Putin vädjar till tidigare statschef – “Snälla förlåt mig”

2024 11 28

Vladimir Putin riktar nu ett meddelande till Angela Merkel.

Idag torsdag har Vladimir Putin uttalat sig vid en presskonferens i Kazakstans huvudstad Astana.

Då kom bland annat Tysklands tidigare förbundskansler Angela Merkel upp som samtalsämne.

Merkel, som har en väldokumenterad rädsla för hundar, återgav ett spänt möte mellan de båda i sina memoarer som släpptes på tisdagen och anklagade Putin för att ha bjudit in husdjuret som en ”maktdemonstration” och för att ha glatt sig åt hennes obehag.

Putin vädjar

Nu svarar Putin på det - och menar att han inte visste att Merkel var hundrädd.

– Jag visste inte att hon var rädd för hundar. Jag vädjar än en gång till henne via medierna och säger: Angela, snälla förlåt mig, jag ville inte orsaka dig någon hjärtesorg. Tvärtom ville jag skapa en gynnsam atmosfär för vårt samtal, menar Putin enligt Reuters.

Bilder från 2007

Bilder från deras möte 2007 i den ryska staden Sotji visade hur Putins svarta labrador retriever Konni sniffade runt medan den dåvarande tyska ledaren satt i sin stol och log nervöst.

Merkel berättade om mötet 2007 i sina memoarer: ”Jag kunde se på Putins ansiktsuttryck att han njöt av situationen”.

Putin menar vidare att om Merkel skulle besöka igen så skulle det inte gå till på samma sätt - även om han inser att det är osannolikt.

– Om du någonsin - jag inser att det är osannolikt - kommer igen, kommer jag inte att göra det under några omständigheter.

“Strategiskt partnerskap”

Putin har förstås inte bara varit på plats i Kazakstan för att be om ursäkt till tidigare statschefer.

Han själv och Kazakstans president Kassym-Jomart Tokayev träffades i Astana och undertecknade ett gemensamt uttalande som fördjupar det strategiska partnerskapet mellan Ryssland och Kazakstan inom ramen för Rysslands ansträngningar att etablera en ”ny världsordning”.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Flera dokument.

ISW förklarar.

– Putin och Tokayev undertecknade 19 andra dokument som fördjupar ländernas samarbete inom politik, ekonomi, energi och transport.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 november 2025

JUST NU: Larm om svensk hamn – ”Sätt in minröjare”

2025 11 30

Nordens största hamn har allvarliga säkerhetsproblem.

Göteborgs hamn är den största hamnen i Norden.

Sedan kriget i Ukraina inleddes har antalet säkerhetsincidenter skjutit i höjden.

Nu kommer krav om att minröjningsfartyg ska förflyttas till Göteborg.

“Inom 48 timmar blir det kris”

Antalet rapporterade incidenter kring Göteborgs hamn har ökat med 40 procent sedan Rysslands invasion av Ukraina inleddes, rapporterar SVT.

Nu kräver Cecilia Magnusson (M), andra vice hamnordförande, att stora militära resurser flyttas till Västkusten.

Ett enda larm om en mina riskerar att lamslå fartygstrafiken, även om larmet skulle vara falskt, understryker hon.

– Närmaste minröjaren ligger i Karlskrona och det tar två dygn att ta sig från Karlskrona till Göteborg. Och inom 48 timmar så blir det kris på hyllor och med drivmedel, säger Cecilia Magnusson till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rysk militärtransport slås ut i sabotageoperation

Försvarsmakten säger nej

Säkerhetsincidenter av alla slag har rapporterats de senaste åren. Det handlar om alltifrån drönare till hotfulla telefonsamtal och obehöriga personer i området.

Påstådda representanter för kinesiska staten har till exempel försökt förfalska en inbjudan till hamnen.

Totalt rapporteras mellan 500 och 600 incidenter per år.

Men Försvarsmakten avfärdar Cecilia Magnussons krav på att minröjningsfartyg ska förflyttas till Göteborg, och menar att det inte vore rationellt.

– De hoten som idag finns mot Göteborgs hamnar är framförallt inte militära hot utan andra typer av hot. Det kan vara avbildning eller spioneri, säger Oscar Peterson, chef för Älvsborgs amfibieregemente, till kanalen.

”Med tanke på vad vi sett i Polen…”

Cecilia Magnusson varnar dock för att det inte alls är osannolikt att en allvarlig incident kan inträffa i Göteborgs hamn.

– Med tanke på vad vi har sett i Polen, hur man testar vår villighet att förhindra angrepp från rysk sida, är det inte någon utopi att man skulle vilja testa här också, har Magnusson tidigare sagt till GP.

Hon vill att Göteborgs stad ska föra samtal med staten om vad som behöver göras för att öka säkerheten i hamnen.

– Ett första steg är att Göteborgs stad pratar med staten och säger att ”det här behöver vi”. Sedan är det de olika myndigheterna. Vad behöver de för att säkra att hamnen hålls öppen, säger hon till tidningen.

LÄS OCKSÅ: "En aggressionshandling" - asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Foto: Gustav Nilsson

Text: Redaktionen


JUST NU: Natosoldat död nära ryska gränsen

2025 11 30

En Natosoldat har förlorat livet.

En Natosoldat från Belgien har dött på lördagen.

Soldaten uppges ha förlorat livet i samband med en Natoinsats i Litauen.

Bekräftas av försvarsminister

Den belgiska soldaten deltog i Natos insats i Litauen och blev svårt skadad på fredagen, rapporterar Politico.

Sent på lördagen meddelades att soldaten hade avlidit.

Tragedin inträffade i samband med en övning som innefattade granatkastning, uppger belgiska tjänstemän, enligt tidningen.

Efter att ha skadats under övningen fördes soldaten till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda.

Händelsen bekräftas av Belgiens försvarsminister Theo Francken och försvarschef Frederik Vansina.

– Jag är djupt bedrövad över den tragiska olyckan, skriver Theo Francken i ett inlägg på X, och framför ”tankar och solidaritet” till den avlidnas vänner och kollegor.

Inleder utredning

Den belgiska soldaten har ännu inte identifierats, åtminstone inte formellt, men ingick i artilleribataljonen från Brasschaat i Belgien.

Belgiens federala åklagare har nu inlett en utredning av det tragiska dödsfallet, enligt tidningen. Det belgiska försvarsministeriet har också inlett en egen, intern utredning om olyckan.

Samtidigt framför även Litauens president Gitanas Nausėda sina kondoleanser, och passade på att lovorda Natoinsatsen i landet.

– Deras engagemang och uppoffring kommer aldrig att glömmas, kommenterar den litauiska presidenten.

Svensk insats

Sedan i somras har nästan 200 belgiska soldater varit utstationerade i Litauen, som ligger nära Ryssland och gränsar till den ryska enklaven Kaliningrad.

De belgiska soldaterna ingår i Natos Forward Land Forces, som finns utstationerade i åtta östeuropeiska länder, enligt tidningen.

Även Sverige ingår i Natouppdrag i Baltikum, som är mycket sårbart för rysk aggressivitet.

Svenska soldater har stationerats ut i Lettland, i Sveriges hittills största åtagande sedan Nato-inträdet.

Arkivfoto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen