SMHI varnar för kraftigt oväder – sex landskap löper störst risk

2024 11 01

Ett oväder med regn och kraftiga vindar drar in över Sverige under torsdagskvällen.

Nu utfärdar SMHI en gul varning för mycket hårda vindbyar och lokala stormbyar.

Varningen omfattar sex landskap.

Landskapen som beräknas drabbas hårdast av ovädret är följande:

- Östergötland

- Dalsland

- Bohuslän

- Västergötland

- Närke

- Småland

Flera uppmaningar

Invånare i de berörda områdena uppmanas att tänka på följande, enligt SMHI:

- Vägar kan blockeras av nedfallna träd eller grenar.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Förankra och säkra lösa föremål, till exempel din studsmatta och dina trädgårdsmöbler. Tänk på att tillfälliga konstruktioner som byggnadsställningar också kan blåsa iväg.

- Skador kan uppstå på skog, till exempel i hyggeskanter och i nygallrad skog.

- Det finns risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

Stormbyar

Ovädret drar in över norra Götaland och södra Svealand under torsdagskvällen.

Från klockan 17 väntas kraftiga vindbyar på 21-23 m/s på många håll med början i de västra delarna. Västkusten beräknas drabbas hårdast med stormbyar på 25 m/s.

Enligt SMHI kulminerar vindstyrkorna under natten och avtar sedan från fredag morgon.

– Under dagen tilltar västvinden alltmer i Götaland och från eftermiddagen blir det allmänt blåsigt med hårda vindbyar, lokalt mycket hårda vindbyar. I kväll och i natt tilltar vinden även i Svealand. Det blåsiga vädret beror på ett lågtryck som passerar österut över södra Norrland, framhåller myndighetens meteorolog Caroline Vahlberg. 

Sol i helgen

Den som väntar på solen får hålla ut till helgen.

Under lördagen kommer solen skina över stora delar av landet, enligt SMHI:s prognos.

– På lördag växer en tillfällig högtrycksrygg in och ger gott om sol i landet, berättar Caroline Vahlberg.

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Massiv eskalering – ”ska krossa Ukraina”

2025 06 09

Vladimir Putin förbereder en stor sommaroffensiv.

Målet med offensiven är att ”krossa Ukraina” genom att bryta ned den ukrainska militärens och civilbefolkningens moral.

Det uppger flera ukrainska källor med insyn för The Economist.

Enligt ukrainarna kommer Putin att satsa allt han har på att sommaroffensiven ska leda till en framgång som han kan visa upp för ryska folket. 

Källorna hänvisar till tillfångatagna ryska officerare som berättar att offensiven presenteras ”som ett sista slag” mot den ukrainska krigsmoralen.

– Många ukrainska städer och soldater förbereder sig för en slutgiltig uppgörelse, rapporterar The Economist med hänvisning till källorna.

Här slår Putin till

Enligt Ukrainas underrättelsetjänst väntas den ryska sommaroffensiven huvudsakligen koncentreras till två städer i Donetskregionen i östra Ukraina.

Det handlar om Kostiantynivka och Pokrovsk – två strategiskt viktiga städer som ligger nära frontlinjen och fungerar som viktiga knutpunkter för de ukrainska styrkorna. Mängder av militära transporter går genom Kostiantynivka och Pokrovsk.

Dessutom innebär kontroll över städerna en språngbräda mot Kramatorsk och Slovjansk, två av de viktigaste ukrainska fästena i Donbas.

Palle Ydstebøöverstelöjtnant och chef vid Norska Militärhögskolan, har varnat för att hela Donetskregionen kan falla till Ryssland om Pokrovsk erövras. 

– Om Pokrovsk faller får ryssarna tillgång till strategiskt viktiga vägar och ett logistiknav som de kommer att behöva för att tränga fram till gränsen av Donetskregionen, har experten sagt till VG.

LÄS MER: Attack djupt in i Ryssland – tvingas till akutåtgärd

”Beskrivs som oroande”

Den ukrainska militären tror inte att Rysslands sommaroffensiv kommer leda till att frontlinjen kollapsar.

Men det finns en oro för att den kan förlänga kriget.

– Det sannolika utfallet av Rysslands sommaroffensiv beskrivs som oroande: ingen klar seger eller tydligt nederlag, men tillräckliga framgångar för att Putin ska kunna peka på förändrade gränser – något som kan ge honom incitament att fortsätta kriget, framhåller The Economist.

LÄS MER: Putin varnas: “Nedräkning till krisen” – kan ske redan i sommar

 

Foto: Skärmdump, sociala medier

Text: Redaktionen


JUST NU: Vikor Orban hånar Ryssland

2025 06 09

Västerländska underrättelsetjänster har varnat för att Ryssland kan attackera Nato i närtid.

Den bedömningen delar inte Ungerns premiärminister Viktor Orban.

Han hånar Rysslands militära förmåga.

– Ryssarna är för svaga för det. De är inte ens kapabla att besegra Ukraina, så de är helt oförmögna att attackera Nato, säger Orban till den franska tv-kanalen LCI.

Vill se nytt avtal 

I samma intervju öppnar Orban för ett nytt avtal mellan Europa och Ryssland.

– Europa måste stärkas på lång sikt, och det måste finnas ett strategiskt avtal med Ryssland.

Avslutningsvis upprepar premiärministern sin kritik mot västvärldens sanktioner mot Ryssland.

– De förstör Ungern och hela Europa.

Ryssvänlig ledare

Under Orbans styre har Ungern behållit sin starka relation till Ryssland, trots pågående krig i Ukraina.

Orban har motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland och krävt att Ukraina ska sätta sig vid förhandlingsbordet.  

Han har även besökt den ryska diktatorn Vladimir Putin och varnat för att västvärldens vapenleveranser till Ukraina kommer leda till ett storkrig.

LÄS MER OM KRIGET HÄR:

Attack djupt in i Ryssland – tvingas till akutåtgärd

Svensk rapport pekar ut företag: ”Kremls förlängda arm”

USA tvärvänder – bryter löfte till Ukraina

Foto: Nato

Text: Redaktionen