FACKET: Gör inte det här på jobbets julfest – då blir du kallad till HR

2024 11 21

Tiden på året har kommit för alla julfester runtom på Sveriges arbetsplatser.

På många jobb är julfesten en efterlängtad tradition och ett tillfälle där man som anställd kan lägga undan jobbet en stund och umgås med sina kollegor under mer avslappnade villkor.

Men det bör nog inte bli för avslappnat.

Trots att det inte är på arbetstid är umgänget fortfarande dina arbetskollegor och du behöver träffa de här personerna igen dagen efter.

Det betonar Anette Smit, arbetsrättslig rådgivare på fackförbundet Unionen.

– Även om det inte är under arbetstid så är det dina kollegor som du umgås med. Om någon uttrycker sig olämpligt eller om en situation skulle uppfattas som obekväm av en kollega, så kan det påverka arbetet och arbetsmiljön framåt, säger hon till Göteborgs-Posten.

Då blir du kallad till HR

Dessutom är det ingen skillnad ur ett juridiskt perspektiv om du begår ett brott på en personalfest eller på en privatfest.

I en del fall kan en sådan handling påverka din anställning.

Och vissa tramp i klaveret under festens blöta timmar kan mycket väl leda till ett allvarligt samtal med HR eller personalavdelningen efteråt.

– Det skulle kunna vara att man kanske inte uppfattar saker när man är på fest, som att man inte ser hur en kollega kanske reagerar. Det är inte alltid man uppfattar sina egna begränsningar och kollegors begränsningar, när alkohol finns med i bilden, säger Anette Smit.

Chefer gjorde en "ligglista"

Med andra ord – var uppmärksam på vad dina kollegor säger och gör.

Det finns exempel från historien på när det har gått riktigt fel.

Ett av dem var på finlandsfärjan Baltic Princess för två år sedan när ett finskt byggföretag skulle ha julfest.

Då rapporterades om folk som kissade i en bastu och möbler som kastades överbord.

Ett annat var på ett Callcenter när chefer gjorde en så kallad “ligglista” om de anställda inför en julfest 2014.

– Man gör inte så här som medmänniska och särskilt inte som chef. Det är omoget och väldigt kränkande, sade en person som arbetade på företaget till Aftonbladet vid tillfället.

Bjöd in strippa

Inte sällan förekommer det våldsamheter i samband med julfester.

Och för några år sedan ryckte polisen ut på en tillstängning i Stockholm på personalrestaurangen Plommonträdet där det hittades avföring i vasken och använda kondomer vid ett skrivbord.

Förra året hamnade även äldreboendet Attendo Care i Halmstad i blåsväder efter att personalen bjudit in en manlig strippa.

– Jag tycker inte det är något som hör hemma på en julfest, speciellt inte när man jobbar med vård och omsorg, sade en anställd till Hallands-Posten då.

Foto: M. Discenza resp R. Teo

Text: Redaktionen


Kunder slår larm om populär kafékedja – flera har insjuknat

2025 05 19

Kunder slår larm om en svensk kafékedja efter att flera drabbats av matförgiftning.

Ett stort antal kunder har anmält att de har drabbats av matförgiftning efter att ha ätit på något av kedjans kaféer.

Det handlar om kafékedjan Bröd & Salt.

Kedjan får nu hård kritik av miljö- och hälsoskyddsnämnden och riskerar dryga böter.

”Systematiska” problem

Problemen rapporteras från flera håll i landet.

På Bröd & Salts kaféer i Stockholm har lax, räkor och färdiglagade rätter i flera fall förvarats för varmt, enligt miljö- och hälsoskyddsnämnden, rapporterar SR.

Nämnden beskriver dessa problem som ”systematiska”, och menar att det föreligger en stor hälsorisk för besökare.

Bröd & Salt riskerar därför vite på upp till 400 000 kronor, enligt radiokanalen.

Företagets PR-ansvariga Anneli Vest säger att man ser allvarligt på bristerna och arbetar för att åtgärda dem.

Samtidigt kommer uppgifter om över 30 anmälningar mot företaget.

”Börjar tokkräkas”

31 personer i Stockholm, Uppsala och Göteborg har anmält Bröd & Salt till miljöförvaltningen under åren 2024 och 2025, rapporterar SvD.

Vissa vittnar om att de har blivit riktigt sjuka av matförgiftning.

– Jag börjar tokkräkas och sen kräks jag i tre timmar. Ja, men sådär så ögonen blir röda, säger Yrsa Wettergren, som menar att hon blev sjuk efter att ha ätit en sallad hos kafékedjan för cirka ett år sedan, till tidningen.

De flesta av anmälningarna handlar om matförgiftning, i många fall efter att ha ätit från salladsbaren.

Annelie Vest på Bröd & Salt skriver i en kommentar till tidningen att företaget känner till anmälningarna och att man vidtar åtgärder, bland annat när det gäller temperaturkontroll.

– Vi är fullt medvetna om att temperaturkontroll är en grundläggande del av livsmedelssäkerheten. Därför har vi förstärkt vårt interna kvalitetsarbete, kommenterar hon, enligt tidningen.

Foto: T Hefitiba

Text: Redaktionen 


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen