Liberalerna attackerade – hotas i hela landet

2024 11 21

Ett svenskt riksdagsparti är under angrepp.

Under torsdagen har hot riktats mot Liberalernas kontor runt om i hela landet.

I sociala medier sprids inlägg som uppmanar till att storma och attackera riksdagspartiets byggnader.

Kansli attackerat

Vid 14-tiden utfördes en första attack.

Liberalernas kansli i Eskilstuna har spejats med färg. Aktivister har även kastat någon form av vätska mot byggnaden.

Johan Pehrson (L) reagerar kraftfullt på händelsen.

– Personer som hatar och attackerar demokratin i Sverige ska dömas till fängelse. Är de icke svenska medborgare bör de snarast kunna utvisas ur landet, säger partiledaren till Expressen och tillägger:

– Det här är inget litet brott. Det här är ett mycket allvarligt brott.

Stor ilska mot Liberalerna

Enligt uppgift är det pro-palestinska aktivister som gått till angrepp efter att Liberalerna fått tillstånd för en allmän sammankomst i Göteborg. Partier planerar att anordna en manifestation med temat ”grundläggande demokratiska principer ska gälla”.

Liberalernas sammankomst ska ske på samma plats där pro-palestinska aktivister slagit upp ett tältläger. Palestinaaktivisterna tvingas således flytta på sig, vilket väckt stor ilska.

”Attack mot liberala värden”

Johan Pehrson kallar torsdagens händelse för en ”attack mot liberala värden”.

– De gör det för att hota och skrämma. Det är angrepp mot mer än liberalernas partilokaler. 

Det säger Liberalernas partiledare till Aftonbladet.

Foto: Oscar Samuelsson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Svenskt jättebesked till Ukraina

2025 07 06

Sverige kan vara på väg att göra som Danmark.

Danmark och Ukraina har kommit överens om ett avtal där Ukraina kan tillverka vapen i Danmark som ska skickas till frontlinjen.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

På söndagseftermiddagen kommer besked om att Sverige öppnar för att göra detsamma.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Sverige öppnar

Försvarsminister Pål Jonson (M) öppnar för ett liknande upplägg som det avtal som har nåtts mellan Sveriges grannland i syd och Ukraina.

– Liknande upplägg är klart intressanta för Sveriges del, förklarar han för DN.

– Regeringen vill fördjupa det försvarsindustriella samarbetet med Ukraina och har också uppmanat svenska försvarsföretag att etablera sig i Ukraina.

På svensk mark

Det kan alltså komma att etableras ukrainsk vapenproduktion på svensk mark.

Ukrainas avtal med Danmark markerar första gången som ukrainsk försvarsteknologi kommer att exporteras utomlands specifikt för leverans till Ukrainas egna väpnade styrkor.

Unikt avtal

Avtalet är en del av Ukrainas bredare satsning på att internationalisera och skala upp sin försvarsproduktion.

– Detta är ett unikt fall av internationellt samarbete för den ukrainska försvarsindustrin, säger Ukrainas minister för strategiska industrier Herman Smetanin enligt Kyiv Independent.

– Idag har Danmark blivit det första landet till vilket Ukraina exporterar sin egen försvarsteknik för produktion, uppskalning och leverans till den ukrainska armén.

“Måste stödja”

Danmarks näringsminister Morten Bødskov har kommenterat avtalet mellan länderna.

– Danmark står skuldra vid skuldra med Ukraina. Vi måste stödja ukrainarna på alla fronter. Jag vill tacka den ukrainska ministern för strategiska industrier, Herman Smetanin, för ett gott och nära samarbete, säger han via ett pressmeddelande från Danmarks näringslivsdepartement.

– Med undertecknandet idag tar vi nu tillsammans ytterligare ett viktigt steg för att få ukrainska försvarsföretag till Danmark. På så sätt kan vi dela erfarenheter och ge den danska försvarsindustrin en skjuts framåt.

Foto: N. Forsström, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump vänder om Ukraina – efter 24-timmarslöftet

2025 07 06

USA:s president är inte lika säker som förut gällande Ukrainakriget.

Som bekant har president Trump tidigare sagt att han kan lösa kriget i Ukraina på 24 timmar.

Sedan dess har inte många framsteg gjorts – intensiva strider pågår alltjämt längs med frontlinjen och Ryssland fortsätter att skicka robotar och drönare mot ukrainskt territorium.

Nu låter det annorlunda från Donald Trump.

Trumps vändning

President Donald Trump säger nu att han är osäker på om han skulle kunna få ett slut på Rysslands krig mot Ukraina, långt ifrån det löfte om att snabbt få ett slut på konflikten som han gav under valkampanjen.

– Jag vet inte. Jag vet inte. Jag kan inte säga om det kommer att hända eller inte.

Så lyder svaret på frågan om Trump kommer att kunna avsluta stridandet, rapporterar Politico.

Talade med båda

Trump talade i telefon med både Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj denna vecka. 

Hans torsdagssamtal med den ryske ledaren gjorde ”inga framsteg”, sade han timmar efter att de två männen talat.

Samtidigt tycks samtalet med Zelenskyj ha gått bättre.

Läs mer: Ukraina har säkrat stort avtal – första i sitt slag

Zelenskyjs ord

Av Zelenskyjs ord att döma så var det ett positivt samtal mellan de två presidenterna.

– I dag diskuterade vi den aktuella situationen, inklusive ryska flyganfall och den bredare utvecklingen vid frontlinjen, skrev Zelenskyj på X efter samtalet.

– President Trump är mycket välinformerad, och jag tackar honom för hans uppmärksamhet på Ukraina. Vi talade om möjligheter inom luftförsvaret och enades om att vi ska arbeta tillsammans för att stärka skyddet av våra luftrum. Vi har också kommit överens om ett möte mellan våra team.

Inga framsteg

Trump-administrationen har sedan installationen försökt få till stånd ett fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland.

Än så länge har de dock inte gjort några konkreta framsteg utöver möten mellan delegater på lägre nivå som inte mynnat ut i mer än utväxling av krigsfångar mellan länderna.

Läs mer: BARA DAGAR KVAR: Omvärlden håller andan – Trump är redo

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok reps J. Koroliuk

Text: Redaktionen