Raseri mot allt mer populär mobilapp – använts flera år i onödan

2024 11 07

Appen har hyllats av Apple och investerare har satsat miljoner i verksamheten.

Sedan starten 2015 har man kommit upp i nästan 700 000 användare.

Men nu rasar många av dem mot appen med namnet Bower – efter ha blivit blåst på insatser man gjort under flera års tid, rapporterar Svenska Dagbladet.

Nollställde alla poäng

Upplägget med Bower är följande.

Användare återvinner skräp och blir belönad med poäng när man sorterar förpackningar rätt. Poängen kan sedan omvandlas till pengar.

Anslutna företag som bidrar till att finansiera appen är bland annat Nestlé och Mondelez, som står bakom populära Marabouchokladen, 

Men vid förra månadsskiftet genomförde Bower en förändring och nollställde plötsligt användares poäng – även hos folk som sparat i flera år.

– Över 1 700 poäng borta, inte alls kul när man har kämpat ihop dessa. Dessutom fult att göra ändringar i månadsskiftet så man inte hinner lösa in insamlade poäng till pengar innan de gör om, men det var väl uträknat, framhåller en upprörd kund enligt tidningen.

"Riktigt dåligt"

Den stora skillnaden är att användare nu enbart får poäng om man sorterar förpackningar från något av de 500 varumärken som samarbetar med Bower.

Tidigare kunde man slänga vilken som helst och bli belönad.

Förändringen sågas nu längs med fotknölarna.

– Riktigt dåligt, alla mina poäng försvann och det var många timmars skanning. Det var dålig belöning redan då och nu ska det vara ännu sämre för att nästan inga företag är anslutna????, dundrar en kund på sociala medier.

Känner sig lurade

Även om det inte handlar om några stora summor känner många sig lurade.

Bowers förklaring är att man expanderat globalt och att en modell där man kunde betala för alla förpackningar inte blev ekonomiskt hållbart.

Att man användare inte kunde ha kvar sina poäng beror på ett transaktionstak som skulle orsaka “total inflation”, säger Bowers vd Suwar Mert till SvD.

"Världen en bättre plats tack vare oss"

Enligt Bower handlar deras idé om att ge möjlighet till ett cirkulärt levnadssätt.

– Vi skapar en global gemenskap som är engagerad i att minska avfallet och att föreställa oss en värld där varje material värderas och används till fullo, skriver man på sin hemsida.

Appen har 680 000 registrerade användare som enligt egna uppgifter återvunnit över 100 miljoner förpackningar.

– Världen är en bättre plats tack vare vår community av varumärken och konsumenter som redan har anslutit sig till rörelsen, framhåller Bower vidare.

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – kraftig brand har utbrutit

2025 08 07

Ukraina har attackerat Ryssland på flera håll.

På torsdagsmorgonen kommer uppgifter om flera ukrainska drönarattacker mot Ryssland.

Ukrainska drönare har bland annat träffat en tågstation i Volgograd.

Samtidigt har ett oljeraffinaderi i Krasnodar Kraj träffats – och där har en stor brand utbrutit, rapporterar Kyiv Independent.

Stragetiskt hub

Drönare har attackerat Krasnodar Kraj i Ryssland och riktade enligt uppgifter in sig på oljeraffinaderiet Afipskiy och hamnstaden Novorossiysk.

Raffinaderiet, som ligger cirka 200 kilometer från frontlinjen, fungerar som en strategisk logistikhub för dieselbränsle och flygfotogen som används av ryska trupper. 

Raffinaderiet är också viktigt för Rysslands ekonomiska styrka, eftersom det bearbetar 6,25 miljoner ton olja per år.

Kraftig brand

Lokala invånare rapporterar att de hört explosioner under hela natten efter drönarattackerna mot regionen. 

Videor som delats på sociala medier visar enligt uppgifter en stor brand i området kring raffinaderiet.

En militär anläggning i Slavyansk-on-Kuban står även i brand efter drönarattackerna.

Läs mer: RYSSLAND: 130 städer kan försvinna

Kan träffa båda

Samtidigt kommer uppgifter om att USA:s president Donald Trump har för avsikt att träffa både Vladimir Putin och Volodymyr Zelenskyj den kommande tiden.

– Vita husets talesperson Karoline Leavitt uppgav efter mötet mellan Putin och Witkoff att Trump avser att träffa både Putin och Zelenskyj, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Två personer med insyn i ärendet berättade för New York Times att Trump kan komma att hålla ett bilateralt möte med Putin följt av ett trilateralt möte med Zelenskyj redan nästa vecka.

"Konstruktivt"

Vladimir Putin träffade USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff  i Moskva den 6 augusti, men de konkreta resultaten av mötet är fortfarande oklara. 

Putins rådgivare Yuriy Ushakov hävdar att mötet mellan Witkoff och Putin var ”nyttigt och konstruktivt” och att Putin och Ushakov utbytte ”signaler” om Ukraina.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Microsoft: 10 yrken på väg att försvinna

2025 08 07

Techjätten Microsoft lyfter fram 10 jobb som är i farozonen.

Under de senaste åren har artificiell intelligens blivit ett fenomen som hamnat på mångas läppar.

Techjättar som Google, Microsoft och Meta investerar miljarder för att försöka ligga i framkant vad gäller utvecklingen.

Samtidigt finns det klara och tydliga risker som associeras med AI – som bland annat har med arbetsmarknaden att göra.

10 jobb i farozonen

Microsoft lyfter nu fram 10 yrken som ligger i farozonen för att försvinna på grund av den artificiella intelligensens framfart.

Här är dessa 10 jobb:

  1. Tolkar och översättare
  2. Historiker
  3. Flygplansvärdar och andra passagerarvärdar
  4. Tjänsteförsäljare
  5. Författare
  6. Kundtjänstmedarbetare
  7. CNC-programmerare
  8. Telefonister
  9. Biljett- och resebokare
  10. Programledare i radio och TV

Många kontorsjobb

Av den nya Microsoftrapporten framgår att många kontorsjobb riskerar att försvinna, eftersom AI kan utföra en betydande del av arbetsuppgifterna.

– Vi har konstaterat att de vanligaste arbetsuppgifterna som människor söker AI-hjälp för är informationsinsamling och skrivande, medan de vanligaste uppgifterna som AI själv utför är att tillhandahålla information och hjälp, skriva, undervisa och ge råd, menas det enligt CNBC.

Läs mer: UPPGIFTER: Totalstopp för Sverige – i 10 år

Statsministern använder det

Kina, USA och EU är alla involverade i det AI-race som just nu pågår – om än EU ligger en bit efter.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har sagt att han använder sig mycket av det.

– Jag använder det själv rätt ofta. Om inte annat för en ”second opinion”, har han sagt till Di.

Rör upp känslor

Statsministerns bruk av artificiell intelligens har rört upp känslor.

En som reagerar starkt är Aftonbladets Signe Krantz, som i en ledare skriver att “Kristersson har fallit för oligarkernas AI-psykos”.

– Då väljer alltså Sveriges mäktigaste person att gå till rena slumpgeneratorer att bolla, menar Krantz.

– Varför inte till sin stora och välbetalda stab av experter?

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen