Vill använda kärnvapen – chockerande besked från Ryssland

2024 11 29

Nu kommer ett chockerande besked från Ryssland angående möjligheten att använda kärnvapen.

Ryssland har länge hotat omvärlden med kärnvapen, och har också nyligen uppdaterat sin kärnvapendoktrin.

Men nu kommer också alarmerande uppgifter om hur ryska folkets syn på kärnvapen har förändrats, rapporterar Moscow Times.

Allt fler ryssar anser att det vore acceptabelt att genomföra en kärnvapenattack mot Ukraina, enligt en ny undersökning.

Synen på kärnvapen har förändrats

I en ny mätning som gjorts av Levada Center svarar hela 39 procent av ryssarna att en kärnvapenattack skulle vara acceptabel. Det är en stor ökning mot tidigare.

I april 2023 var det ”bara” 29 procent som hade den uppfattningen, och i juli i år var det 34 procent.

Stödet för möjligheten att utföra en kärnvapenattack har alltså ökat stadigt.

Samtidigt finns det inte längre en majoritet som bestämt säger nej till kärnvapen. I april 2023 uppgav 56 procent av ryssarna att de var emot att använda kärnvapen. I juli i år sjönk siffran till 52 procent, och i den nya mätningen svarar bara 45 procent att de är emot att använda kärnvapen.

Siffrorna tyder på att Putinregimens propaganda ger resultat. Även om det fortfarande är fler som är emot en kärnvapenattack än som är för, så är siffrorna alarmerande, menar Levada Center.

Alarmerande siffror

Enligt Alexey Levinson är det regimens propaganda som har fått fler ryssar att kunna tänka sig en kärnvapenattack mot Ukraina.

– Det leder så småningom till en ökning av andelen som tror att det är acceptabelt, till och med moraliskt motiverat, säger Levinson, enligt tidningen.

Genom statens propaganda har många ryssar också fått uppfattningen att en kärnvapenattack skulle kunna vara ett snabbt sätt att avsluta kriget, menar han.

Ryssland har också uppdaterat sin kärnvapendoktrin och utvidgat landets möjligheter att använda kärnvapen, vilket också kan ha påverkat befolkningens syn på frågan.

De nya siffrorna är också anmärkningsvärda med tanke på att det tidigare i november har kommit rapporter om att allt fler ryssar är emot kriget.

En majoritet av ryska folket har uppgett att de omedelbart vill inleda fredsförhandlingar, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Ryska folket har ändrat sig – chocksiffror för Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen