Postkodlotteriet varnar – håll utkik efter detta

2024 11 04

Postkodlotteriet har märkt av en besvärande trend.

Allt fler personer drabbas av bedrägerier som kopplas till Postkodlotteriet.

Bedragarna ringer upp för att förklara att personen har vunnit pengar, och ber därefter om bankuppgifter för att överföra pengarna.

Pengarna överförs aldrig - och Postkodlotteriet varnar nu för trenden.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Att de har mage”

Birgitta från Halmstad är en av många som har drabbats av den här typen av bedrägeriförsök under den senaste tiden.

– De är bovar och banditer hela högen, att de har mage att göra sådana saker, säger hon till SR.

– Och han var jättetrevlig, väldigt sympatisk på något sätt och nästan lite ödmjuk.

“Håll utkik”

Lotteriets pressinformatör Roger Magnergård varnar för utvecklingen.

Han menar att det finns en del saker man bör hålla utkik efter för att undvika att bli drabbad.

– Det har blivit fler och fler som drabbas och det har ökat sedan våren, förklarar han.

Han understryker att Postkodlotteriet aldrig ber om Bank-ID eller kortnummer för att sätta in vinstpengar.

– Om det är någon som gör det - lägg på luren. Ring Postkodlotteriets kundservice, då kan du få veta om du har vunnit eller inte.

Betalas automatiskt

Postkodlotteriet förklarar att betalningar i sådana fall sker automatiskt till det registrerade kontot.

– I samband med samtalen har de antingen bett om kortuppgifter eller sagt att de inom en kort stund kommer hem till ”vinnaren” för att sätta in den påstådda vinstsumman. 

– Vid något tillfälle har en uppringd fått en QR-kod sig tillsänd. Samtliga scenarion är försök till bedrägerier.

Så fungerar det

När du vinner skickas ett meddelande via brev, sms eller mejl, och officiella vinstsamtal från Postkodlotteriet kommer från deras kundservicenummer eller från tv-produktionsbolaget som de samarbetar med.

– Lämna aldrig ut kontouppgifter vare sig på telefon eller vid besök. Lämna aldrig över ditt bankkort och din kod till någon annan person, avslutar Postkodlotteriet.

Foto: Postkodlotteriet

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 15

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Skatten för pensionärer ändras – ”skillnad på flera tusen”

2025 12 15

Vid årsskiftet träder flera förändringar i kraft, både för de som redan är pensionärer och för blivande pensionärer.

Många pensionärer kommer få mer kvar i plånboken efter skatt.

Men den nya skattesänkningen gäller inte riktigt alla.

Pensionsinkomster beskattas olika beroende på ålder och för den som är yngre än 67 år gäller en högre skatt på pensionen i jämförelse med de som är äldre.

”Flera tusen kronor varje månad”

Bakom skillnaden ligger det förhöjda grundavdraget som gäller först från det året en person fyller 67 år.

– För dem som inte kan eller får jobba längre kan det framstå som orättvist att pension som tas ut före 67 års ålder beskattas högre än pension som tas ut från det år man fyller 67. Skillnaden kan vara flera tusen kronor varje månad, säger Folksams pensionsexpert Håkan Svärdman, i ett uttalande.

Avdraget höjs

Från och med januari 2026 blir skillnaden ännu större, eftersom avdraget höjs ytterligare.

För en genomsnittspensionär över 67 år innebär det omkring 150 kronor mer i plånboken varje månad.

– Att sänkt skatt är välbehövligt för många pensionärer är ingen hemlighet, särskilt mot bakgrund av att den allmänna pensionen sjunkit kraftigt under de senaste 17 åren, säger Håkan Svärdman.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Riktåldern ändras

En annan förändring som träder i kraft vid årsskiftet är den ändrade riktåldern för pension.

Den nya riktåldern blir 67 år för personer som är födda mellan 1960 och 1964.

Åldern sätts utifrån den förväntade genomsnittliga livslängden.

Mer pengar i plånboken

Det påverkar när det är möjligt att ta ut allmän pension och ta del av grundskyddet som pensionär.

– Den allmänna pensionen har på 17 år sjunkit från 61 till 43 procent av slutlönen för vanliga löntagare, vilket är långt ifrån den ursprungliga ambitionen om en allmän pension på minst 60 procent av slutlönen, säger Håkan Svärdman.

– Det har fått våra politiker att till slut agera, men det är inte tillräckligt. För dem som har möjlighet jobba längre ger en höjd riktålder visserligen mer pengar i plånboken, men det beror huvudsakligen på att pensionspengarna utbetalas under färre år, inte att pensionen faktiskt har höjts.

LÄS OCKSÅ: Drämmer till – storbank höjer räntan

Foto: P. Leone

Text: Redaktionen