31 mars 26

Undvik 60 procent av alla sjukdomar – läkarens supertips

2024 11 01

En känd läkare menar att man kan undvika 60 procent av alla sjukdomar genom att göra en specifik förändring i sin livsstil.

Väldigt många sjukdomar är kopplade till den mat vi stoppar i oss.

Den kände läkaren och BBC-profilen Chris Van Tulleken menar dock att vi kan undvika hela 60 procent av dessa sjukdomar – genom att göra en specifik förändring i våra matvanor, rapporterar Mirror.

Genom att lägga om vår diet kan vi undvika alltifrån hjärtsjukdomar, olika cancersjukdomar, tarm- och leversjukdomar – till depression och demens, menar Van Tulleken.

Många har skadliga matvanor

Den kände BBC-doktorn menar att ultraprocessed mat ligger bakom en enormt stor andel av alla våra sjukdomar.

Det är ett stort problem eftersom väldigt många idag äter otroligt mycket ultraprocessad mat, menar han.

– I Storbritannien kommer 80 procent av kalorierna för en av fem personer från ultraprocessad mat, säger Chris Van Tulleken, enligt tidningen.

Ultraprocessad mat är industriellt framställda matprodukter som har bearbetats mycket.

Ett annat sätt att beskriva det är att det är mat som innehåller ingredienser som man inte själv skulle använda om man lagar mat ”från grunden” hemma.

Är beroendeframkallande

Ultraprocessad mat är också gjord för att vara beroendeframkallande, ungefär som nikotin, menar Van Tulleken.

Han framhåller att dålig diet har gått om tobak och blivit den vanligaste anledningen till att människor dör i förtid, rapporterar tidningen.

Dåliga matvanor är extra vanligt bland fattiga människor och lägre samhällsklasser, menar Van Tulleken, som därför anser att man också kan bekämpa sjukdomar och ohälsa genom att bekämpa fattigdom.

Men hur ska man då lägga om sin kost för att undvika den långa rad av sjukdomar som är kopplade till dåliga matvanor?

Dieten som är att föredra

Enligt Van Tulleken bör man försöka att undvika ultraprocessad mat helt och hållet.

Som alternativ lyfter han fram de traditionella dieter som finns i regioner som Östasien, Sydasien och Arktis, enligt tidningen. Dessa dieter är kopplade till betydligt bättre hälsa.

Han framhåller också Medelhavsdieten som ett väldigt nyttigt alternativ.

Medelhavsdieten innehåller mycket grönsaker, nötter och vegetabiliska fetter från exempelvis olivolja, samt måttliga portioner av magra proteiner från till exempel fisk eller kyckling.

Medelhavsdiet leder bland annat till viktminskning, minskad risk för hjärtinfarkt eller stroke, sänkt blodtryck och lägre risk för att drabbas av vissa cancerformer, rapporterar tidningen.

Foto: O Marketing

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen