Myt sprids om svensk julskinka – många har gått på den

2024 12 20

Fyra av fem svenskar kommer att äta julskinka i år.

Klassikern är enligt Livsmedelsföretagen den mest populära maten på hela julbordet.

– Är det jul så ska det finnas julskinka, den är fast rotad på förstaplatsen. Så har det varit sedan vårt gamla bondesamhälle, har organisationens presschef Daniel Emilson tidigare sagt till Aftonbladets receptsajt “Godare”.

Men det får inte lov att vara vilken skinka som helst.

Två av tre vill samtidigt ha en julskinka från grisar som har fått lov att gå ute, visar en undersökning från KRAV.

Lika många tror dessutom att över tio procent av Sveriges grisar är just utegrisar.

Stämmer inte

Men det visar sig vara en myt.

I verkligheten är det mindre än en procent av grisarna som får springa fritt utomhus på sommaren och bete sig som grisar i form av att beta gräs och bada gyttjebad, uppger KRAV i en kommentar till undersökningen.

Med andra ord är det, till skillnad mot vad många tror, bara en bråkdel av julskinkan i butikerna som kommer från utegrisar.

– Djurvälfärd är mycket viktigt för KRAV, och jag önskar att fler grisar skulle få tillbringa somrarna utomhus och leva ett naturligt grisliv. Det är härligt att se hur glada de blir när de får komma ut, säger Emma Rung, vd på KRAV.

Ute året om

Enligt organisationen är det de KRAV-certifierade djuren som utgör utegrisarna. 

Det innebär att de får vara ute året om. På vintern finns det tillgång till en rastgård från stallet.

– EU-ekologiska grisar får nöja sig med en rastgård intill stallet året om, medan konventionellt uppfödda grisar får hållas inne hela livet, hävdar KRAV.

2,6 miljoner slaktas varje år

För första gången har samtliga av Sveriges tre största livsmedelskedjor, Ica, Coop och Axfood, i år tagit in julskinka från KRAV-certifierade grisar i sitt sortiment.

– Vi ser att efterfrågan på KRAV-märkt hållbart producerat kött ökar totalt sett, vilket är mycket positivt. Under tredje kvartalet i år ökade försäljningen med 46 procent i volym, säger Emma Rung.

Omkring 2,6 miljoner grisar slaktas i Sverige varje år.

Drygt 20 000 av dem är KRAV-certifierade, vilket motsvarar 0,77 procent av det totala antalet. Varje gris ger ungefär 4-8 julskinkor.

Foto: P. Kratochvil

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötsligt bakslag för JD Vance

2025 12 01

Vicepresident JD Vance nås av dåliga nyheter.

USA:s vicepresident JD Vance har under relativt kort tid blivit en av USA:s och världens mest profilerade politiker.

Vance har pekats ut som storfavorit till att ta över efter Donald Trump.

Men nu har vicepresidenten råkat ut för ett plötsligt bakslag.

Tappar försprång

Nya mätningar tyder på att Vances favoritskap till att bli Republikanernas presidentkandidat 2028 har minskat, rapporterar Newsweek.

I en mätning från McLaughlin & Associates ställs Vance bland annat mot Donald Trumps son, Donald Trump Jr., och andra kandidater som har pekats ut som favoriter.

I augusti hade Vance en ledning på hela 20 procentenheter över Trump Jr., som låg på andra plats, med 36 procent mot 16 procent.

Ledningen utökades dessutom i september – då var gapet hela 28 procentenheter.

Men sedan dess har skillnaden mellan kandidaterna minskat rejält.

I november minskade Vances ledning till 10 procentenheter. I novembermätningen hade Vance 34 procent medan Trump Jr. fick 24 procent, vilket visar att presidentens son knappar in rejält.

LÄS OCKSÅ: Nobbar Orbán - efter mötet med Putin

Trumps siffror påverkar

Det är långt kvar till nästa presidentval och det är uppenbart att JD Vance fortfarande har en lång väg att gå för att bli Republikanernas presidentkandidat i valet 2028.

I sin roll som vicepresident är Vance mycket nära förknippad med den nuvarande administrationen, vilket kan bli en nackdel för honom om Donald Trumps popularitet sjunker.

– För tillfället måste han hålla sig i takt med presidenten. Om han inte gör det, gör han helt enkelt inte det jobb han valts att utföra. Så när Trumps opinionssiffror sjunker, lider Vance, säger Mark Shanahan, som undervisar i amerikansk politik vid University of Surrey i Storbritannien, till tidningen.

Besked efter mellanårsvalet

Det ska dock sägas att andra opinionsmätningar ger ett större försprång för Vance.

Men Trump-administrationens popularitet kommer att bli avgörande för vicepresidentens chans att bli presidentkandidat.

Vance har dock ännu inte sagt att han vill bli presidentkandidat, och den typen av besked brukar överlag inte ges förrän efter mellanårsvalet.

LÄS OCKSÅ: "Kadyrovs soldater" utslagna i överraskningsattack

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen