RESMÅL: Madeira är en pärla för kropp och själ

2024 11 17

En bra bit ute i Atlanten – mellan Marocko och Portugals fastland – ligger idylliska ögruppen Madeira.

Madeira – som består av huvudön Madeira, den mindre ön Porto Santo och två obebodda öar – har ett klimat som passar många.

Det är ljummet och kring 23 grader varmt på sommaren. Tack vare Atlantvindarna blir det sällan för varmt men inte heller för svalt.

Just vädret är en stor fördel då det är ett klimat som passar de flesta. Det är utmärkt för de som trivs med sommarväder men som inte vill ha 30 plusgrader och en stekande sol. Behagliga 22-23 grader passar såväl gammal som ung.

Lugn och ro

Madeiras huvudö har främst klippstränder och lockar därför inte de stora skaror människor som istället åker till Kanarieöarna eller Mallorca.

Kanske är det också därför Madeira är känd som ett lugnt och städat resmål där skräniga ungdomar och partyfolk i regel lyser med sin frånvaro.

I stället breder naturintresserade, pensionärer och förälskade unga par ut sig på ön.

Populära restauranger

En av Madeiras populäraste turistmagneter är huvudstaden Funchal som inte är större än att man kan promenera från den ena sidan staden till den andra.

De stenbelagda gatorna kantas av små trevliga butiker och populära restauranger.

Funchal har drygt 105 000 invånare och är öns klart största stad före Santa Cruz på öns östra kant som har omkring 45 000 invånare.

Tropisk park

Monte Palace Tropical Garden är en av Funchals populäraste attraktioner. Det är en slags botanisk hembygdspark av jätteformat so innehåller en mängd ovanliga växter och skulpturer.

Det är relativt krävande att promenera i parken men so tur är finns det billiga transporter i form av golfbilsliknande fordon som man med fördel kan använda.

Linbana och botanisk trädgård

Funchals majestätiska linbana är en annan uppskattad sevärdhet som bjuder på storslagen utsikt över staden och södra delen av ön. Det är dock inget för den som är höjdrädd.

Madeiras Botaniska Trädgård – ej att förväxla med Monte Palace Tropical Garden – är ytterligare en välbesökt turistattraktion. Trädgården inkluderar bland annat en japansk avdelning.

En perfekt avvägd dag i Madeiras största stad inleds gärna med en härlig frukostbuffé på något av stadens högkvalitativa hotell. Flera hotell erbjuder möjligheten att avnjuta frukosten utomhus i trädgården.

Därefter kan det vara lagom med en av staden sevärdheter varpå man hinner tillbaka till hotellet för att duscha och sova middag.

Restaurang och havsbassäng

Dagen avslutas sedan med ett härligt restaurangbesök i city med en tur till den behagliga strandpromenaden.

En lyckad semestervecka på Madeira innehåller förstås även ett par besök till andra platser eller orter runt om på ön.

För de naturintresserade och hurtiga är en äventyrspromenad upp på något av bergen perfekt. Utsikten är magnifik!

En vandring längs med öns små gulliga skogskanaler - de så kallade levadorna - är också ett måste. Tänk emellertid på att ha bra skor och slitstarka byxor och kläder då terrängen kan vara lite ruffig,

Om man tar en biltur på ön är en tripp till Porto Moniz på öns norra del ofta uppskattat. Där finns bland annat havsbassängerna, de så kallade natural pools of Porto Moniz.

Det är ett litet område intill stranden som omgärdas av svarta klippor som bildar en slags avgränsning till övriga havet där man kan bada i stilla vatten även om vågorna går mycket höga vara några meter utanför klipporna.

En vecka på Madeira är en perfekt resa för att fylla på sina batterier och komma bort från vardagen för att njuta långt hemifrån men ändå i trygghet.

Foto: A. Jughans

Text. Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 28

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


Bankkunder varnas – ”Kontakta banken direkt”

2025 12 28

Kunder uppmanas att agera snabbt när någonting är fel.

Bedrägerier har blivit allt vanligare och allt mer avancerade de senaste åren.

Nu varnar experter för att man måste agera snabbt – annars kan konsekvenserna bli mycket allvarliga.

”Kontakta banken direkt”

Både privatpersoner och företag drabbas av avancerade bedrägerier.

För småföretagare kan det slå extra hårt eftersom de riskerar att stå helt utan ersättning.

När man upptäcker att man är utsatt för ett bedrägeri måste man därför agera mycket snabbt, säger organisationen Företagarna till DI.

– Kontakta banken direkt, uppmanar Marcus Larsson, näringspolitisk expert på Företagarna, enligt tidningen.

Man ska aldrig ringa tillbaka till ett nummer i ett bluff-SMS eller liknande om man misstänker att man utsätts för bedrägeri.

Istället ska man ringa till polisen på nummer 112 om brottet pågår, annars 114 14.

Ett snabbt agerande kan bli avgörande för att undvika en katastrof.

– Spärra kort, konton och bank-id. Polisanmäl alltid brottet, även om du tror att det är lönlöst, säger Marcus Larsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Dåligt skyddade

Förutom att kontakta banken samt polisanmäla är det också viktigt att söka stöd från exempelvis försäkringsbolaget och Brottsofferjouren.

Småföretagare är ofta dåligt skyddade mot bedrägerier, samtidigt som bedragarna är extra intresserade av att rikta sin brottslighet mot dem.

Men även vanliga privatpersoner blir allt mer utsatta, och även för dem gäller det att agera så snabbt som möjligt och kontakta banken och polisen.

Polisen och kändisarna: ”Våga vara otrevlig”

I december månad har polisen haft en kampanj under parollen ”Våga vara otrevlig”.

Syftet med kampanjen är att rikta en uppmaning till vanliga människor som utsätts för bedrägeriförsök: Lägg på luren, logga inte in, släpp inte in okända, och så vidare.

– Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad, heter det i polisens kampanj.

Polisen har tagit hjälp av en rad kända personer för att sprida budskapet; Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg, Lotta Engberg, Marianne Rundström och Sverker Olofsson har alla ställt upp gratis för att sprida kampanjens budskap.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Gauthier

Text: Redaktionen