Nordkorea inleder operation – flera passagerarplan i fara

2024 11 09

Dussintals civila flygplan har varnats efter att Nordkorea inlett en ny operation i natt.

Det handlar om en omfattande GPS-störningsattack som påverkat mängder av fartyg och flygplan i Gula havet mellan Koreahalvön och Kina.

Sydkorea kräver att Nordkorea genast slutar med störningarna.

– Vi uppmanar starkt Nordkorea att omedelbart upphöra med sina GPS-provokationer och varnar för att landet kommer att hållas ansvarigt för eventuella efterföljande problem som uppstår från detta, framhåller den sydkoreanska militären i ett uttalande enligt The Guardian.

"För farligt för att ignorera"

Enligt Seoul genomfördes GPS-provokationer från de nordkoreanska städerna Haeju och Kaesong under både fredagen och lördagen.

Flera fartyg och dussintals civila flygplan har upplevt “vissa driftstörnignar” som följd, hävdar Sydkoreas militär.

Operationen påminner mycket starkt om Rysslands misstänkta GPS-störningar över Östersjön som frekvent rapporterats under det senaste året.

Ett agerande som kan resultera i stor katastrof i form av flygolyckor, varnade Litauens utrikesminister Gabrielus Landsbergis tidigare i år.

Situationen har nu blivit för farlig för att ignorera.  Sådana hybridattacker är ett hot mot vår befolkning och säkerhet, sade ministern till Financial Times i april.

Några dagar efter testkjutning

GPS-operationen kommer inte ens en vecka efter att Nordkorea testsköt en interkontinental ballistisk robot med räckvidd att slå ned var som helst i USA.

Enligt Sydkorea rörde det sig om en “ny typ av ballistisk fastbränsleraket” och även USA och Japan slog larm om uppskjutningen.

– Flygtiden var den längsta någonsin. Möjligen den modernaste roboten hittills, säger Japans försvarsminister Gen Nakatani enligt CNN.

Om det verkligen rör sig om en interkontinental ballistisk robot är det den första av slaget som Nordkorea testat på nästan ett år.

Vapnet skulle göra det möjligt för Nordkorea att avfyra kärnvapen snabbare än med robotar som använder flytande bränsleteknik.

10 000 soldater till Ryssland

Nordkorea har även fortsatt fördjupa sin relation med Ryssland och har blivit den mest högljudda och viktigaste partnern till Putins krig i Ukraina.

Enligt underrättelserapporter har Nordkorea skickat drygt 10 000 soldater till Ryssland.

Tidigare i veckan rapporterades det om konfrontationer mellan nordkoreanska och ukrainska soldater på slagfältet.

Foto: J. McArthur resp Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


JUST NU: Allvarligt hot riktas mot EU-land

2025 08 28

Ett EU-land utsätts för hot.

Österrike är medlem i EU men inte i försvarsalliansen Nato.

Men från ryskt håll finns det en rädsla för att landet ska överge sin långvariga neutralitet och istället söka medlemskap i den transatlantiska försvarspakten.

Nu riktar Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev allvarliga hot mot Österrike – och hänvisar till Sverige och Finland.

Riktar allvarligt hot

Medvedev, som idag är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd och en nära allierad till Putin, riktar skarpa hot mot Österrike och menar att landet står inför säkerhetsrisker om det väljer att gå med i Nato, rapporterar Newsweek.

Medvedev hävdar bland annat att Österrikes väpnade styrkor "kan komma att inkluderas i de ryska väpnade styrkornas långsiktiga uppdragsplaner".

Han hänvisar samtidigt till hur Ryssland har försökt agera mot Sverige och Finland efter att dessa länder gick med i Nato.

– Ett paket med motåtgärder antogs mot Sverige och Finland efter deras Nato-anslutning, och Österrike bör inte förvänta sig några undantag här, säger Medvedev, enligt tidningen.

Men en eventuell österrikisk anslutning till Nato kommer även att få andra konsekvenser, varnar den ryske ex-presidenten.

Ifrågasätter Wiens framtida roll

Österrikes neutralitet har gjort Wien till en viktig plats för internationell diplomati.

Men Medvedev hotar med att landet kommer att förlora den rollen och att Ryssland inte kommer att acceptera att Wien står värd för organisationer som FN, IAEA, OSSE och OPEC.

– Nu håller förnuftet på att ge vika för flockinstinkten. Efter Finland och Sverige underblåser Österrikes etablissemang – påhejat av det blodtörstiga Bryssel – den offentliga debatten om att överge sin grundlagsfästa neutralitet till förmån för ett Natomedlemskap, skriver Medvedev i en debattartikel, enligt tidningen.

– Detta leder till en uppenbar slutsats: det är dags att överväga att flytta internationella organisationers högkvarter till länder i det globala syd och öst som kan tillhandahålla de nödvändiga förutsättningarna för sitt arbete, menar Medvedev.

Medvedev framhåller också att Österrikes neutralitet skyddas av det österrikiska statsfördraget från 1955 och Moskvamemorandumet, enligt tidningen. Därför menar han att ett österrikiskt Nato-medlemskap skulle strida mot internationell rätt.

Text: Redaktionen


JUST NU: Akut räddningsinsats vid ”Putins palats”

2025 08 28

Ett stort räddningspådrag har ryckt ut nära ”Putins palats”.

Rysk räddningstjänst har på torsdagen tvingats rycka ut till ett skogsområde nära det som kallas för ”Putins palats”, en stor palatsliknande byggnad vid Svarta havet som uppges tillhöra Vladimir Putin.

En stor skogsbrand ska ha brutit ut i södra Krasnodar-regionen efter att en ukrainsk drönare kraschat i ett skogsområde nära semesterorten Gelendzhik.

Vladimir Putin uppges ha ändrat sina rutiner av rädsla för sin säkerhet.

Stor insats av räddningstjänsten

Vrakdelar från en ukrainsk drönare som skjutits ned ska ha orsakat skogsbränder på tre separata platser i närheten av ”Putins palats”, rapporterar Moscow Times.

På torsdagseftermiddagen hade branden spridit sig och täckte ett område som var 32 000 kvadratmeter stort, och över 100 brandmän uppges delta i insatsen tillsammans med bland annat brandbekämpningsflygplan.

Branden har rasat cirka 10 kilometer från ”Putins palats”, enligt tidningen.

Inga skador eller dödsfall har rapporterats till följd av drönarattackerna eller skogsbranden.

23 personer blev dock fast vid kusten och fick evakueras med hjälp av en räddningsbåt, rapporterar Meduza.

Putins resvanor påverkas

“Putins palats” är ett residens byggt i italiensk renässansstil. Det ligger vid Svarta havet i närheten av den populära semesterorten Gelendzhik. Residenset har kopplats till Vladimir Putin även om dennes talespersoner har försökt dementera att det tillhör eller disponeras av den ryske diktatorn.

De ukrainska drönarattackerna har haft en stor påverkan på Vladimir Putins resvanor, uppger tidningen.

Putin fruktar för sin egen säkerhet, och har därför känt sig tvingad att hålla sig borta från platser som han tidigare har tyckt om att bo på.

Uppges ha rivit residens

Putin har bland annat slutat resa till Sotji, som tidigare var en av hans favoritdestinationer. 2024 kom det till och med uppgifter om att Putin hade låtit riva ett palats som han hade i just Sotji.

Källor som känner Putin personligen har uppgett att diktatorn har ändrat sina rutiner och sitt resande för att han känner en allt större oro över sin egen säkerhet, enligt tidningen.

Händelsen nära ”Putins palats” i Gelendzhik vid Svarta havet visar att diktatorn kan ha goda skäl att känna en sådan oro.

Foto: President of Russia Office resp Russian Wikileaks, Wikimedia 

Text: Redaktionen