Eljätte varnar för prischock – hela Sverige kan påverkas

2024 12 02

Vattenfall uppmanar svenska hushåll att vara beredda på en potentiell prischock.

Just nu ser förutsättningarna visserligen ganska goda ut inför vintern.

Under hösten har det blåst kraftigt vilket gett mycket vindkraft samtidigt som vattenmagasinen fyllts på efter regn och snö.

Samtidigt är temperaturerna något över det normala, vilket också påverkar elpriset nedåt.

Men det finns stora elprisskillnader i Sverige, konstaterar Vattenfall.

Inte bara från timme till timme utan även mellan de fyra elområdena. Även lägre förbrukning under helgerna och högre förbrukning vardagar påverkar elpriset.

– Det som dock påverkar mest är det oförutsägbara och skiftande vädret som i sin tur skapar såväl elpristoppar som rekordlåga elpriser, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef hos Vattenfall Försäljning, i ett uttalande.

Varnar för gasprischock

Men det råder samtidigt stor osäkerhet på europeiska elmarknaden, enligt eljätten.

Priset på gas stiger och det märks särskilt på de tyska elpriserna som påverkar såväl södra Sverige som Danmark.

– Det kan svänga fort, varnar Vattenfall och tillägger:

– I dag ser det bra ut men om vädret slår om till kraftig kyla, samtidigt som tillgången på gas minskar kraftigt, kan det ställa till det även på den nordiska elmarknaden.

LÄS MER: Här är nya prislappen för hela vintern – drastisk förändring av elpriset

Uppmanar konsumenter

För närvarande går den nordiska kärnkraften på 87 procent av total kapacitet. Den hydrologiska balansen, det vill säga måttet för uppskattningen av energin som finns lagrad i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, ökar.

Men trots det måste man alltså ta höjd för att gaspriset kan sticka iväg.

Och det kan alltså få konsekvenser för marknaden i hela Norden, inklusive Sverige.

– Har man marginalerna att följa svängningarna är rörligt elavtal bra. Vill man ha en förutsägbarhet och veta vad det kommer att kosta varje månad är ett fast elavtal bättre eftersom de även inkluderar de kallare vintermånaderna, säger Jonas Stenbeck.

– Just nu ligger de längre avtalen på något lägre priser så det är ett bra tillfälle att fundera på vad som passar bäst för hushållet.

Fakta: medelpriset i november

 

Nov 2024 (medelspotpris)  

Nov 2023 (medelspotpris)  

Elområde 1, Norra Sverige     

24,96 öre/kWh 

60,90 öre/kWh 

Elområde 2, Norra Mellansverige     

18,09 öre/kWh 

60,90 öre/kWh 

Elområde 3, Södra Mellansverige     

66,95 öre/kWh 

82,13 öre/kWh 

Elområde 4, Södra Sverige     

84,65 öre/kWh 

84,72 öre/kWh 

Spotpriset på Nord Pool Spot omfattar inte kostnad för elcertifikat, påslag, energiskatt, moms och elnätskostnader.  

Källa: Vattenfall

Foto: C. Patterson

Text: Redaktionen


18 nov 2025

Minister pekar ut SD: ”Genuint farligt för Sverige”

2025 11 18

Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna.

Partiledaren Simona Mohamsson (L) har tidigare sagt att hon är beredd att driva frågan till ett nyval om det skulle krävas.

Frågan har dock splittrat Liberalerna där röster börjat höjas om slopa den röda linjen.

Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) står inte på den sidan. Pourmokhtari menar att hon “inte är bekväm” med att ge SD den “direkta makt” det skulle innebära att sitta i regeringen.

Ministern drar ett exempel från när Sverige hade ansökt om medlemskap i Nato och väntade på att få ja från Ungern och Turkiet.

Hon kallar tiden för “det allvarligaste säkerhetsläget någonsin” då Sverige behövde skydd från andra länder. 

– Då väljer Richard Jomshof att hetsa koranbrännaren. Det beteendet är farligt, det är genuint farligt för Sverige, säger Romina Pourmokhtari.

"Beklagar det"

Koranbränningarna som Pourmokhtari syftar på fick stor uppmärksamhet över hela världen, inte minst i Turkiet som reagerade kraftfullt. 

Exempelvis ställde den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan ultimatum om att det inte skulle bli något Natomedlemskap om inte Sverige förbjöd koranbränningar.

Richard Jomshof har svarat på kritiken. Han menar att “de islamiska krafterna målmedvetet arbetar med att ta demokratin ifrån oss”, skriver SVT.

– Att i ett sådant läge vika sig för dessa antidemokratiska krafter, vilket Romina uppenbarligen vill göra, är att spela dem rakt i händerna. Jag beklagar det, framhåller han till kanalen.

LÄS MER: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Åkesson: "De får ge sig"

Jimmie Åkesson, SD:s partiledare, har varit mycket tydlig med att Sverigedemokraterna kommer att kräva en plats i regeringen efter nästa års val.

Annars fäller man Ulf Kristersson som statsminister.

– Då trycker vi på röd knapp i kammaren, sade Åkesson till Expressen i oktober.

I helgen framhöll partiet att ultimatumet står kvar.

Om de (Liberalerna, red. anm.) kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, sade Jimmie Åkesson till DN i söndags.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Henrik Nyström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 nov 2025

USA vänder sig till hela världen – “ett av de största beskeden i historien”

2025 11 18

USA:s president Donald Trump vänder sig till hela världen.

Detta efter att FN i natt röstat ja till den amerikanska fredsplanen som inkluderar en internationell fredsstyrka i Gaza.

Grattis till världen till den otroliga omröstningen i FN:s säkerhetsråd för bara några ögonblick sedan, där man erkände och stödde Fredsstyrelsen, som kommer att ledas av mig och inkludera de mäktigaste och mest respekterade ledarna i hela världen, framhåller Trump på Truth Social efter beskedet.

– Detta kommer att gå till historien som ett av de största godkännandena i FN:s historia, kommer att leda till ytterligare fred över hela världen och är ett ögonblick av verkligt historiska proportioner! 

13 av 15 röstade ja

Förslaget har sin grund i den 20-punktsplan som presidenten tidigare lagt fram för Gaza, som bland annat innehåller att gisslan ska återföras till Israel, att Gazaremsan ska återuppbyggas och att nödhjälp ska sättas in till den palestinska befolkningen.

Den internationella stabiliseringsstyrkans uppdrag kommer att vara att skydda civila och jobba för att permanent avväpna Hamas. Det finns även formuleringar som skulle kunna innebära en väg mot en självbestämmande palestinsk stat.

Resolutionen röstades igenom när 13 av 15 FN-länder sade ja. Kina och Ryssland avstod från att rösta.

– Tack till FN och alla länder i FN:s säkerhetsråd, Kina, Ryssland, Frankrike, Storbritannien, Algeriet, Danmark, Grekland, Guyana, Sydkorea, Pakistan, Panama, Sierra Leone, Slovenien och Somalia. Tack också till de länder som inte satt i denna kommitté, men starkt stödde insatsen, inklusive Qatar, Egypten, Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Indonesien, Turkiet och Jordanien, skriver Trump.

Kritiseras

Enligt CNN kvarstår dock många frågor om planens genomförande. Den amerikanska kanalen skriver att utkastet är vagt vad gäller ordningsföljd och detaljer.

– Västerländska diplomatiska källor har berättat för CNN att bristen på detaljer i resolutionen kommer att göra den svår att genomföra, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen