Starka siffror för Trump – Ökar hans chans inför USA-valet 2024

2021 11 22

Nu ökar sannolikheten för att ex-presidenten Donald Trump ställer upp i USA-valet 2024.

Orsaken är att en ny mätning kommit ut avseende delstaten Iowa som är den traditionellt sett första delstaten att hålla primärval.

Stor ledning

Mätningen publiceras i delstatens ledande morgontidning Des Moines Register och mätningen visar hur det skulle gå i Iowa om Trump möter Biden i valet 2024:

🔴 51 % för Donald Trump

🔵 40 % för Joe Biden

🟡    4 % för annan kandidat

Mätningen sammanfaller med att Joe Biden har nått sin lägsta popularitet sedan han valdes till president. Mätningen i Iowa kommer vid en tidpunkt då personer i Trumps närhet uppger att ex-presidenten funderar en hel del på att ställa upp i USA:s presidentval 2024.

ANALYS

För att sätta siffrorna i perspektiv bör man jämföra med hur valet 2020 gick i Iowa. Det gick så här:

🔴 53 % Trump

🔵  45 % Biden

Trumps seger med 8 %-enheters marginal ligger nu i den nya mätningen i november 2021 alltså på 11 %-enheter. Visserligen har mätningen gjorts när Joe Biden ligger på sin lägsta opinionspunkt sedan han blev president men trots det lär mätningen ge råg i ryggen till Donald Trumps förmodade funderingar kring att ställa upp i valet 2024 för att återigen försöka flytta in i Vita Huset och bli världens mäktigaste man.

En rad amerikanska bedömare är nästintill övertygade om att han kommer att kandidera igen. Själv är jag inte säker på den saken ännu. Det är flera år kvar.

Oberoende väljare avgör

Bland demokrater är Bidens stöd i Iowa 95 % och bland republikaner är Trumps stöd 91 %. Det är bland den viktiga gruppen oberoende som Trump drar längst strået med 45 % mot 37 % för Biden och det fäller avgörandet.

Tre stora minus

Bidens nuvarande problem beror på följande:

▪Den positiva utvecklingen för pandemin i början av Bidens presidentskap har nu svängt och försämrats. Smittspridningen har skenat.

▪USA:s uttåg ur Afghanistan blev ett fiasko och talibanerna är åter vid makten.

▪USA:s ekonomi är inte alls lika bra som Biden hade hoppats på. Ökad inflation och brist på vissa varor på grund av pandemin spelar in.

För att Biden ska vända den negativa utvecklingen behöver han dels minska smittspridningen och knäcka pandemin, dels få fart på USA:s ekonomi.

Foto: Donald Trump, FB


JUST NU: Ryssland attackerat

2025 09 05

Ukraina har attackerat ett av Rysslands största oljeraffinaderier.

Ukraina fortsätter med omfattande attacker mot rysk gas- och oljeinfrastruktur.

På fredagen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har attackerat ett av Rysslands största oljeraffinaderier i Ryazan, sydost om Moskva, rapporterar Moscow Times.

Ny attack

Enligt den ukrainska övervakningsgruppen Exilenova+ träffade attacken sannolikt ELOU-AVT-6-enheten, som årligen bearbetar över sex miljoner ton oljeprodukter. 

Chefen för Centrum för motarbetande av desinformation vid Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd, Andrij Kovalenko, rapporterar attacken på Telegram och skriver: "Ryazans oljeraffinaderi. Utmärkt arbete av drönarstyrkorna".

Även i Lipetsk

Explosioner rapporterades också i Rysslands Lipetsk-region, där lokala kanaler uppger att drönare kan ha riktat in sig på anläggningen "Energia", uppger Kyiv Post.

Ukraina har under de senaste månaderna allt mer riktat in sig på Rysslands oljeinfrastruktur, en viktig inkomstkälla för krigföringen. 

En våg av attacker förra månaden beräknades ha slagit ut en femtedel av Rysslands raffineringskapacitet, eller cirka 1,1 miljoner fat per dag, vilket har bidragit till kraftigt stigande inhemska bränslepriser i Ryssland

Läs mer: TRUMP: Vi har förlorat Ryssland

26 länder

Samtidigt har nya uppgifter kommit från Ukrainas allierade gällande eventuella fredsstyrkor som kan placeras från Frankrikes president.

– Macron uppger att 26 stater formellt kommit överens om att bilda en "säkerhetsstyrka” som en del av säkerhetsgarantierna för Ukraina efter kriget, rapporterar tankesmedjan ISW.

Efter vapenvila

ISW fortsätter.

– Macron uppgav att 26 ospecificerade stater kommit överens om att skicka markstyrkor till Ukraina eller att tillhandahålla resurser för att stödja till havs eller i luften, menas det.

– Macron sade att styrkorna kommer att vara redo att skickas till Ukraina dagen efter att Ukraina och Ryssland når en vapenvila eller ett fredsavtal i framtiden.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


TRUMP: Vi har förlorat Ryssland

2025 09 05

Donald Trump menar att Indien och Ryssland har gått förlorade till Kina.

Vid den stora militärparaden i Kina fanns flera statsledare på plats.

Däribland var Indiens Narendra Modi och Rysslands Vladimir Putin på besök.

Nu menar Donald Trump att Ryssland och Indien har gått förlorade till Kina.

“Vi har förlorat Ryssland”

I ett inlägg på Truth Social på fredagen beskriver den amerikanska presidenten situationen så här:

– Det verkar som om vi har förlorat Indien och Ryssland till djupaste, mörkaste Kina. Må de ha en lång och framgångsrik framtid tillsammans! President Donald J. Trump, skriver presidenten.

I samma inlägg har han publicerat en bild på Narendra Modi, Xi Jinping och Vladimir Putin tillsammans.

“Mycket besviken”

Xi var värd för fler än 20 ledare från icke-västliga länder för Shanghai Cooperation Organization i den kinesiska hamnstaden Tianjin, inklusive Vladimir Putin och Indiens premiärminister Narendra Modi.

Putin och Modi sågs tillsammans vid toppmötet när de gick mot Xi innan alla tre männen stod sida vid sida. 

Modis allt varmare band med Kina kommer samtidigt som Trump har kylt ner relationerna mellan USA och Indien på grund av handelsspänningar och andra dispyter, uppger Reuters.

Trump sade tidigare i veckan att han var “mycket besviken” på Putin men inte oroad över de växande banden mellan Ryssland och Kina.

Läs mer: USA svarar diktaturen – går samman med två andra länder

“Speciellt”

USA har under en tid försökt få Indien att köpa mindre rysk olja, någonting som inte gett några större resultat.

I sina inledande anmärkningar i samband med Kinabesöket betecknade Modi partnerskapet med Moskva som “speciellt och privilegierat”.

Putin tilltalade Modi som en 'kär vän' och hyllade Rysslands band med Indien som speciella, vänliga och förtroendefulla.

Putins ord

Så här lät det från Putin då:

– Ryssland och Indien har haft speciella relationer i decennier. Vänliga, förtroendefulla. Detta är grunden för utvecklingen av våra relationer i framtiden, sade han enligt AP.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen