27 feb 2026

En miljon pensionärer ska granskas

2024 12 20

Pensionsfusket är utbrett i Sverige.

Pensionsmyndigheten har flaggat för att många miljoner betalas ut felaktigt till pensionärer som:

- befinner sig utomlands eller reser utomlands under längre perioder

- bor tillsammans med en person som hen är gift med eller har varit gift med, men de är folkbokförda på olika adresser

- har avlidit utomlands

- inte bor på den adress som hen har bostadstillägg för

- har inkomster eller pension från annat land eller tillgångar som hen inte har anmält till Pensionsmyndigheten.

En miljon ska granskas

Nu inleder Utbetalningsmyndigheten en omfattande granskning av Sveriges pensionärer.

En miljon pensionärer ska granskas av myndigheten, som skapades för ett år sedan.

Utbetalningsmyndigheten syfte är att upptäcka fusk i välfärden. 

Den här gången kommer myndigheten använda en helt ny metod för att identifiera misstänkta fuskare, rapporterar Sydsvenskan.

Generaldirektör Per Eleblad uppger att det rör sig om datakörningar som undersöker om en person har vistats utomlands. Vidare kontrollerar myndigheten om pensionärerna lämnat några ”digitala avtryck” i Sverige det senaste året.

– En medborgare i Sverige som lever ett normalt liv, lämnar rätt många digitala avtryck efter sig i sin kontakt med myndigheter och annat. Det är de grejerna vi tittar på, säger Per Eleblad till Sydsvenskan och berättar att Utbetalningsmyndigheten redan identifierat flera misstänkta fuskare.

Projektet kommer fortsätta under 2025.

– Vi kommer att kunna skicka helt andra volymer när vi är säkra på att våra modeller hittar utbetalningar som är felaktiga. Vi kommer att skala upp det här rejält under våren, säger Eleblad till tidningen.

2,3 miljarder kronor

Under året har Utbetalningsmyndigheten också granskat andra felaktiga utbetalningar i välfärden.

I november meddelade myndigheten att man upptäckt utbrett fusk efter att ha granskat data från de utbetalande myndigheterna.

– Vi har fokuserat på två områden, missbruk av sjukpenning och för höga inkomster i samband med studier. Våra datamodeller har snabbt gett resultat och vi kan nu börja skicka underrättelser till de utbetalande myndigheterna, sade Per Eleblad.

Det här visade Utbetalningsmyndighetens granskning:

- Sjukpenning för nästan 2,3 miljarder kronor betalades ut på felaktiga grunder under 2021. Det motsvarade knappt 7 procent av de totala sjukpenningutbetalningarna.

- De felaktiga utbetalningarna från CSN uppskattats till knappt 1,2 miljarder kronor. Ungefär 470 miljoner av dessa avser studenter som har högre inkomster än vad regelverket medger.              

Foto: BettyV

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen