USA-VALET: Arnold Schwarzenegger byter parti

2024 10 30

En av USA:s mest kända republikaner kommer att rösta på Demokraternas kandidat i presidentvalet.

Det handlar om den före detta republikanske guvernören i Kalifornien Arnold Schwarzenegger.

I ett långt inlägg på X meddelar Schwarzenegger att han lägger sin röst på Harris.

– Låt mig vara ärlig mot dig: jag gillar inte någon av sidorna just nu. Det är förmodligen inte en överraskning att jag hatar politik mer än någonsin, skriver ex-guvernören och tillägger att han egentligen inte skulle vilja dela med sig av sina åsikter.

– Men jag måste göra det. För att förkasta ett valresultat är hur odemokratiskt som helst, fortsätter Schwarzenegger med hänvisning till Donalds Trumps agerande efter valet 2020.

Den före detta filmstjärnan fortsätter sedan att rikta skarp kritik mot partikamraten.

Schwarzenegger beskriver Trump som en kandidat som inte respekterar väljarnas röst.

– Det är en kandidat som skickar sina anhängare att storma Kapitolium medan han tittar på med en Coca Cola.

Vidare anklagar han Trump för att endast arbeta åt de rika och för att peka ut politiska motståndare som större fiender än diktaturerna Kina, Nordkorea och Ryssland.

Ställer sig bakom Demokraterna

En seger för Trump kommer inte att lösa USA:s problem, menar Schwarzenegger.

– Det kommer endast bli fyra år till av skitsnack utan resultat som gör oss argare och argare, mer splittrade och mer hatiska. Vi måste stänga dörren för det här kapitlet i amerikansk historia, skriver han och meddelar avslutningsvis att hans röst kommer gå till Kamala Harris.

– Jag vill gå framåt som ett enat land, och även om jag inte håller med om stora delar av deras politik, tror jag att det enda sättet att göra det är med Harris och Walz.

– Vänd blad och lägg det här skräpet bakom oss. Och även om ni inte håller med mig, rösta, för det är vad vi gör som amerikaner.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


JUST NU: Historiskt ras – svenskt jätteföretag kollapsar

2025 04 07

Stockholmsbörsen rasar på måndagen.

Det breda indexet OMXSPI har fallit med cirka 7 procent och storbolagsindexet OMXS30 har rasat med omkring 8 procent.

Det rör sig om ett historiskt ras. Nästan alla storbolag faller kraftigt, rapporterar flera medier.

Ett av de största rasen står förssvarskoncernen Saab för. Det svenska bolaget sjönk med hela 18 procent vid öppning.

”Vill ur marknaden”

Enligt Peter Malmqvist, oberoende aktieanalytiker, beror raset på att det inte finns några förhoppningar om en snabb lösning efter president Trumps nya strafftullar mot världens länder.

– Det här är väldigt extremt och tillhör verkligen inte vardagen. Det tyder på att det är en väldigt stor mängd placerare, inte alls bara professionella placerare utan även småsparare, som vill ur den här marknaden, säger han till SvD och tillägger:

– De tar ut pengarna och sätter in dem på ett vanligt bankkonto. I en sådan här kaotisk situation så är det bara att placera helt säkert som gäller just nu.

Enligt analytikern riskerar raset att bli värre än kraschen under coronapandemin.

Finansministern: ”Väldigt sorgligt”

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) är inte förvånad över raset.

– Det är inte förvånande eftersom det vi har sett från den amerikanska administrationen skapar en väldigt stor osäkerhet, båda hos stora och små investerare, säger hon i P1 Morgon.

– Det är inte förvånande, men det är väldigt sorgligt att det ska gå åt det här hållet, fortsätter Svantesson.

På frågan om hur skadligt raset är för Sveriges ekonomi, svarar finansministern:

– Svensk ekonomi står i grunden starkt. Vi har såklart företag i Sverige som drabbas hårdare av det som sker, exempelvis fordonsindustrin, men svensk ekonomi står starkt. Jämför vi med andra länder i EU så har vi världsklass på våra statsfinanser. Vi har muskler att göra mer.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Swedbank ändrar sig – nytt besked om räntan

2025 04 07

Nya och oväntade omständigheter gör att Swedbank svänger.

Räntan skulle ha varit färdigsänkt.

Den bedömningen gjorde Swedbank i sin föregående prognos, samtidigt som banken spådde en tillväxt om cirka två procent i år.

Det var då. Nu svänger storbanken. 

Riksbanken kommer att sänka räntan ytterligare en gång i augusti, hävdar Swedbank på måndagsmorgonen.

Minst.

“Riksbanken kommer behöva agera”

Bakgrunden till det nya beskedet är att den svenska kronan stärkts den senaste tiden samt ett oväntat lågt preliminärt inflationsutfall i mars.

Dessutom har USA:s tullar slagit samtidigt som “svensk ekonomi redan präglas av osäkerhet”.

– Utsikterna för en snar återhämtning i svensk ekonomi grumlas ytterligare av global osäkerhet och tullar som kommer att slå mot svensk export. Därutöver ser vi ett svagare inflationstryck. Sammantaget innebär detta att Riksbanken kommer behöva agera, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, i ett uttalande.

Utesluter inte fler

Den nya prognosen är att Riksbanken sänker styrräntan minst en gång till – ned till två procent.

I samma bedömning görs att BNP-tillväxten når “måttliga 1,5 procent i år”.

– Inflationsutsikterna har också dämpats, bland annat på grund av den senaste tidens kronförstärkning, skriver Swedbank i Räntebladet för april och tillägger:

– De amerikanska tullarna, och de förväntade motåtgärderna från EU, bedöms inte påverka svensk inflation i någon nämnvärd utsträckning. Inflationsutfallet i mars kom därtill in något lägre än väntat. Vi utesluter inte att Riksbanken sänker räntan före augusti eller att det blir fler räntesänkningar. 

Det här sker med bolåneräntorna

Swedbank framhåller också att Riksbankens sänkning får följden att de rörliga bolåneräntorna sjunker till 3,1 procent. Det kan jämföras med den föregående prognosen på 3,3 procent.

– Vår prognos utgår ifrån att skillnaden mellan Riksbankens styrränta och den rörliga boräntan normaliseras till 1,1 procentenhet. De bundna bolåneräntorna förväntas stiga, men något mindre än i föregående prognos, meddelar banken.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen