13 dec 2025

Vladimir Putin tvärvänder – erkänner problem

2024 10 30

Vladimir Putin erkänner nu att Ryssland har problem.

Sedan Ryssland invaderade Ukraina har Kreml varit ovilligt att medge inhemska problem.

Nu uttalar sig dock Vladimir Putin om hur läget ser ut inrikes - och pekar på att det finns svårigheter i den ryska ekonomin.

Det rapporterar Newsweek.

Sanktionerna påverkar

Mängder av västerländska länder har infört olika typer av sanktioner som slår hårt mot olika delar av landets ekonomi.

Vladimir Putin medger nu att sanktionerna mot Ryssland och bristen på arbetskraft har bidragit till den ekonomiska turbulensen i landet.

– Svårigheter och obalanser kvarstår i ekonomin. De orsakas främst av de svåra förhållanden under vilka vi bygger upp industriell, jordbruksmässig och finansiell potential, säger han enligt Newsweek.

Höjt igen

Den ryske ledaren uttalade sig dagarna efter att den ryska centralbanken höjt styrräntan till rekordhöga 21 procent.

Det har även marknadsanalytikern Grzegorz Drozdz kommenterat.

– Dessa höjningar har avsevärt ökat kostnaden för nya lån och lån med rörlig ränta. Den ryska rubeln fortsätter att försvagas trots höga realräntor, säger Drozdz.

Svantesson säker

Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) har skrivit om saken.

Hon framhåller via regeringens hemsida att “Ryssland ljuger om deras ekonomiska styrka: Sanktionerna fungerar - och fler behövs”.

– Faktum är att det finns många tecken på att den ryska krigsekonomin försämras, skriver Finansministern.

– Sanktionerna och andra åtgärder för att försvaga den ryska ekonomin är effektiva, men ännu mer kan göras. Vi måste fortsätta att öka trycket på Putins regim och stödja Ukraina.

“Inte en oändlig källa”

Svantesson fortsätter.

– Rysk BNP växer visserligen, men ekonomin är i allt högre grad inriktad på krigsindustrin, som upprätthålls av stora finanspolitiska stimulanser. Detta är inte en oändlig källa till tillväxt och inte heller ett tecken på en stabil ekonomi.

– Den svagare rubeln höjer importpriserna och bidrar till en allt högre inflation, trots att den ryska centralbanken försöker bekämpa den med höga räntor.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 mars 2026

Sålde slut på ett dygn – kostar 8 000 kronor hos Elgiganten

2026 03 24

Elgiganten upplever en sällan skådad rusning.

Det finns få svenskar som inte har en relation till Lego. Antingen har de klassiska byggklossarna, som fängslat generationer med underhållning som varar i timmar, funnits i skolan eller hemma i hushållet.

Över tid har dock leksaksjätten ändrat sin strategi när det kommer till marknadsföring.

Från barnleksaker har Lego blivit till ett uppskattat varumärke även bland äldre – i synnerhet när det kommer till nostalgiska kulturfenomen.

Nu meddelar Elgiganten att ett nytt sådant Legoset har sålt slut på bara ett dygn – trots att det kostade så mycket som 8 000 kronor.

Sålt slut på ett dygn

Pokémonrenässansen är det få som har missat.

När Lego släppte förbokningen av sitt nya premiumset med Pokémon sålde det slut på under ett dygn – trots en prislapp på omkring 8 000 svenska kronor.

– Vi ser ett enormt intresse, särskilt i premiumsegmentet där starka varumärken möter ett stort samlarvärde, säger Elgigantens gaming-ansvarige Alexander Åberg i ett pressmeddelande.

LÄS OCKSÅ: Dumpa svenska kronan – expert uppmanar

Nästan 7 000 bitar

De senaste åren har Lego satsat på mer komplexa och dyra set riktade mot vuxna fans och samlare. 

I år, när Pokémon firar 30 år, lanserar Lego en ny serie Pokémon-sets. 

Det mest eftertraktade setet består av 6 838 bitar och tar enligt tidiga byggare över två dagar att färdigställa. 

Förutom det har Lego även tagit fram ett Pikachu- och ett Eevee-set på 2 050 bitar respektive 587 bitar, och nästa vecka inleds förbokningen av set med klassikerna Venusaur, Charizard och Blastoise.

Det kommer knappast minska på trycket.

När ett set i den här prisklassen säljer slut på så kort tid visar det hur stor efterfrågan är. Med tanke på hur tidigare Legolanseringar har gått, räknar vi med ett högt tryck även när det här setet öppnar för förbokning, säger Alexander Åberg.

LÄS OCKSÅ: Skatteverket svänger – hushåll slipper betala

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


29 jan 2026

UPPGIFTER: Trump har fått nog

2026 03 24

Trump-administrationen uppges ha tröttnat ordentligt.

Fredsförhandlingarna mellan Ryssland, USA och Ukraina har mer eller mindre satts på paus efter att kriget i Mellanöstern bröt ut.

På tisdagen kommer nu uppgifter om att Trump-administrationen har tröttnat – och kan vara på väg att lämna förhandlingarna helt och hållet inom en nära förestående framtid.

Uppgifter: Har tröttnat

Ryssland och USA pressar Ukraina till att lämna Donetsk oblast – någonting som Ukraina vägrar.

En källa från Volodymyr Zelenskyjs team säger nu att Trump-administrationen kan vara på väg att lämna förhandlingarna, rapporterar Ukrainska Pravda.

– Amerikanerna ser inte var vi kan nå en överenskommelse i huvudfrågan. Och detta skulle kunna tvinga dem att lämna processen helt och hållet, för att istället fokusera på Iran, deras val och så vidare, säger källan.

“Går i cirklar”

Enligt källan är amerikanerna helt inställda på att Ukraina ska lämna Donbass-regionen – och att USA då ska hjälpa Kyiv på olika sätt.

– Men jag kan helt enkelt inte föreställa mig hur detta skulle kunna genomföras i Ukraina. Vid någon tidpunkt släpps allt och återigen får vi höra: “Ni måste dra er tillbaka”. Och så går det runt i cirklar, säger källan.

Läs mer: Putin erkänner – början på rysk nedgång

Nya attacker

Samtidigt som Trump uppges vara på väg att lämna förhandlingarna fortsätter Ukraina med sina långdistansattacker mot Ryssland.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot oljedepån och infrastrukturen för oljelastning vid terminalen Transneft-Port Primorsk i Primorsk, Leningrad oblast, vilket orsakade en brand, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot raffinaderi

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor även slog till mot oljeraffinaderiet Bashneft-Ufaneftekhim i republiken Basjkortostan, vilket orsakade en brand, uppger tankesmedjan.

Läs mer: Natochefen toksågas: ”Fullständigt hjärndött”

Foto: President of Ukraine Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen