Chockbesked för Aladdinasken

2024 12 18

Marabous chokladaskar är ett givet inslag i många hem under julfirandet.

Varje år säljs runt fyra miljoner askar till chokladälskare landet över.

En stor del av askarna säljs i december och framför allt runt juletid. Cirka 80 procent av Aladdinaskens försäljning sker kring julen.

– Det är häftigt att tänka att det är cirka en ask per svenskt hushåll, sade Aladdins varumärkeschef Maija Bjureström till Expressen förra julen.

Nu har dock spelplanen i Sverige förändrats markant.

En ny chokladask har tagit upp kampen med Marabous klassiska produkter.

Det rör sig om finländska Fazers nya chokladask ”julklassiker”, som lanserades i början av november.

Enligt färska siffror har Fazers chokladask sålt som smör inför julen.

Efterfrågan på chokladasken har varit högre än tillgången.

Det uppger Robert Engman, vp commercial hos Fazer Sverige, i en kommentar till Dagligvarunytt.

– Vi hade höga förväntningar på chokladasken då den just innehåller blandade favoriter. Den nya chokladasken har mottagits väl från konsument och har överträffat alla våra förväntningar, efterfrågan har varit högre än tillgången, framhåller han och tillägger:

– Våra förhoppningar på Fazer klassiker är att den kommer att vara en favorit på julbordet i svenska hushåll framöver.

Här är alla smaker

Fazers chokladask samlar många av företagets chokladfavoriter – bland annat Dumle, Geisha, Karl Fazer, Fazermint och Finlandia.

Totalt innehåller asken 32 praliner fördelat på sju olika smaker i två lager:

- Fazermint, Truffle 

- Karl Fazer, Crispy toffee 

- Karl Fazer, Milk chocolate truffle 

- Finlandia 

- Dumle Original 

- Dumle Fudge 

- Geisha, Seasalt & Caramel 

Inga förändringar i Aladdinasken

Marabou har tidigare meddelat att årets chokladask kommer lämnas oförändrad.

– Till årets jul kommer Marabou inte med några förändringar i Aladdin pralinasken, sade Maije Bjureström till Expressen i november.

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Allmänheten uppmanas – farkoster över hela Danmark

2025 09 25

Danmark stängde i natt luftrummet över Aalborg flygplats i norra delarna av landet.

Skälet var ett nytt drönarlarm över Sveriges grannland.

De första rapporterna kom redan vid klockan 23 under onsdagskvällen. Under natten har det observerats drönare från Aalborg i norr till Sønderborg flygplats i söder. Totalt handlar det om fyra flygplatser över hela landet.

Den danska polisen betonar allvaret i situationen och bekräftar att händelsen påminner om den som föranledde att Kastrup stängde i tisdags kväll.

– Drönarna flög med ljus och observerades från marken, men det är ännu inte klarlagt vilken typ av drönare det är. Polisen ser allvarligt på situationen och arbetar just nu på flygplatserna och utreder brett i samarbete med PET (Danmarks nationella säkerhets- under underrättelsetjänst, red. anm.) och Försvarsmakten för att klargöra omständigheterna. Polisen kan i nuläget inte kommentera vem som ligger bakom drönarna, eller vad motivet är, framhåller polisen i Syd- och Sønderjyllandsdistriktet.

Uppmanar allmänheten

En av flygplatserna som påverkats är den militära flygbasen Skrydstrup. Polisen i Nordjylland uppgav under natten att drönarna kommer att “tas ned” om man får möjlighet.

Farkosterna försvann strax efter klockan 03.00 och flygplatsen i Aalborg har kunnat öppna igen.

Nu går den danska polisen ut med en viktig uppmaning till allmänheten. Har man minsta lilla information om drönarna och vad som pågår ska man höra av sig.

Dessutom vill man att vanligt folk dokumenterar allt man iakttar kring händelsen.

– I detta avseende uppmanar polisen dig att dokumentera händelsen noggrant, till exempel genom att fotografera och filma aktiviteten med din mobiltelefon, helst i så hög upplösning som möjligt.

– En intensiv utredning har inletts, och polisen ber alla som har information om fallet att ringa 114, uppmanar polisen på X.

Läs mer om det senaste kring säkerhetsläget här:

UPPGIFTER: “Enorma drönare” i Malmö

Sverige varnar Ryssland

Tyskland går tvärsemot Natoländer – varnar för storkrig

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska militärplan sprängda i luften

2025 09 25

Ukraina fortsätter att slå ut ryska militärflygplan.

Tidigare under torsdagen rapporterades det om att ett ryskt stridsflygplan skjutits ned över Ukraina.

Nu har landets militära underrättelsetjänst HUR slagit till på ryskockuperade territorium.

Två militära transportplan av modellen An-26 och två radarstationer har förstörts i en storskalig drönarattack mot den ockuperade Krymhalvön, rapporterar Kyiv Independent.

Enligt underrättelsetjänsten sattes flygplanen i brand. Samtidigt förstördes ett ryskt radarsystem för ytövervakning tillsammans med kustradarstationen MR-10M1 Mys M1. 

– Vad bra moskoviternas transportflygplan brinner, skriver HUR i ett inlägg på sociala medier.

Underrättelsetjänsten har också delat en video på attacken.

Se filmklippet genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Viktiga flygplan

An-26 har spelat en central roll för den ryska krigsmakten under kriget i Ukraina. Transportplanet, som började tillverkas under sovjettiden, används flitigt för korta och medellånga transporter. Det har kapacitet att bära omkring 40 soldater eller upp till 5,5 ton last.

Intensifierar attacker

Krym är ett viktigt strategiskt mål för den ukrainska militären. De senaste veckorna har luftattackerna mot militära mål på halvön intensifierats. Ukrainska drönare har avfyrats mot flygfält, radarstationer och annan militär infrastruktur.

LÄS MER: Ungern vädjar till Trump och Putin

Putins juvel – är besatt av Krym

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har återkommande fördömt överlämningen av Krym till Ukraina, som skedde 1954 under den dåvarande Sovjetledaren Nikita Chrusjtjov.

Tillsammans med resten av Ukraina röstade Krymborna för självständighet i en folkomröstning i samma veva som Sovjetunionen splittrades. 

År 2014 tog rysk militär kontroll över halvön och annekterade den efter en folkomröstning som större delen av omvärlden förkastat som illegitim.

Enligt Jussi Lassila, forskare vid Finlands utrikespolitiska institut, är halvön stark kopplad till Putins tankar om det ryska imperiet.

– Putin är helt besatt av Krym. Ukraina är viktigt för honom, men Krym är det viktigaste av allt och dessutom ett mycket unikt område, säger han till Yle.

SE VIDEON PÅ DEN UKRAINSKA ATTACKEN HÄR

Foto: HUR Sociala medier

Text: Redaktionen