Trafikverket: “Vi är oroliga”

2024 12 22

Det råder stora problem ute på vägarna.

SMHI har gått ut med flera varningar under helgen.

Det rör sig om gula varningar för snö och plötslig ishalka.

Problem har börjat uppstå på vägarna och Trafikverket uppger att de är oroliga.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Vi är oroliga”

Trafikverkets presschef Bengt Olsson förklarar hur han tänker.

– Vi är lite oroliga för väderleken som kommer västerifrån. Den är inne i Värmland nu och håller på att flytta sig upp mot Gävleborgs län och E4, säger han till tidningen.

Flera olyckor

På söndagen har flera allvarliga olyckor inträffat runt om i landet.

En bil har voltat på en väg utanför Tidaholm.

Två barn och två vuxna befann sig i bilen och ambulans ska nu vara på plats.

Det är oklart hur skadeläget ser ut för de fyra inblandade personerna.

Norr om Överby

Samtidigt har en allvarlig olycka inträffat norr om Överby i Trollhättan.

Olyckan skedde på E45, flera bilar var inblandade och det blev totalstopp i trafiken efter händelsen.

Sex personer var inblandade i olyckan varav en person fick klippas loss från en av bilarna.

– Det är mycket bildelar och vajerräcke som ligger mitt i banan. Det var en rejäl smäll, säger Ulrik Olsson vid räddningstjänsten till Ttela.

SMHI varnar

SMHI har under helgen utfärdat flera gula varningar för snö och plötslig ishalka.

I huvudsak är det i mellansverige som varningarna gäller, och vädermyndigheten menar att det är klokt att ta det lugnt ute på vägarna.

– Kör försiktigt och anpassa hastigheten till väglaget. Avsätt längre tid för din resa, förklarar SMHI.

– Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken.

Kopplat till lågtrycket tar sig ett nederbördsområde in västerifrån över Vänerlandskapen i form av regn och upp över delar av Svealand och sydligaste Norrland i form av snöblandat regn. 

I dessa områden kan det bli halt av regn som faller på kalla vägytor eller underkylt regn och ishalkan kan även hålla i sig under måndagens första halva.

Man gör alltså rätt i att vara försiktig ute på vägarna de kommande dagarna.

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen