Zelenskyj lyrisk – “Detta är utöver det vanliga”

2024 12 07

Volodymyr Zelenskyj bekräftar att nytt danskt stöd har anlänt.

Och den ukrainske presidenten är mycket glad.

Han riktar ett stort tack till det hela danska folket och uttrycker att Danmarks stöd till Ukraina är “utöver det vanliga”.

Detta efter att en ny omgång F16-stridsflygplan nu har anlänt till Ukraina.

Det rapporterar Kyiv Independent.

“Räddar våra liv”

Den ukrainske presidenten uttrycker sig så här på X:

– Den andra omgången F-16-plan från Danmark har anlänt till Ukraina. Detta är ett exempel på ledarskap i försvaret av liv som utmärker Danmark. Flygplanen från den första omgången, som levererades av det danska folket, har redan avvärjt ryska missiler och räddat våra medborgares liv och vår infrastruktur. 

– Nu har vår luftsköld stärkts ytterligare. Om alla partner hade varit lika beslutsamma hade den ryska terrorn redan kunnat göras omöjlig. Jag är innerligt tacksam mot Danmarks ledare, hennes team och hela den danska nationen.

Bred koalition

Kyiv Independent rapporterar att Danmark utgör en del av en bredare koalition som i dagarna aviserat sina ambitioner att ytterligare stärka stödet till Ukraina.

Den 27 november enades regeringscheferna för Danmark, Estland, Finland, Lettland, Norge, Polen och Sverige om att stärka stödet till Ukraina för att motverka ytterligare rysk aggression.

Länderna beskrev Ryssland som ett betydande långsiktigt hot och stödde sanktioner och ett starkare försvar mot Moskva.

Bombar Zaporizjzja

Under natten har Ryssland fortsatt bomba ukrainska städer, däribland Zaporizjzja.

Som ett resultat av Rysslands beskjutning i Zaporizjzja skadades 17 personer och 9 dog. 

– Nio personer dog, sjutton skadades, inklusive två barn - antalet offer för fiendens beskjutning av  Zaporizjzja har ökat, framhåller ukrainska tjänstemän enligt Kyiv Post.

Fördömer attackerna

Enligt uppgifter förstördes en bensinstation, och hus och butiker i närheten skadades.

President Volodymyr Zelenskyj fördömde Rysslands fortsatta attacker mot civila mål. 

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen