13 oktober 2025

SD ökar mest

2024 11 19

SD är det parti som ökar mest i en ny mätning.

Sverigedemokraterna går framåt i den nya mätningen från DN/Ipsos.

Samtidigt minskar också avståndet mellan oppositionen, som fortfarande leder, och Tidöpartierna, rapporterar DN.

Minskat gap

Oppositionen leder fortfarande i opinionen när vi kommit halvvägs in i mandatperioden, enligt tidningen.

Men Tidöpartierna knapar in, och det parti som ökar mest är SD.

SD får 21 procent i den nya novembermätningen, vilket är två procentenheter över resultatet från oktober, då man landade på 19 procent.

Moderaterna går framåt med en procentenhet och landar på 19 procent, medan KD och L står still på 4 procent vardera.

Tidöpartierna har minskat avståndet till oppositionen. Om det vore val idag skulle 52 procent rösta på oppositionen medan 47 procent skulle rösta på Tidöpartierna.

Mindre missnöje med regeringen

Avståndet har krympt från 11 procentenheter i maj 2023 till knappt 6 procentenheter i den senaste mätningen.

– Missnöjet med regeringen är mindre än vad det har varit under hela mandatperioden. Det är en förklaring till att siffrorna mellan blocken krymper, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till tidningen.

Socialdemokraterna går dock framåt med en procentenhet och stöds av 34 procent. Samtidigt backar MP med en procentenhet till 5 procent.

Centerledaren hårt pressad

V står still jämfört med förra mätningen och landar på 8 procent.

Även C står still och landar på 5 procent.

Stämningen inom just Centerpartiet är dock allt annat en god just nu, rapporterar Aftonbladet.

Det uppges finnas ett internt missnöje med partiledaren Muharrem Demirok, och enligt källor till tidningen så kan det när som helst komma öppna avgångskrav.

Missnöjet handlar framför allt om att Demirok har tagit ställning för Magdalena Andersson (S) som statsminister och meddelat att han vill att C bildar regering med S efter nästa val.

Demirok själv menar dock att rapporterna om internt missnöje är överdrivna.

– Jag känner ett starkt förtroende bland både medlemmar och förtroendevalda, säger han till SVT.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Kommer explodera” – Ukraina varnar Ungern

2025 12 03

Konflikten mellan Ukraina och Ungern eskalerar.

Detta efter att Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) återigen attackerat den ryska oljeledningen Druzhba, som är avgörande för Ungerns import av rysk olja.

Den 1 december inträffade den senaste explosionen vid oljeledningen. Lokalinvånare vittnade om en kraftig explosion som lyste upp hela himlen.

– En HUR-agent med kännedom om operationen uppger att explosionen utlöstes av ett fjärrdetonerat sprängämne utrustat med brandfarliga ämnen för att intensifiera branden, rapporterar Kyiv Post.

Ungern rasar

Ungern har fördömt attacken, som tillfälligt stoppat de ryska oljeleveranserna till landet.

Landets utrikesminister Péter Szijjártó kallar händelsen för ”ännu en attack mot Ungerns energisäkerhet” och ”ett försök att dra in oss i krig”.

Svaret: ”Kommer fortsätta brinna”

Nu ger Ukraina ett tydligt svar. Landets militär kommer fortsätta att attackera oljeledningen.

– Det ryska oljenätverket, som finansierar angriparens krig och dess militärindustriella komplex, kommer att fortsätta explodera och brinna tills fienden slutar attackera Ukraina, säger en ukrainsk militärkälla till Kyiv Post. 

Ungern och Slovakien köper rysk olja

Druzhba är en av världens största oljeledningar. Via ledningen transporterar Ryssland råolja till Ungern och Slovakien. Länderna är de enda inom EU som fortfarande importerar rysk olja via Druzhba.

EU har förbjudit import av rysk olja. Men leveranser via Druzhba är undantagna från förbudet, vilket både Ungern och Slovakien utnyttjar.  

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland 

Konflikt om region

Den spända relationen mellan Ungern och Ukraina handlar inte enbart om import av rysk energi.

Det handlar även om regionen Zakarpatska i västra Ukraina.

Zakarpatska var en del av Österrike-Ungern innan första världskriget och en del av Ungern strax innan andra världskriget.

Ukraina har tidigare anklagat Ungern för att landet kände till Rysslands invasionsplaner innan den 24 februari.

Chefen för Ukrainas nationella säkerhet- och försvarsråd, Oleksij Danilov, har även påstått att Ungern erbjudits ukrainskt territorium (Zakarpatska) av Ryssland efter kriget.

– Ungern förklarade öppet sitt samarbete med Ryssland. Dessutom varnade Putin dem i förväg för att vårt land skulle invaderas. Av någon anledning trodde Ungern att de skulle få ta en del av ”sitt” territorium. Det kommer aldrig att hända. Låt oss se vad som blir konsekvenserna för detta land efter krigets slut, sade Danilov till den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform i maj 2022.

Ungern tillbakavisade anklagelserna i kraftiga ordalag.

– Uttalandet av Oleksij Danilov innehåller anklagelser som är falska och ogrundade. De uppviglar till hat mot det ungerska folket och mot Ungern i den ukrainska opinionen, framhöll den ungerska ambassaden i Kyiv i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: ”Exakt som Biden” – film på Trump sprids som en löpeld

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


Galen rusning till Clas Ohlson – alla köper samma sak

2025 12 03

Många svenska hushåll har haft ovälkommet besök under året.

2025 har varit ett riktigt musår – antalet möss i hem och bostäder har ökat kraftigt. I Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.  

Dessutom varnar Anticimex för att mussäsongen långt ifrån är över. Lagom till jul riskerar många hushåll att få in möss i bostaden.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, konstaterar saneringsföretaget.

Rusning till Clas Ohlson

Ett annat företag som märker av den kraftiga ökningen är detaljhandelskedjan Clas Ohlson.

Kunder väller in till kedjan och alla har ögonen på samma sak: den klassiska musfällan.

Produkten säljer som aldrig förr, uppger Clas Ohlsons presstalesperson Anders Wahl.

– Vi har sett en ökning med 100 procent, säger han till Din Side.

Enligt Wahl handlar det om en extraordinär uppgång.

– Det här är en produkt som vi säljer mycket av varje år, så en fördubbling av försäljningen är en väldigt stor ökning,

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Så säkrar du huset

Utöver musfällor finns det flera andra förebyggande åtgärder mot möss. Anticimex går ut med följande tips:

Inomhus

- Se till att mat inte ligger framme, använd förslutande förpackningar och töm skafferiet i sommarstugan.

- Lägg tvål, stearinljus och värmeljus i tätslutande glasburkar eller metallådor.

- Håll rent i källaren och på vinden, ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen.

- Ställ madrasser och soffdynor på högkant i den kallställda sommarstugan.

- Se till att genomföringar är täta, till exempel under diskbänken eller till elementrör.

Utomhus

- Stapla inte ved, trädgårdsmöbler eller annat bråte intill fasaden.

- Se till att gräs, buskar och klätterväxter är kortklippta runt husets fasad. Möss använder växter för att klättra upp och in i hus.

- Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till fröresterna under boet.

- Ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med tätslutande lock.

- Täta synliga hål i husgrunden och sätt metallnät över ventiler.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen