Trump riskerar tungt bakslag – ”väljarna glömmer inte”

2024 11 19

Experter varnar för att frågan som Trump tros ha vunnit valet på riskerar att slå tillbaka mot honom själv.

Det amerikanska folket har fått ökade levnadskostnader under Biden-administrationen.

Många bedömare menar att ekonomin och de höga priserna var den huvudsakliga orsaken till att Trump vann presidentvalet.

Men nu varnar flera framstående företag för att de kommer att höja priserna ytterligare om Trump gör verklighet av sin politik, rapporterar Newsweek.

Även ekonomer fruktar att Trumps politik kan leda till ökad inflation, och påpekar att amerikanska väljare inte glömmer sådana saker i första taget.

”Väljare glömmer inte”

Trumps valvinnande fråga riskerar alltså att slå tillbaka mot honom själv.

– Lektionen från det här valet bör inte gå obemärkt förbi hos Republikanerna – inflation gillas inte av väljare, och de glömmer inte, har ekonomen Ryan Sweet vid Oxford Economics tidigare sagt till CNN.

Och nu varnar alltså flera företag för att de kommer att höja priserna om Trump gör verklighet av sin politik.

Trump har bland annat sagt att han vill införa 10- till 20-procentiga tullar på importvaror i allmänhet och 60- till 100-procentiga tullar på varor från Kina.

Företag som exempelvis köper in många produkter från Kina varnar för att konsumenterna kommer att få stå för kostnaden.

– Om vi får tullar, kommer vi att skicka tillbaka dessa tullkostnader till konsumenten, säger Philip Daniele, VD för detaljhandelskedjan AutoZone, enligt Newsweek.

”Betydligt högre priser”

Andra företag är inne på samma linje.

– Det skulle bli prishöjningar förknippade med tullar som vi sätter in på marknaden, säger Donald Allan, VD för verktygsföretaget Stanley Black.

Skomärket Steve Madden, som köper in 70 procent av sina produkter från Kina, ger samma besked.

Och i en rapport från National Retail Federation slår man larm om att konsumenter bör förvänta sig betydligt högre priser på alltifrån möbler till kläder och vin.

Hot om tullar – en förhandlingstaktik?

Det finns med andra ord en stor oro över hur Trumps politik kommer att påverka inflationen.

Om priserna skjuter i höjden igen så finns en stor risk för missnöje hos det amerikanska folket, vilket också kan påverka Republikanerna i framtida val.

Många hoppas dock att Trumps prat om höga tullar först och främst syftar till att förbättra USA:s förhandlingsposition inför framtida handelsavtal.

Foto: G. Skidmore flickr

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen