man bland annat ha pratat om hur USA ska agera mot Ryssland när Trumps deadline har löpt ut den 8 augusti.

En ukrainsk källa uppger att Zelenskyj och Trump kommit överens om att man ska sikta in sig på rysk försäljning av olja till Indien, Kina och andra länder.

Båda presidenterna anser att dessa åtgärder kan utsätta Ryssland för så pass stark ekonomisk press att Putin tvingas tänka om angående kriget.

– Deras ekonomi fortsätter att försämras, och det är just därför Moskva är så känsligt för denna aspekt och president Trumps beslutsamhet. Detta kan förändra mycket, menar Volodymyr Zelenskyj.

Samtalet mellan Trump och Zelenskyj ägde alltså rum en dag innan Trumps sändebud Steve Witkoff ska åka till Moskva och träffa Vladimir Putin på onsdagen.

Trump ska ha sagt till Zelenskyj att Witkoffs besök sker efter önskemål från Kreml.

Tackar Sverige

Volodymyr Zelenskyj uppger också att han och Trump diskuterade vapenleveranser från USA, finansierade av andra Natoländer, däribland Sverige.

– Vi har redan åtaganden från Nederländerna, Sverige, Norge och Danmark – över en miljard dollar för amerikanska vapen som Ukraina kommer att få. Tack! Detta samarbete med Natoländerna kommer att fortsätta, skriver Volodymyr Zelenskyj på X.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande besked för Putin - direkt från finansdepartementet

Foto: President of Ukraine Office resp Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen