Jättesmäll för populär butikskedja – 420 butiker i Sverige

2024 12 09

Försäljningen sjunker markant för Sveriges ledande kedja för vitvaror och hemprodukter.

Jätten Elon, som har 420 butiker i Sverige, visar röda siffror.

I en ny sammanställning konstaterar butikskedjan att 2024 blir det tredje året i rad med minskad försäljning.

Hela 69 procent av Elons butiker redovisar lägre försäljningssiffror i år jämfört med fjolåret.

Det rapporterar Market som tagit del av rapporten.

”Slår hårt mot oss”

Elon Groups vd och koncernchef Stefan Lebrot medger att situationen är problematisk.

– Lågkonjunkturen och hushållens kostnadskris slår utan tvekan hårt mot oss och andra, säger han till tidningen.

–  Huvudförklaringen är förstås svaga efterfrågan hos konsumenterna och väsentligt lägre försäljning till företag. Nyproduktionen har exempelvis mer eller mindre kraschat, fortsätter vd:n.

Här ökar försäljningen

Samtidigt som försäljningen minskar har kostnaderna skjutit i höjden för Elon och andra aktörer inom handelsbranschen.

Stefan Lebrot konstaterar att ”allt har blivit dyrare”, men ser ändå positivt på framtiden.

Vd:n pekar bland annat på att Elon fortsätter att ta marknadsandelar, trots försäljningstappet.

En annan positiv signal är att årets Black Week-kampanj gav fina resultat för Elon.

– Jämfört med Black Week 2023 ökade vår tv-försäljning med 30 procent, en siffra vi är otroligt stolta över, säger Onur Dogay, CPO på Elon Group, i ett uttalande.

– Elons totala marknadsandel på tv har de senaste åren vuxit från några få procent till tvåsiffrigt och årets Black Week-kampanj hjälper oss att fortsätta den här resan.

Om Elon

- Elon är ett ledande företag för den frivilliga fackhandeln inom hemprodukter, och finns i de nordiska länderna Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island.

- I Sverige finns idag ca 420 Elon-butiker under varumärket Elon och Elon Ljud & Bild. Elon-butikernas fokus ligger på vitvaror och hemelektronik som gör kundens vardag lite enklare.

- Elon bedriver verksamhet i tre affärssegment; Business to Business (B2B), Business to Consumer (B2C) och Logistics and Servicec (L&S), har sitt säte i Stockholm, men även verksamhet i Örebro och Kalmar.

- Bolagets aktie (ELON) är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap.

Källa: Elon Group

Arkivfoto: PlanetCare resp Alienware

Text: Redaktionen


JUST NU: Prischock för hundratusentals hushåll

2025 08 18

Fjärrvärmepriset höjs ordentligt för många hushåll i Sverige.

Det står klart efter att Göteborg Energi återigen beslutat att höja fjärrvärmepriset. Denna gången med fyra procent för 2026 Den nya höjningen följer de senaste årens prisuppgångar. Inför 2024 höjdes priset med 8,7 procent och under 2025 med 6,9 procent. 

Många hushåll kommer att påverkas av höjningen. Hela 90 procent av Göteborgs flerbostadshus är anslutna till bolagets fjärrvärmenät.

”Ignorerar våra synpunkter”

Fastighetsägarna GFR, som representerar cirka 500 medlemmar i Göteborg med sammanlagt över 2 500 fastigheter, är mycket kritiska till höjningen.

Enligt GFR är höjningen omotiverad och riskerar att bromsa Göteborgs gröna omställning.  Högre fjärrvärmepriser kan få fler fastighetsägare att välja elbaserade värmepumpar, vilket ökar belastningen på elnätet. Det kan i sin tur försvåra elektrifieringen av industri och transportsektor – två centrala delar av stadens gröna omställning.

– Vi har efterfrågat tydliga underlag och svar på våra frågor, men Göteborg Energi har valt att avfärda eller ignorera våra synpunkter snarare än att bemöta dem, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef vid Fastighetsägarna GFR

– Politikerna måste börja intressera sig för prissättningen av fjärrvärme. Det handlar inte bara om boendekostnader, utan också om andra breda samhällseffekter. Vi behöver ett energisystem som är både hållbart och resurseffektivt.

Pekar ut orsak

Enligt Anders G Johansson är Göteborgs Stads höga avkastningskrav boven i dramat.

– Göteborg borde, tack vare bland annat stordriftsfördelar och en riklig tillgång till spillvärme, vara en av Sveriges billigaste fjärrvärmeorter. Men det är den inte.

LÄS MER: Elpriset förändras – hushållen uppmanas agera

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: USA hävdar – Putin har tvärvänt

2025 08 18

Europeiska länder är redo att skicka 50 000 soldater till Ukraina efter ett fredsavtal.

Det uppger flera högt uppsatta säkerhetskällor för den finländska tidningen Iltalehti.

Soldaterna är en del av utlovade säkerhetsgarantier till Ukraina.

– De 50 000 västerländska trupper ska avskräcka Ryssland från att fortsätta sin illegala invasion av Ukraina, framhåller tidningens källor.

Dessutom ska USA stödja insatsen via sitt flygvapen och flotta.

USA: Putin har tvärvänt

Kreml har tidigare sagt blankt nej till europeiska soldater i Ukraina.

I februari kallade Kremls talesperson Dmitrij Peskov ett sådant förslag för ”helt oacceptabelt” och betonade att Ryssland aldrig kommer att tillåta att trupper från något Natoland placeras i Ukraina – oavsett om ett fredsavtal undertecknas eller inte.

– Tanken på att placera ut trupper från Natoländer i Ukraina är helt oacceptabelt för Ryssland. Styrkor från Natomedlemmar skulle hota Rysslands säkerhet, sade Peskov enligt The Telegraph.

Men i dag låter det annorlunda från ryskt håll. Det hävdar i alla fall USA:s särskilda sändebud i Ryssland, Steve Witkoff.

Enligt Witkoff har landets diktator Vladimir Putin ”godkänt robusta säkerhetsgarantier som en del av ett fredsavtal”.

– Han har gått med på robusta säkerhetsgarantier. Jag skulle beskriva det som banbrytande, säger han till CNN.

Vidare berättar Witkoff att Putin lovat att inte invadera Ukraina eller något annat europeiskt land i framtiden.

Kreml har inte bekräftat uppgifterna.

LÄS MER: Kina kan stoppa Europas upprustning

”Propaganda”

USA-analytikern och forskaren Charly Salonius-Pasternak litar inte på Steve Witkoffs uttalanden. Han bedömer att det amerikanska sändebudet låtit sig lurats av Kremls propaganda.

–  Det fascinerande är att här har Witkoff tagit Putins ryska propaganda rakt av, helt som det var upp till Ryssland att ge lov åt andra länder att ta emot säkerhetsgarantier, säger Charly Salonius-Pasternak till Yle.

LÄS MER: Trump ställer ultimatum till Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen