Tycker att barnen luktar illa – skolans agerande väcker ramaskri

2024 11 08

En skola anser att eleverna luktar illa, men förslaget för att lösa problemet har väckt mycket starka reaktioner.

Det är en gymnasieskola i Värmland som nu får massiv kritik, rapporterar NWT.

Detta efter att skolan velat vidta åtgärder – eftersom eleverna anses lukta illa och ha dålig hygien.

För att motverka problemet har skolan föreslagit en tävling. Agerandet har väckt ramaskri.

”Blir mörkrädd”

Gymnasieskolans rektor har skickat ut ett mejl med rubriken ”DOFTA GOTT ALLIHOP”, rapporterar TV4.

Där meddelar rektorn att skolan ska ha en ”dofttävling” där man ska tävlar om vilken deodorant som luktar godast.

Men skolans agerande har väckt starka reaktioner hos föräldrar och elever.

– När biträdande rektor tycker detta är lämpligt blir man som både elev och förälder mörkrädd, skriver en person till NWT, enligt kanalen.

Gejmar ett helt dygn

Skolan anser att en del elever behöver påminnas om att det är viktigt att duscha, ta på sig rena kläder och använda deodorant.

Man menar bland annat att många ungdomar sitter och gejmar väldigt länge, ibland ett helt dygn, och glömmer att sköta om sin hygien.

Därför har skolan ofta hygien som tema och försöker på olika sätt uppmuntra eleverna till att sköta om sin hygien bättre.

”Jätteledsen och kan bara beklaga”

Efter de starka reaktionerna har skolan dock meddelat att det inte blir någon dofttävling. Föräldrar har bland annat beskrivit det som en ”ren kränkning”.

– Nej, men alltså, jag förstår ju när du uttrycker dig på det här sättet att det kanske kan misstolkas. Och det är ju jag som får ta på mig det, eftersom att jag har skrivit det här mejlet. Jag blir verkligen jätteledsen och kan bara beklaga, säger skolans rektor till NWT.

Förbjöd schampo och tvål

Hygien i skolan är en fråga som ibland väcker konflikter mellan skolans ledning och föräldrarna.

I slutet av oktober rapporterade MarcusOscarsson.se om en lågstadieskola i Braås som förbjöd barnen att duscha med schampo och tvål efter idrotten.

Detta eftersom barnen leker med tvålen i duschrummet och det finns en risk för halkolyckor.

Beslutet väckte starka reaktioner hos vissa föräldrar, som menade att det var ”jätteabsurt”.

Foto: K Sikkema

Text: Redaktionen


JUST NU: USA varnar för attacker mot ”symboliska mål”

2025 06 08

USA varnar för stora attacker mot symboliska mål.

Det geopolitiska läget i världen fortsätter att vara spänt.

Det handlar inte minst om kriget mellan Ryssland och Ukraina, som tog en ny vändning när Ukraina genomförde sin stora attack mot ryska flygbaser förra helgen.

Nu varnar amerikanska experter för attacker mot mål med stort symbolvärde.

”Kommer att bli enormt”

Amerikanska tjänstemän som uttalar sig anonymt säger att Rysslands hämnd för attackerna mot flygbaserna ännu inte har kommit, rapporterar Reuters.

Trots intensiva attacker mot Kyiv på fredagen, som det ryska försvarsministeriet beskrev som ett svar på ukrainska ”terrorhandlingar”, anser de amerikanska tjänstemännen att Rysslands stora vedergällning fortfarande återstår – och att den kommer att bli stor.

Diplomatkällor säger till nyhetsbyrån att man förväntar sig stora attacker mot symboliska ukrainska mål.

– Det kommer att bli enormt, våldsamt och obevekligt, säger en högt uppsatt västerländsk diplomat till nyhetsbyrån.

– Men ukrainarna är modiga människor, tillägger diplomaten.

Symboliska mål

Vilken typ av ”symboliska” ukrainska mål Ryssland tänker slå till mot är oklart.

Flera källor tror att det kommer att röra sig om regeringsbyggnader. Ryssland har som mål att skicka en mycket tydlig signal till Kyiv, enligt källor.

Rysslandsexperten Michael Kofman, som är verksam vid Carnegie Endowment for International Peace, tror att Ryssland kommer att slå till mot den ukrainska säkerhetstjänsten SBU.

Detta eftersom SBU spelade en viktig roll i Ukrainas spektakulära attack mot ryska flygbaser förra helgen.

– Mest troligt kommer de att försöka hämnas mot SBU:s högkvarter eller andra regionala underrättelsetjänstbyggnader, säger Kofman, enligt nyhetsbyrån.

USA uppskattar att 20 ryska stridsflygplan slogs ut i den ukrainska attacken förra helgen, medan Zelenskyj uppgav att det var dubbelt så många.

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump skickar 2 000 soldater

2025 06 08

President Donald Trump skickar 2 000 man ur Nationalgardet.

Stora protester har utbrutit i Los Angeles.

Konfrontationer har ägt rum mellan demonstranter och federala agenter som verkställer migrationsåtgärder, rapporterar CNBC News.

Nu sätter Donald Trump in Nationalgardet.

Stora protester

2 000 medlemmar av Nationalgardet skickas till Los Angeles som svar på protesterna, uppger Vita huset.

Sammandrabbningar har uppstått i samband med att migrationsmyndigheten ICE utfört räder.

– Under de senaste dagarna har våldsamma mobbar attackerat ICE-tjänstemän och federala brottsbekämpande agenter som utför grundläggande utvisningsoperationer i Los Angeles, Kalifornien, säger Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt, enligt kanalen.

Protesterna i Los Angeles har lett till mer än 100 gripanden.

Enligt Leavitt väljer Trump att ta kontroll över en del av Kaliforniens nationalgarde, vilket presidenten under vissa omständigheter har befogenhet att göra.

Kaliforniens guvernör Gavin Newsom riktar dock hård kritik mot Trump.

Trump rasar mot guvernören

Gavin Newsom menar att Trumps agerande är ”avsiktligt provocerande”, och tror att det kommer att leda till ökade spänningar.

– Myndigheterna i Los Angeles kan få tillgång till hjälp från brottsbekämpande myndigheter med ett ögonblicks varsel. Vi har nära samarbete med staden och kommunen, och det finns för närvarande inget ouppfyllt behov, hävdar Newsom på X.

– Detta är fel uppdrag och kommer att urholka allmänhetens förtroende, tillägger han.

Vita huset fortsätter dock på sin linje.

Försvarsminister Pete Hegseth har till och med hotat med att skicka marinsoldater till Los Angeles.

– Om våldet fortsätter kommer aktivt tjänstgörande marinsoldater i Camp Pendleton också att mobiliseras – de är i högsta beredskap, uppger Pete Hegseth på X.

President Donald Trump anklagar Kaliforniens guvernör för att inte klara av sitt jobb.

– Om guvernör Gavin Newscum i Kalifornien och borgmästare Karen Bass i Los Angeles inte kan göra sina jobb, vilket alla vet att de inte kan, då kommer den federala regeringen att ingripa och lösa problemet, UPPLOPP OCH PLUNNARE, på det sätt som det borde lösas!!! skriver Trump i ett inlägg på Truth Social.

Arkivfoto: U.S. Air National Guard photo by Tech. Sgt. Lucretia Cunningham, Flickr resp White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redkationen