5 400 svenskar riskerar att dö före sommaren

2021 11 22

– Det finns fortfarande en hel del potential för död och elände i den här pandemin.

Det säger epidemiologen Stefan Fors i Region Stockholm till SVT. Han är oroad och fruktar en ny dödsvåg med tanke på att över 1,2 miljoner svenskar fortfarande är helt ovaccinerade mot covid-19.

5 400 riskerar att dö inom kort

Vaccinationstakten har sjunkit kraftigt den senaste tiden trots att väldigt många svenskar inte har vaccinerats och beräkningar från Region Stockholm pekar på att ytterligare 5 400 personer riskerar att förlora livet i pandemin bara under den tidsperiod som löper fram till sommaren.

2 200 personer till intensiven

Det mesta hänger på om man kan få de 1,2 miljoner personerna att gå och vaccinera sig enligt beräkningar. Om de inte vaccinerar sig samtidigt som smittspridningen ökar igen kan det återigen bli väldigt hård belastning på sjukvården enligt Region Stockholms kalkyler för värstascenariot i Sverige.

Det handlar om 21 650 sjukdomsfall varav minst 2 200 personer blir så illa däran att de måste lägga in för intensivvård.

Mycket bättre läge i Portugal

Skillnaderna i vaccinationen är slående om man jämför med Portugal och studerar andelen som tagit sin första vaccinsdos sett till hela landets befolkning enligt ECDC:s senaste uppdatering:

▪88 % Portugal

▪70 % Sverige

Många liv skulle räddas

Om Sverige når upp till Portugals nivå skulle läget förbättras rejält förklarar Stefan Fors.

– Skulle vi uppnå det i Sverige skulle vi kunna undvika fyra femtedelar av de dödsfallen vi räknat på, säger han till SVT.

Rapporten har givits ut av Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin i Region Stockholm tillsammans med Smittskydd Stockholm och Hälso- och sjukvårdsförvaltningen.

Foto: Region Uppsala


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 03 10

Från och med måndagen inleds en nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär en större polisiär närvaro längs vägarna än vanligt.

Fram till och med söndag gäller intensifierad trafikövervakning med extra hastighetskontroller på vägar med hastighet upp till 70 kilometer i timmen, till exempel utanför skolor och i bostadsområden.

– Vill man eliminera risken att bli stannad och belagd med böter för hastighetsöverträdelser så är valet enkelt, håll rådande hastighetsbegränsning, framhåller polisen på Facebook.

"Toleransen kommer att vara låg"

Syftet med nationell trafikvecka är att skapa trygghet i trafiken. Ökad närvaro bedöms vara den kanske viktigaste metoden, tillsammans med att beivra all brottslighet på vägarna.

– Toleransen kommer att vara låg, varnar polisen på sociala medier.

– Kom ihåg att ju fortare man kör – desto längre blir bromssträckan om något skulle hända. Våra vägar är anpassade för en bestämd hastighet av en anledning. Håll avstånd till framförvarande fordon och planera din körning.

– Är du rädd om ditt körkort så rekommenderar vi att du anpassar körsättet därefter.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Fakta: Polisens insatsvecka i trafiken

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år. Syftet är att kraftsamla resurser och för att göra samstämmiga kontroller i hela EU. 

- Under årets resterande insatsveckor ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik. Självklart arbetar polisen i trafiken alla andra veckor på året också.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Trump ändrar sig om Ukraina – läxar upp Putin

2025 03 10

Förra veckan slutade USA att dela underrättelseinformation med Ukraina.

Beskedet beskrevs som ett stort problem för det krigsdrabbade landet, som på många sätt varit beroende av informationen under kriget.

USA:s underrättelse är helt avgörande för ukrainarna för att de ska veta vilka mål som ska attackeras och kunna kommunicera med frontlinjen. Utan amerikansk underrättelseinformation famlar Ukraina till stor del i blindo, sade exempelvis Paul Vallet, säkerhetsexpert vid tankesmedjan Geneve Centre for Security Policy, till SvD.

USA backar

Nu har USA:s president Donald Trump ändrat sig i frågan.

Enligt Trump har USA redan börjat dela med sig av underrättelser igen.

– Vi har nästan det. Jag menar, vi har i princip gjort det. Och vi vill göra allt vi kan för att få Ukraina att bli seriösa i att få något gjort, säger han enligt Fox News.

Presidenten bekräftar därmed de uppgifter som började florera i fredags om att USA hade fortsatt att dela viss information med Ukraina för att skydda sig mot inkommande ryska anfall.

Varnar Putin

I samma veva läxar Trump upp den ryska diktatorn Vladimir Putin på samma sätt som han gjorde med Ukrainas president Volodymyr Zelensky i Vita huset.

– Ryssland har inte korten. Vad ni måste göra är att ni måste göra en deal, och ni måste stoppa dödandet. Det är ett meningslöst krig, och vi kommer att få slut på det, säger Trump enligt Fox.

Han säger också att Ukraina i större utsträckning måste visa att de vill ha fred.

– Jag tror att de kommer att göra det, och jag tror att det kommer att bli uppenbart under de kommande två eller tre dagarna.

– Den här veckan dog hundratals människor i städer i Ukraina och vi måste få slut på det. Det hade aldrig hänt om jag varit president, säger Trump.

Hotar med sanktioner

Förra veckan hotade Trump med tullar och sanktioner mot Ryssland om inte krigandet upphör.

Presidenten menar att det fortfarande är aktuellt, men att hans administration i första hand tittar på andra alternativ för Ryssland och Ukraina.

– Vi får se om vi kan få något gjort. Många människor dog den här veckan, som ni vet, i Ukraina. Inte bara ukrainare utan även ryssar. Så jag tror att alla vill se att det blir gjort. Vi kommer göra stora framsteg, tror jag, den här veckan.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen