Gröna Lund får helt ny attraktion – första i vår del av världen

2024 10 30

Gröna Lund meddelar att en ny attraktion kommer till parken nästa år.

Nöjesparken framhåller att de länge har letat efter någonting nytt att introducera till besökarna.

Efter att ha övervägt flera alternativ har de nu kommit fram till vad som ska upprättas i parken i början av nästa år.

Det rör sig om en “supergunga” som får namnet “Pumpen” - och som är den första i vår del av världen.

Det förklarar Gröna Lund i ett pressmeddelande.

Premiär i vår

Den nya attraktionen kommer att ha premiär i vår nästa år.

Gröna Lund förklarar:

– Vi är glada över att få presentera nästa års stora attraktionsnyhet - PUMPEN. Känn adrenalinet pumpa i supergungan "Pumpen", som garanterat kommer sätta din värld i gungning!

– Attraktionen passar för hela familjen – med pendlande och pumpande rörelser skapar den en åktur som bjuder på tyngdlöshet, fall och fart vilket ger rejält med pirr i magen för såväl tunggungare som nybörjare!

Vd:n exalterad

Enligt Gröna Lund så är det den första attraktionen av sitt slag i vår del av världen.

– När denna supergunga har premiär våren 2025 blir det den andra attraktionen av sitt slag i HELA världen och den första i norra Europa.

Vd Jan Eriksson är exalterad över introduktionen av “Pumpen” i början av nästa år.

– Oavsett om du är 4 eller 84 år kommer du att känna samma pirr i magen när du får uppleva både tyngdlöshet och fall i kombination med fart, säger han.

Det är “Pumpen”

“Pumpen” är producerad av Schweiziska RES Rides.

Längdgränsen är 95 cm i vuxet sällskap, 120 cm ensam.

Kapaciteten är 20 personer per åktur.

Åkhöjden är 12 meter och attraktionstypen går under namnet "Super Swing".

Kommer till Grönan Live

Gröna Lund har även kunnat meddela det första artistsläppet till nästa års Grönan Live.

Det rör sig om den kanadensiska stjärnan Alanis Morissette.

– Vi är stolta över att kunna presentera den fantastiska sångaren och låtskrivaren bakom bland annat de ikoniska låtarna "Ironic", "You Oughta Know" och "Hand in My Pocket". 

– Den 15 juni kl. 20.00 välkomnar vi ut Alanis Morissette för första gången på Gröna Lunds Stora Scen.

Klicka här för att se en bild på “Pumpen”

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk oljetanker står i lågor

2025 11 02

En oljetanker står i brand i en rysk stad.

Ukraina har återigen slagit till mot den ryska oljeindustrin, enligt uppgifter.

En oljetanker står i brand i den ryska hamnstaden Tuapse i Krasnodar Krai.

Flera bränder syns vid oljeterminalen, som uppges drivas av den statliga ryska oljejätten Rosneft.

Står i brand efter drönarattack

Ukrainsk militär uppges ha attackerat oljeterminalen i Tuapse med drönare, rapporterar Kyiv Independent.

I attacken ska man ha träffat en lastpir och en oljetanker som nu står i brand.

Ryska invånare har rapporterat om bränderna till ryska Telegram-kanaler, enligt tidningen, och bilder i sociala medier uppges bland annat visa hur oljetankern står i lågor.

Minst tre bränder har setts runt området kring oljeterminalen, enligt bilder och vittnesmål från invånare.

Bränderna tycks ha orsakats av en ukrainsk drönarattack.

– Tjänstemän från Krasnodar Krais regionala operationshögkvarter bekräftade senare att en drönarattack hade orsakat skador på hamninfrastrukturen, rapporterar tidningen.

– Tjänstemän tillade att däckets överbyggnad, ett fartyg, byggnader och terminalinfrastruktur skadades i attacken, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Akut kris slår mot viktig amerikansk bransch

Tungt ryskt oljebolag

Ingen människa uppges ha skadats i attacken.

Ukrainas militär har ännu inte bekräftat eller kommenterat uppgifter om att det rör sig om en ukrainsk drönarattack.

Oljeterminalen i Tuapse uppges alltså drivas av Rosneft, som är ett av de stora ryska oljebolag som USA har riktat nya sanktioner mot.

Staden Tuapse och dess oljeterminal beskrivs som ett viktigt nav för den ryska oljeexporten, som i sin tur är mycket viktig för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

Redan den 24 september attackerades oljeterminalen i Tuapse av ukrainska marindrönare, enligt källor inom ukrainsk underrättelsetjänst.

Ukraina satsar stort på attacker inne i Ryssland, i synnerhet mot just den ryska oljesektorn, men även mot andra industrier.

Målet är bland annat att skada de sektorer som bidrar till Putinregimens finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


2 november 2025

JUST NU: Tungt besked för SD – 56 procent säger nej

2025 11 02

SD får ett tungt besked från väljarna.

Sverigedemokraterna kräver att få sitta med i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val, samtidigt som Liberalerna säger nej.

Nu kommer ännu ett tungt besked för SD – en majoritet av väljarna säger också nej.

56 procent säger nej till SD

I en ny enkät från Novus har svenska väljare fått svara på vilka partier de vill ha med i en regering – och vilka de absolut inte vill ha med.

SD är det parti som flest säger nej till, rapporterar TV4.

På frågan "Vilka partier vill du ha absolut inte ha med i en svensk regering?" svarar hela 56 procent att de inte vill ha med SD i regeringen.

Därmed är SD det parti som flest säger nej till.

Därefter kommer V på 45 procent, MP på 42 procent och KD på 37 procent.

S och M klarar sig bättre – bara 11 respektive 13 procent svarar att de inte vill ha med dessa partier i en svensk regering.

Frågan är viktig eftersom respektive statsministerkandidats regeringsunderlag lär diskuteras flitigt i valrörelsen.

– SD säger att de absolut måste sitta i en regering vilket blir ett rött kort för många väljare, vilket i sin tur blir en utmaning för Moderaterna men det gynnar SD som kan visa hur viktiga de är, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till kanalen.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

29 procent vill ha med SD

När den motsatta frågan ställs, vilka partier man VILL ha med i en regering, svarar 29 procent att de vill ha med SD. Det är lika många som vill ha med MP.

Den största andelen, 54 procent, vill ha med S i regeringen, medan 43 procent vill ha med M och 31 procent C. V och KD landar på 23 procent, och L hamnar sist på 22 procent.

Frågan om SD:s eventuella medverkan i en regering efter nästa val har splittrat Tidöpartierna.

SD har ställt ett ultimatum och kräver att få sitta med i Tidöregering om de ska släppa fram den.

Samtidigt har L, som också ingår i Tidösamarbetet, sagt tvärt nej till SD.

L säger nej – ”tunga argument emot”

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har skrivit på DN Debatt att hon vill teckna ett nytt Tidöavtal med Kristersson, Busch och Åkesson, men att hon inte vill ha med Åkesson och SD i regeringen.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skriver Mohamsson i debattartikeln.

– Därför vill jag att Liberalernas besked om regeringens sammansättning kvarstår – nästa regering ska fortsatt bestå av de tre borgerliga partier som i dag sitter i regering, menar L-ledaren.

– Sverigedemokraterna ska inte ingå i en sådan regering, och Liberalerna kommer inte heller att släppa fram en regering med ministrar från Sverigedemokraterna, fastslår Simona Mohamsson i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Oväntat "bankmeddelande" skickas ut till svenskarna

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen