1 februari 2026

Sverige kan införa nytt mobilförbud – ”stor förändring” närmar sig

2024 11 09

Svenska politiker har börjat diskutera möjligheten att införa ett omtvistat mobilförbud i landet.

Inspirationen hämtas bland annat från Australien där det tidigare i veckan stod klart att dess regeringen går fram med en ny åldersgräns på 16 år för de som vill använda sociala medier.

– Sociala medier skadar våra barn och jag säger stopp nu, sade Australiens premiärminister Anthony Albanese på en pressträff i torsdags.

Inga undantag kommer att ges – inte ens för de under 16 som redan har sociala medier eller som har fått sina föräldrars godkännande.

Svenska ministern: "Helt ohållbart"

Nu framhåller socialminister Jakob Forssmed (KD) att frågan är på tapeten även här hemma i Sverige.

Det kan bli “stora förändringar", framhåller ministern.

– Helt klart är att vi behöver stora förändringar på det här området. Den situation vi har idag är helt ohållbar, säger Jakob Forssmed till P4 Jönköping.

– Det är en känslig ålder och det är barnen som betalar techbolagens vinster med sin barndom. Vi kan inte ha det på det här sättet.

Utesluter inte ny lag

Dagens smarta mobiltelefoner är mer eller mindre helt sammankopplade med sociala medier.

Telefonsamtal och sms används nu i stor utsträckning via appar som WhatsApp, Facebook eller Instagram, inte minst bland ungdomar.

Att ha en telefon utan att ansluta den till plattformar för kommunikation är i praktiken därmed nästan en omöjlighet för många.

Enligt Jakob Forssmed har han personligen lyft frågan till EU där frågan om en ny lag ska diskuteras vidare.

Han utesluter inte att Sverige tar efter Australien.

– Vi är inte i ett läge där vi kan utesluta olika åtgärder, däremot kan jag inte säga att just det här förslaget ska införas här, säger Forssmed till radion.

Facebook-ägaren kritisk

Meta, företaget bakom Facebook och Instagram, har riktat hård kritik mot Australiens besked.

Man hänvisar till en undersökning där 67 procent av landets föräldrar hävdar att de själva ska ha makten att fatta beslut om sociala medier för sina barn – inte regeringen.

– Vad den här studien antyder är att föräldrar verkligen vill, och anser att de borde, vara avgörande här, säger Antigone Davids, Metas chef för global säkerhet.

Företaget hävdar också att man inte borde bära huvudansvar för att verifiera användarnas ålder.

Foto: S. Buissinne

Text: redaktionen


01 april 26

Trump öppnar för jättehjälp till Ryssland i kriget

2026 04 02

USA:s president Donald Trump hotar att stoppa alla vapenleveranser till Ukraina om Europa inte går med på hans krav.

Trump kräver att europeiska länder ska hjälpas USA att säkra fri passage genom Hormuzsundet – ett strategiskt viktigt sund i Persiska viken för världens olje- och gasleveranser.

Om inte Europa ställer upp hotar Trump att stoppa alla vapenleveranser, rapporterar Financial Times.

Konkret handlar det om att USA kan sluta leverera amerikanska vapen till Nato-initiativet Prioritised Ukraine requirements list (Purl). Genom initiativet samordnar europeiska länder inköp av amerikanska vapen som sedan skickas till Ukraina.

Skulle hjäpa Ryssland

Purl har varit avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot den ryska krigsmakten. Om stödet stoppas får Ryssland en stor fördel i kriget, eftersom den ukrainska försvarsförmågan skulle försvagas kraftigt. 

– Läget har varit allvarligt för Ukraina, särskilt när det gäller luftförsvaret. Man har saknat bland annat ammunition och drönare, så att ha fått tillgång till de här amerikanska systemen och ammunitionen har varit väldigt betydelsefullt, sade SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick i höstas.

LÄS MER: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Sverige bidrar

Sverige deltar i initiativet och arbetar för att biståndet till Purl ska öka.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, har försvarsminister Pål Jonson (M) sagt till SVT.

Sverige har bidragit till Purl vid tre tillfällen – senast den 13 februari 2026 med 100 miljoner dollar.

Totalt uppgår Sveriges stöd till Purl till 435 miljoner dollar.

– Genom vårt bidrag till Purl som ger Ukraina tillgång till prioriterad amerikansk försvarsmateriel, visar vi än en gång att vi är beredda att agera konkret för att stärka Ukrainas försvarsförmåga. Luftförsvar och ammunition är avgörande för att Ukraina ska kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta angrepp, har försvarsminister Pål Jonson kommenterat.

LÄS OCKSÅ: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig” 

Foto:  Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


I NATT KAN DET SMÄLLA: Trump ska meddela hela världen

2026 04 01

Under natten till torsdagen svensk tid ska Donald Trump hålla tal.

Talet väntas dra igång klockan tre på torsdagsmorgonen svensk tid.

Enligt Vita huset kommer den amerikanska presidenten att ge en “viktig uppdatering” gällande Irankriget.

Men Donald Trump själv säger att han även kommer att uttrycka sin “avsky” över Nato under talet, rapporterar TV2 med hänvisning till Reuters.

“Avsky”

Den amerikanska presidenten har tidigare på onsdagen sagt att han “absolut” överväger att dra ut USA ur Nato.

Han säger nu att han under talet kommer att uttrycka sin “avsky” mot Nato.

Trumps kommentarer har lett till spekulationer om att USA kan vara på väg att lämna militäralliansen inom en nära förestående framtid.

“Papperstiger”

Så här lyder Donald Trumps senaste kommentarer om Nato enligt Sky News:

– Jag lät mig aldrig påverkas av Nato. Jag har alltid vetat att de är en papperstiger, och det vet Putin också, förresten.

Den amerikanska presidenten säger vidare att det är “bortom övervägning” huruvida han ser en möjlighet att lämna Nato helt och hållet.

Läs mer: Kollaps för Ryssland – tio miljarder upp i rök

“Borde tas på allvar”

Sky News Europakorrespondent Alistair Bunkall skriver att Trumps hot om att dra sig ur Nato “borde tas på mer allvar”.

– Även om han har backat från många av sina hot, anser jag att detta bör tas på större allvar, skriver Bunkall.

– Det är verkligen inte otänkbart att han nu slutligen gör det han upprepade gånger har hotat med, eller använder detta som ett tillfälle att omförhandla syftet med en allians som redan är kraftigt försvagad eftersom dess ledande medlem framhärdar i att läxa upp sina allierade offentligt.

“Svårt”

Även USA:s utrikesminister Marco Rubio har varit inne på liknande spår som presidenten i dagarna.

– Om Nato bara handlar om att vi ska försvara Europa om de blir attackerade, men att de nekar oss basrättigheter när vi behöver dem, då är det inte ett särskilt bra arrangemang. Det är svårt att förbli engagerad i något sådant, säger han till Fox News.

Läs mer: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen