Stor insats på Arlanda – flera barn stoppas

2024 12 21

Polisen deltar i en stor insats på Arlanda flygplats.

Insatsen genomförs för att förhindra att barn förs ut ur landet mot sin vilja och utsätts för hedersrelaterade brott i andra länder.

Risken för att barn förs bort är som störst under skolloven.

Därför har polisen stärkt sin närvaro på flygplatsen.

– När ett barn väl befinner sig i ett annat land är det mycket svårare för svenska myndigheter att kunna agera, därför är det oerhört viktigt att vi ingriper innan barnen lämnar landet, säger Åsa Wallinder, verksamhetsutvecklare vid Noa.

Stoppar sällskap 

Under veckan har polisen stoppat flera sällskap som är på väg till tredje land (ett land utanför EU/ESS) med barn och ungdomar.

När det funnits fog för misstanke har polisen genomfört fördjupade kontroller.

– Vi har under veckan talat med ett femtiotal barn och deras resesällskap. Många uppskattar att vi vill ta vara på barns rättigheter och lyssnar på vad barnen har att säga. Vår insats har lett till en polisanmälan om förberedelse till våldsbrott. Exakt vilken typ av våldsbrott det handlar om vill vi i nuläget inte säga av hänsyn till de inblandade, berättar Åsa Wallinder.

Inleds i Sverige

Socialnämnden kopplas in om det finns en påtaglig risk för att ett barn förs utomlands och att barnets hälsa och utveckling kan skadas under utlandsvistelsen.

Vid sådana misstankar kan socialnämnden begära att förvaltningsdomstolen fattar beslut om utreseförbud.

– Därför är det väldigt ovanligt att försöka föra ut barn med utreseförbud. Det är de som ännu inte fått ett förbud, men som ligger i riskzonen som vi vill hitta, säger Åsa Wallinder.

Många av de brott som bortförda barn utsätts för startar på svensk mark.

I vissa fall handlar det om förberedelse till det fullbordade brottet och i vissa fall kan det röra sig om försök till det fullbordade brottet, uppger polisen.

Exempel på brott är tvångsäktenskap, barnäktenskap och könsstympning.

Foto: M. Rosenqvist

Text: Redaktionen


Experter varnar för bubbla – 600 000 sparare kan drabbas

2025 08 24

Experter varnar för en bubbla.

Flera experter ser en potentiell bubbla på marknaden.

Om den spricker riskerar hundratusentals svenska sparare att drabbas.

Risk för bubbla

AI-hajpen har lett till stora investeringar i många AI-bolag, men nu varnar experter för att såväl mindre startup-bolag som vissa riktiga jättar kan vara kraftigt övervärderade.

Vanliga sparare riskerar då att ta smällen, rapporterar SvD.

En av dem som varnar är Simon Reinius, förvaltare på Carnegie Fonder.

Han tror att vissa techbolag är kraftigt övervärderade, vilket kan leda till allvarliga konsekvenser.

Han pekar bland annat på AI-startups som det har investerats miljarder i trots att de saknar intäkter.

– De är förvisso inte börsnoterade men backas upp av riskkapitalbolag som till största del ägs av pensionsfonder, så i slutändan är det privatpersoner som riskerar att ta smällen ändå, säger Simon Reinius till tidningen.

Men han varnar också om ett jättebolag – där hundratusentals svenskar har pengar investerade.

600 000 kan drabbas

Carnegie Fonders förvaltare tror att det har uppstått en bubbla kring jätte Nvidia, som är det högst värderade bolaget i världen.

600 000 småsparare har placerat pengar i Indexfonden Avanza Global, där nio procent av kapitalet ligger i just Nvidia, enligt tidningen.

– Det är ett fantastiskt bolag men alldeles för högt värderat. Aktien skulle falla ganska brant bara om marginalerna minskade lite, säger Simon Reinius.

Samtidigt har även andra tunga experter varnat för en AI-bubbla.

Varning från OpenAI:s vd

OpenAI:s vd Sam Altman har sagt att han tror att AI kan vara i en bubbla som är jämförbar med IT-bubblan på 1990-talet, rapporterar CNBC.

– Är vi inne i en fas där investerare som helhet är överexalterade över AI? frågar sig Sam Altman.

– Min åsikt är ja. Är AI det viktigaste som har hänt på väldigt länge? Min åsikt är också ja, säger han, enligt kanalen.

Även en rad andra experter har varnat för en eventuell bubbla, även om flera understryker att den inte gäller alla bolag.

Men många AI-bolag kan vara kraftigt övervärderade.

– När bubblor uppstår blir smarta människor överexalterade över en kärna av sanning, säger Altman.

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Väst stoppar Ukraina från att anfalla

2025 08 24

Ukrainska anfall har stoppats, enligt uppgifter.

USA har stoppat Ukraina från att utföra attacker mot Ryssland.

Pentagon har ”i tysthet” blockerat Ukraina från att använda amerikanska ATACMS-robotar för att slå till mot mål inne i Ryssland, uppger amerikanska tjänstemän.

Blockeras av USA

USA har infört en godkännandeprocess där försvarsminister Pete Hegseth har mandat att stoppa ukrainska långdistansattacker inne i Ryssland med amerikanska robotar, uppger källor för WSJ.

Detta har lett till att ukrainska attacker i praktiken har blockerats i flera månader, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina har hindrats från att använda sig av ATACMS-robotar sedan i våras, enligt en amerikansk källa.

Utåt sett har president Donald Trump sagt sig vara emot Joe Bidens tidigare beslut att hindra den typen av attacker inne i Ryssland, vilket Ekonomibladet har rapporterat.

– Det är väldigt svårt, om inte omöjligt, att vinna ett krig utan att attackera ett invaderande land. Det är som ett bra lag inom sport som har ett fantastiskt försvar, men som inte får spela offensivt. Det finns ingen chans att vinna! skrev Trump i ett inlägg på Truth Social i veckan.

Men trots det uppges USA alltså i praktiken ha blockerat ukrainska robotattacker långt inne i Ryssland.

Har blivit nekade

Den nya godkännandeprocessen appliceras även på bland annat brittiska långdistansrobotar som är beroende av amerikanska data, enligt både brittiska och amerikanska källor.

Vid minst ett tillfälle har Ukraina planerat att använda ATACMS mot ett mål inne på ryskt territorium, men stoppats av USA.

Dessutom har Pentagon infört ett system för att bedöma om USA har tillräckligt med vapen i lager. Det markeras med rött, gult och grönt, och är avgörande för vilka vapen som får levereras till Ukraina, enligt tidningen.

Trump har kritiserat Biden

Även den tidigare presidenten Joe Biden nekade under en längre tid Ukraina möjligheten att slå till långt inne i Ryssland med amerikanska vapen.

Biden ändrade sig dock när hans presidentskap närmade sig sitt slut.

Donald Trump har alltså ifrågasatt Bidens agerande, samtidigt som de nya uppgifterna gör gällande att även Trump-administrationen hindrar ukrainska robotattacker långt inne i Ryssland.

Foto: Ministry of Defence of Ukraine

Text: Redaktionen