FN utfärdar röd varning

2024 11 11

FN-organet World Meteorological Organisation (WMO) utfärdar en röd varning för klimatet – den allvarligaste varningen av alla.

Det meddelar organisationens generalsekreterare Celeste Saulo på en pressträff inför FN:s klimattoppmöte i Baku, Azerbajdzjan.

– Det här är ytterligare ett nödlarm för planetens räkning. 2024 ser ut att bli det hetaste året någonsin. Ännu varmare än 2023, vilket överträffade alla rekord med hästlängder. Klimatförändringarnas hastighet är alarmerande, säger Saulo.

Varmaste någonsin

Pressträffen hålls kort efter att WMO lanserat en ny rapport om klimatförändringarna i världen.

I rapporten fastslår FN-organet att 2015-2024 kommer att bli de varmaste tio åren någonsin.

– Förlusten av is från glaciärer, höjningen av havsnivån, extremväder och havsuppvärmning som accelererar skapar förödelse för samhällen och ekonomier över hela världen, står det i rapporten.

”Bara en försmak”

Rapporten fastslår att den globala temperaturen kommer överstiga 1,5 grader i år.

Den globala genomsnittliga yttemperaturen för januari – september 2024 var 1,54 grader.

Ett hårt slag mot klimatarbetet.

Parisavtalets huvudmål är att hålla den globala uppvärmningen under 1,5 grader.

Enligt WMO är 1,5 gradersmålet i ”stor fara”, även om beskedet inte innebär att Parisavtalet kommer misslyckas.

–  Men det är viktigt att inse att varje bråkdel av global uppvärmning har betydelse. Oavsett om det är på en nivå under eller över 1,5 grader, leder varje ökning av den globala uppvärmningen till nya risker, säger Celeste Saulo.

– De rekordstora översvämningarna, snabbt intensifierade tropiska cykloner, dödlig hetta, obeveklig torka och rasande skogsbränder som vi har sett i olika delar av världen i år är tyvärr vår nya verklighet och en försmak av vår framtid.  Vi behöver snarast minska utsläppen av växthusgaser.

Saulo uppmanar världens politiker att agera.

– Behovet av att fatta politiska beslut baserade på kunskap om klimatförändringar har aldrig varit större, konstaterar generalsekreteraren.            

Foto: Jonathan Ansel Moy de Vitry

Text: Redaktionen


JUST NU: Skickar ut krigsfartyg och drönare – mot USA

2025 08 27

Krigsfartyg och drönare skickas ut som svar på amerikansk närvaro.

Vita huset fortsätter att röra om i den världspolitiska grytan.

USA:s marin har ökat sin närvaro utanför Venezuelas kuster, och utfärdat en belöning till den som kan ge sådan information att landets president Nicolás Maduro kan gripas.

Nu svarar Venezuela – med att skicka ut krigsfartyg och drönare.

Krigsfartyg och drönare

USA:s stärkta marina närvaro nära Venezuelas kuster kopplas till Vita husets kamp mot drogkarteller, men har lett till stora geopolitiska spänningar.

Venezuela har meddelat en stor militär mobilisering som svar på det amerikanska agerandet, och placerar bland annat ut krigsfartyg och drönare, rapporterar Newsweek.

Det har Venezuelas försvarsminister Vladimir Padrino López meddelat, samtidigt som landet också har lämnat in ett protestbrev till FN.

Försvarsministern riktar också hotfulla ord mot USA.

I en video varnar López USA för vad som kommer att hända om de ”vågar sätta sin fot” på venezuelansk mark, enligt tidningen.

– Det skulle utgöra en aggression mot hela Latinamerika och Karibien, hävdar Vladimir Padrino López, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Trump hotar Putin

”Riskerar att destabilisera”

Venezuelas inrikesminister har också beordrat att 15 000 soldater ska skickas till den colombianska gränsen.

Konfrontationen mellan Washington och den venezuelanska regimen handlar om mer än bara narkotikapolitik, och påverkar den geopolitiska balansen i hela regionen, enligt tidningen.

– Det riskerar att destabilisera den regionala säkerheten och kan provocera fram eskalerande reaktioner i hela Latinamerika, enligt tidningen.

USA har alltså även utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar till den som kan ge information som leder till den venezuelanska diktatorn Nicolás Maduros gripande.

Maduro rasar mot USA:s agerande.

– Vad de hotar att göra mot Venezuela – regeringsskifte, en militär terroristattack – är omoraliskt, kriminellt och olagligt... Den som begår en aggressionshandling mot ett land i Latinamerika attackerar alla länder, säger Maduro, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har orsakat katastrof - "situationen är akut"

Foto: barracuda, Wikimedia

Text: Redaktionen


Livsmedelsverket uppmanar – släng dessa varor omedelbart

2025 08 27

Livsmedelsverket kommer med en uppmaning om matvaror.

Att veta vilka matvaror som måste slängas direkt, och vilka som håller ett tag till, är inte alltid det lättaste.

Livsmedelsverket vill öka kunskapen och därigenom minska matsvinnet.

Det finns dock matvaror som man absolut bör slänga, understryker myndigheten.

Kan vara farligt

När livsmedelsvaror har börjat mögla så kan man i vissa fall skära bort möglet med marginal, vilket skulle kunna leda till minskat matsvinn.

Samtidigt understryker Livsmedelsverket att det generella rådet är att inte äta mat som har möglat – det kan vara farligt.

– Mögelgifter kan vara mer eller mindre skadliga för hälsan och eftersom det inte går att se med blotta ögat om möglet är giftigt eller inte är Livsmedelsverkets generella råd att inte äta livsmedel som har möglat, säger Karin Fritz, matsvinnsexpert på Livsmedelsverket, i ett uttalande.

Den generella regeln är alltså att slänga mögliga livsmedel direkt. Som exempel nämner Livsmedelsverket att bröd som har möglat alltid ska slängas, det räcker alltså inte att skära bort möglet. ”Bara” 62 procent känner till detta, enligt en undersökning.

LÄS OCKSÅ: Ica slår larm - allvarlig brist på populär produkt

Här är undantagen

Andra exempel på livsmedel som måste slängas direkt om de börjat mögla är mjuka och vattniga frukter och grönsaker, exempelvis tomater och päron. Även fikon, dadlar och vindruvor bör slängas direkt. Om det har bildats mögel i saft så kan det också spridas i hela flaskan, som därför bör slängas direkt.

Grundregeln är alltså att livsmedel som har möglat ska slängas direkt.

Det finns dock vissa undantag, där man kan ta bort den mögelangripna delen med marginal och äta resten.

– Det finns undantag och undersökningen visar att kunskapen kring mat som har möglat behöver öka, både för att minska risken att folk blir dåliga av maten och för att förebygga att mat slängs i onödan, säger Karin Fritz.

Bland mat som kan ätas när möglet tagits bort nämns citrusfrukter, förpackning med frukt, bär eller grönsaker, hårdost, nötter och torkad frukt, potatis, sylt och mos där man tillsatt minst 500 gram socker per kilo, samt äpplen.

Möglet bör i många fall skäras bort med minst två centimeters marginal.

60 procent skär bort mögel

Livsmedelsverkets undersökning visar att nästan 40 procent av konsumenterna alltid slänger möglig mat, medan drygt 60 procent försöker skära bort mögel från livsmedel.

Genom ökad kunskap kan man därför minska matsvinnet, menar Livsmedelsverket.

Samtidigt som det alltså är viktigt att understryka att de flesta livsmedel bör slängas om de är mögliga.

LÄS OCKSÅ: Storkedja återvänder - 42 butiker i Sverige

Foto: Tara Clark resp Daria Volkova

Text: Redaktionen