Magdalena Andersson får tungt besked – döms ut på avgörande punkt

2024 11 13

Magdalena Andersson och Socialdemokraterna är på väg att tappa en avgörande egenskap, anser väljare i en ny mätning.

Sedan Socialdemokraterna grundades har partiet befunnit sig i regeringsställning från och till i många, många år.

Partiet har dominerat svensk politik i decennier och framför allt lyft fram sin regeringsduglighet som ett viktigt argument för att rösta på partiet.

Men nu har väljarnas bild av S förändras, visar DN/Ipsos nya mätning.

Speglar livet i opposition

Den nya undersökningen från DN/Ipsos är ingen vanlig opinionsmätning.

Istället undersöker man vad väljarna tycker är typiskt för de olika partierna. Alltså vilka egenskaper partierna har och hur de anses bete sig.

Det som har förändrats allra mest är bilden av Socialdemokraterna.

Resultatet visar att allt färre väljare förknippar S med regeringsduglighet.

– Siffrorna speglar att partiet har tagit steget från regeringsställning till opposition, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

Bilden av S förändras

Regeringsduglighet anses förvisso fortfarande vara S främsta egenskap, men betydligt färre förknippar partiet med den egenskapen om man jämför med föregående års mätningar.

Andelen som förknippar S med regeringsduglighet har sjunkit med 6 procentenheter, och nu uppger en minoritet, 48 procent, att de uppfattar S på det sättet.

Dessutom har partiet tappar procentenheter när det gäller egenskaper som ”handlingskraft” och att kunna ”fatta nödvändiga beslut”, enligt tidningen.

Det är alltså tunga besked för partiledare Magdalena Andersson, som nu har till nästa val på sig att visa att S är rätt parti för att ta över regeringsmakten.

Andra partier har också förändrats

Det är dock inte bara bilden av S som har förändrats, enligt mätningen.

Undersökningen visar också bland annat att Sverigedemokraterna anses vara mindre radikala än förr. Andelen som anser att partiet ”vill ha stora samhällsförändringar” har minskat med 6 procentenheter. Detta anses dock fortfarande vara partiets främsta egenskap.

När det gäller de tre regeringspartierna M, KD och L så anser allt färre att partierna är oaktsamma med fakta jämfört med tidigare, samt att de är mindre ”önsketänkande” än de var förr.

Moderaterna – mindre frihetsvurmande?

Mätningen visar också att Moderaterna förknippas med individens frihet i mindre utsträckning än tidigare.

Det ledande regeringspartiet satsar dock hårt inför nästa val och publicerade igår en debattartikel i Aftonbladet om hur Sverige ska bli ”rikare, tryggare” och just ”friare”.

I artikeln lyfter M bland annat fram att det ska bli mer lönsamt att arbeta, inte minst för kvinnor, samt att Sverige ska värna sin frihet genom att värna om säkerhet och ett starkt försvar.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen