Vill införa förbud för kattägare – 50 000 underskrifter

2024 12 14

Kattägare ska förbjudas att hålla sina katter okopplade utanför den egna tomten.

Det anser 50 000 invånare i Sverige grannland Finland.

Ett medborgarinitiativ vill förbjuda utekatter och har samlat ihop 50 000 underskrifer.

Nu går förslaget vidare till riksdagen, rapporterar Hufvudstadsbladet.

”Enorma skador”  

Initiativtagarna anser att det är problematiskt att katter vistas utomhus.

– Frigående katter dödar miljontals vilda djur i Finland varje år och orsakar enorma ekonomiska skador. En oklar tolkning av lagen skapar osämja bland medborgarna, står det i medborgarinitiativet.

Kritikerna pekar också på att utekatter utsätts för faror när de befinner sig utanför tomtgränsen – till exempel trafik, gifter, rovdjur och sjukdomar.

– Utbildning om ansvarsfullt kattägande fungerar, men det går för långsamt, skriver initiativtagarna.

Förslaget: Då ska kattägare straffas

Sammanfattnings anser initiativtagarna att problematiken med utekatter är så pass stor att lagen bör ändras.

Enligt förslaget ska två handlingar förbjudas och betraktas som straffbara, uppger Yle:

- Att hålla katter okopplade utanför ägarens egen gård/tomt

- Att hålla katter okopplade i tätbebyggt område (inklusive på ägarens tomt/gård)

Initiativtagarna anser att dagens regelverk är för tunt.

– I nuläget är enda sättet att hindra oansvarigt kattägande att göra en djurskyddsanmälan. 

Vidare framhålls det att andra djur skulle få bättre skydd om utekatter förbjuds.

– Viltvårdare lägger enorma mängder arbetstid på att lösa problem som orsakas av anmälningar och frigående katter. Med denna lagändring blir det möjligt att inte bara frigöra denna arbetstid för att ta hand om andra djurskyddsåtgärder, utan också skydda de katter som nu går fritt.

Flera fördelar med utekatter

I Sverige är det vanligt att tillåta katter ute.

Det finns flera fördelar med utekatter.

Här är de viktigaste, enligt kattsajten purina.se:

  1. Katten får gott om träning
  2. Det hjälper kattens mentala hälsa
  3. Katten kan leva ut sina naturliga beteenden
  4. Naturen är en stor kattlåda
  5. Katten får obegränsat med underhållning

Foto: J. O'Gara resp O. Fickel

Text: Redaktionen


05 nov 26

Se upp i dag – väderomslag i hela landet

2026 11 06

På fredag vaknar svenska folket till ett kyligt Sverige.

Minusgrader väntar i hela landet, uppger SMHI.

– Fredagen får en kall start med minusgrader i stort sett hela landet, och lokalt kan det vara halt på grund av frost, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Den som ska köra bil på morgonen uppmanas att vara extra vaksam.

– Nu är det dags att vara extra uppmärksam i trafiken. Svarthalka och ishalka kan snabbt göra vägarna förrädiskt hala och öka risken för olyckor, varnar Trafikverket. 

Högtryck på väg

Efter den kyliga starten väntas temperaturerna stiga under dagen på fredagen.

Till helgen väntas också mildare väder när ett högtryck drar in från söder.

– Fuktig luft drar in över södra Sverige, vilket gör att solen får samsas med mer moln. Även i norr tidvis mer moln. Mest soltimmar ser det ut att bli i södra Norrlands kustlandskap, uppger SMHI.

Kylan runt hörnet

Efter helgen bör allmänheten stålsätta sig för både kallare och blötare dagar.

Enligt SMHI:s prognos väntas kallare och ostadigare väder.

– Nästa vecka försvagas högtrycket och under veckan väntas ostadigare väder med nederbördsområden som passerar delar av landet. Kallare luft väntas också röra sig in över landet norrifrån, framhåller myndigheten.

Läs också: Stor bilhandlare i konkurs – halva försäljningen borta

Sex uppmaningar till bilister

Inför vintern har Trafikverket gåt ut med sex uppmaningar till bilister i hela landet. Myndigheten betonar att råden är viktiga att följa vid körning i vinterväglag.

Det handlar om följande uppmaningar:

- Sänk hastigheten – då får du mer tid att reagera om något oväntat händer.

- Håll extra avstånd – bromssträckan blir betydligt längre på hala vägar.

- Kör mjukt och försiktigt – undvik häftiga inbromsningar, snabba accelerationer och plötsliga rattrörelser.

- Låt bilen stå vid vinterväglag och sommardäck – risken för att förlora kontrollen över bilen är stor.

- Var uppmärksam på plötslig halka – vägbanan kan bli förrädiskt hal utan att du märker det.

- Anpassa körningen efter förhållandena – kör så att du alltid har möjlighet att behålla kontrollen över bilen.

Andra läser: Ica, Coop och Willys sticker ut – stor skillnad mot Europa 

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


5 nov 26

Skatteverket går ut med varning – gäller 500 000 svenskar

2026 11 05

Skatteverket går ut med en varning till många svenskar.

Över en halv miljon svenskar har fått skatten sänkt genom gåvor till välgörenhet.

Men nu riskerar många att gå miste om tusenlappar.

50 organisationer saknas

Den som skänker pengar till välgörenhet kan få skattereduktion på gåvan. Totalt finns det i dag 288 godkända gåvomottagare i Sverige.

Men för att det ska vara möjligt måste organisationen som tar emot pengarna vara godkänd av Skatteverket. Nu går myndigheten ut med en varning.

Ett femtiotal organisationer har ännu inte ansökt om att förnya sina godkännanden.

– En gåvomottagarorganisation måste ansöka hos Skatteverket om att bli godkänd vart tredje år och om godkännandet går ut försvinner möjligheten till skattereduktion för givarna, meddelar Skatteverket.

Nu måste organisationerna dessutom själva komma ihåg att förnya sina godkännanden.

– Tidigare skickade Skatteverket ut en påminnelse till gåvoorganisationerna när det var dags att förnya sitt godkännande. Det görs inte längre. Gåvogivare kan därför komma att mista möjligheten till skattereduktion för sin gåva, uppger myndigheten.

Läs också: Trump erkänner – ”Därför förlorade vi”

Kan missa 3 000 kronor

Det är många som kan beröras av förändringen. Enligt Skatteverket fick drygt 515 000 personer skattereduktion för gåvor som de skänkte under 2025.

För privatpersoner kan det handla om betydande belopp. Skattereduktionen motsvarar 25 procent av gåvorna och kan uppgå till högst 3 000 kronor per år.

Den som skänker 4 000 kronor under ett år kan exempelvis få 1 000 kronor i sänkt skatt. Vid gåvor på sammanlagt 12 000 kronor blir skattereduktionen 3 000 kronor.

Så kontrollerar du organisationen

Det finns dock flera villkor. Varje enskild gåva måste uppgå till minst 200 kronor och den sammanlagda summan under året måste vara minst 2 000 kronor.

Gåvorna måste dessutom gå till godkänd social hjälpverksamhet eller vetenskaplig forskning.

Den som regelbundet skänker pengar till välgörenhet bör kontrollera att mottagaren fortfarande finns med på Skatteverkets lista över godkända gåvomottagare.

Om en organisation förlorar sitt godkännande kan gåvor som lämnas efter att godkännandet upphört inte längre ge rätt till skattereduktion.

Det är alltså viktigt att kontrollera statusen innan pengarna skänks, särskilt för den som ger regelbundet till samma organisation.

Andra läser: Miljöpartiet bryter vallöfte

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen