SVERIGE: Folk går till attack – mot containrar

2024 12 18

Över 20 containrar har attackerats i Västsverige.

Det är insamlingscontainrar tillhörande biståndsorganisationen Humana som har eldats upp.

Attackerna har skett i Västra Götaland och fler än 20 containrar har förstörts.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Riktade attacker

Driftchef Ulrika Drevhage tror att attackerna är riktade mot Humana.

I containrarna finns bland annat kläder som allmänheten skänker bort.

Attacker har skett i bland annat Mölnlycke, Kungälv och Marks kommun. 

– Jag har ingen siffra på hur mycket vi förlorat ännu men det kan handla om flera ton insamlade kläder och containrarna som också är våra, säger Drevhage till GP.

Oklart varför

Drevhage har noterat att Humanas containrar har brunnit medan andra aktörers containrar stått orörda.

Det råder oklarheter kring exakt varför just Humanas containrar attackeras.

– Det är jättesvårt att veta varför våra containrar blir angripna. Vi har våra spekulationer och vissa känns väldigt långsökta, fortsätter Drevhage.

Polisen bekräftar att en brottsutredning har inletts men är fåordig gällande detaljer.

Det är Humana

Humana beskriver sig som en ideell, humanistisk förening som grundades 1982.

– HUMANA Klädinsamling gör det enkelt för människor att lämna textilier till återanvändning genom lokal, hushållsnära insamling via klädcontainrar som finns utplacerade över stora delar av Sverige och genom gåvomottagning i butikerna, förklarar de som sin verksamhet.

Arbetar i Afrika

Humana bedriver även verksamhet i Afrika där de arbetar med utveckling i flera länder.

– Överskottet från vår verksamhet bidrar till att finansiera långsiktigt utvecklingsarbete i Angola, Malawi och Zimbabwe.

Det återstår att se vad bakgrunden till den senaste tidens containerattacker handlar om och polisen kommer fortsatt att undersöka saken.

Det finns i nuläget ingenting som driftchef Ulrika Drevhage är någon uppenbar anledning till varför just Humanas containrar attackeras - medan andra företags containrar alltjämt lämnas orörda.

Foto: JA. Uppendahl

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen