1 november 2025

Putin bryter tystnaden – “Vi är redo”

2024 11 08

Vladimir Putin uttalar sig nu efter USA-valet.

Efter månader av kampanjande vann till slut Donald Trump USA-valet.

Trump kommer därmed efterträda Joe Biden som USA:s 47:e president.

En av de stora frågorna som han har att ta sig an är Ukrainakriget.

Bryter tystnaden

Nu bryter Vladimir Putin tystnaden och uttalar sig efter USA-valet.

Putin framhåller att “vi är redo att prata”, rapporterar Reuters.

– Jag vill gratulera honom till att ha blivit vald som president, säger Putin.

Den ryske ledaren berömde även Trump för att ha visat mod i samband med mordförsöket mot honom och sade att Moskva var redo att prata med den tillträdande republikanske presidenten.

“Redo att diskutera”

Trump sade under valkampanjen att han skulle kunna skapa fred i Ukraina inom 24 timmar om han blev vald, men har gett få detaljer om hur han skulle försöka avsluta det största landkriget i Europa sedan andra världskriget.

Putin sade att det som Trump hade sagt under valkampanjen om att lösa krisen i Ukraina förtjänade uppmärksamhet.

Han sade att om Trump vill återuppta kontakterna så är Ryssland redo för diskussion.

Strider fortsätter

Samtidigt fortsätter striderna på slagfältet.

Ukraina har i dagarna attackerat en rysk marinbas med drönare.

– Ukrainska styrkor ska ha anfallit en rysk flottbas i Kaspiysk i Dagestan för första gången den 6 november och skadat flera robotfartyg från den ryska Kaspiska sjöflottiljen, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Vädret påverkar

Samtidigt har vädret börjat påverka saker längs frontlinjen.

– Ryska styrkor fortsatte begränsade offensiva operationer nordost om Kharkiv City nära Vovchansk och Starytsya sydväst om Vovchansk den 5 och 6 november men avancerade inte, fortsätter Institute for the Study of War på torsdagen.

– Ukrainas Kharkiv Group of Forces talesperson överstelöjtnant Yevhenii Romanov uppgav att försämrade väderförhållanden i norra Kharkiv Oblast den 3 till 5 november resulterade i en minskning av dagliga stridshandlingar med en tredjedel.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jan 2026

Valuta störtdyker – rasat 30 procent

2026 01 30

En av världens mer hajpade valutor fortsätter att rasa i värde.

Idag kommer USA:s president Donald Trump att nominera en ny chef för den amerikanska centralbanken, som ska ersätta den av Trump hårt kritiserade Jerome Powell.

Det skakar om.

På fredagen sjunker nämligen den digitala valutan bitcoin till den lägsta nivån på två månader, rapporterar Reuters. Raset sedan oktober är nu över 30 procent.

Anledningen till det senaste tappet är att spekulationerna om att nästa Fedchef skulle kunna strama åt reglerna för kontanter i det finansiella systemet.

Kryptovalutor har det tufft i vad som en gång hoppades bli en gyllene era av flöden och vänlig reglering under president Donald Trump, där den marknadsledande bitcoinen förlorat en tredjedel av sitt värde sedan den nådde rekordnivåer i oktober, uppger Reuters.

Fjärde raka förlustmånaden

Bitcoin är nu på väg mot en fjärde raka förlustmånad, vilket är valutans längsta förlustsvit på åtta år. Skälet till att försäljningen tog fart på fredagen är att Kevin Warsh, som spekuleras ersätta Jerome Powell som Fedchef, har efterlyst ett “regimskifte” inom centralbanken.

Ett av Warshs förslag är en mindre balansräkning hos Fed, vilket alltså skulle slå mot valutor som bitcoin.

– Bitcoin och andra kryptovalutor har setts som vinnare på en stor balansräkning, eftersom de tenderat att stiga när Fed tillfört likviditet till penningmarknaderna – något som gynnar spekulativa tillgångar, förklarar Reuters.

LÄS MER: Har förlorat 357 miljarder dollar – på en dag

"Viktig psykologisk gräns"

Det senaste fallet för bitcoin ligger på nästan 4 procent till cirka 81 000 dollar.

När valutan i november för första gången sedan i somras sjönk under 100 000 dollar beskrevs det som en “viktig psykologisk gräns”.

Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, sade Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen E24 vid tillfället. 

LÄS MER: Ny tung konkurs – kopplas till Northvolt

Foto: A. Hervias resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redkationen


Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 01 31

Polisen går nu ut med en Bank ID-varning.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer.

Den här gången är det polisen som går ut med en varning för att bedrägerier cirkulerar där bedragaren utger sig att komma från Skatteverket.

Flera anmälningar har kommit in till polisen som nu uppmanar allmänheten att vara uppmärksamma.

Flera anmälningar

Polisen har fått in flera anmälningar om bedrägeriförsök med mejl som ser ut att komma från ”Skatteverket”.

Exempelvis har en målsägande uppmanats att klicka på en ikon i mejlet för att betala in kvarskatt, förklarar polisen.

– Vid första försöket fick den målsägande meddelande om att betalning ej gått igenom, varpå den målsägande gjorde om proceduren och blev av med pengar två gånger. Händelsen utreds som bedrägeri.

Polisen uppmanar

Den som vill undvika att bli bedragen uppmanas att vara uppmärksam och inte under några omständigheter följa instruktionerna som kommer i mejlet.

– Polisen uppmanar den som får liknande mejl att inte klicka på några länkar vare sig det handlar om att betala kvarskatt eller ta del av skatteåterbäring, att inte lämna ut några personliga uppgifter eller logga in med BankID på uppmaning från någon okänd.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Även Skatteverket

Även Skatteverket har varnat för bedrägerierna.

– Det händer att bedragare utger sig för att vara Skatteverket och försöker komma åt dina uppgifter genom nätfiske och phishing, framhåller myndigheten.

– Bedragarna använder sig av falska mejl, sms, brev och telefonsamtal i olika varianter.

Tre uppmaningar

Skatteverket uppmanar allmänheten att:

- inte klicka på länkar eller skanna qr-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

Läs mer: Skatt slopas – redan första februari

Foto: BankID

Text: Redaktionen