8 oktober 2025

Svenska folket uppmanas till massprotest – ”nu är det nog”

2024 10 28

Sveriges hushåll uppmanas att protestera mot höga energikostnader.

Det är branschorganisationen Villaägarna som ligger bakom initiativet.

Organisationen uppmanar hushåll att skicka in vittnesmål om hur höga energikostnader drabbat dem.

Samtliga vittnesmål kommer att samlas i ett protestmanifest som ska skickas till energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i januari.

”Nu får det vara nog”

Cecilia Reuter, förbundsordförande på Villaägarna, uppmanar Sveriges politiker att agera.

– Folk känner sig maktlösa mot den svårbegripliga energimarknaden där du som kund inte längre kan göra rätt. Det som verkar vara ett klokt beslut för din elräkning idag blir inte sällan både misslyckat och dyrt imorgon, säger hon och tillägger:

– Nu får det vara nog! Sveriges energimarknad är trasig i grunden och politikerna måste höra folkets missnöje och ta tag i problemen – en gång för alla.

”Varsågod att agera”

Villaägarna har redan fått in många vittnesmål från hushåll i landet.

Enligt Cecilia Reuter blir organisationen nedringda av förtvivlade medlemmar som vädjar om hjälp.

Nu är det dags för politikerna att ta tag i problemet, menar Reuter.

Förbundsordföranden vänder sig direkt till ansvarig minister.

– Ebba Busch är som energiminister ytterst ansvarig för Sveriges energimarknad. Det duger inte att skylla på tidigare regeringar eller gömma sig bakom EU-direktiv. Väljarna lider under trycket från en vild och oförutsägbar energimarknad. Varsågod att agera, Ebba!

Flera vittnesmål

Här är exempel på vittnesmål som inkommit till Villaägarna:

”Att stressa och må dåligt inför energiräkningen påverkar ens välmående. Att frysa för att man sänkt värmen och sen inte veta om man ens har ekonomi över till idrott för barnen och alla andra utgifter”

”Vi har 15–16 grader inne på vintern. Under sommaren har vi inte råd att byta ut något för uppvärmning av huset eftersom alla pengar måste sparas för att återigen kunna leva kommande vinter. När skatten är högre än elen själv så maten på bordet drabbas och barnen får gå på kalla golv – då är det något som är väldigt snett”

”Jag kommer inte ha råd med värme hemma om priserna drar i väg. Redan förra vintern fick jag dra ner värmen och klä mig varmt för att försöka hålla ner kostnaderna. Ska min dotter behöva sova med overall för att jag ska ha råd med både mat och el?”.

”Har investerat 240 000 kronor i bergvärme för att få slut på dyra elräkningar, men avgifterna kommer man ju inte ifrån och nu ska de bli ännu högre. VAR ska folk få sina pengar ifrån?”

Källa: Villaägarna

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


29okt2025

JUST NU: USA tvärvänder – häver sanktioner mot Putinvän

2025 10 29

USA häver sanktioner mot en Putinallierad.

Den senaste tiden har Trump-administrationen velat skärpa tonen mot Putin och hans allierade.

Men nu kommer beskedet att USA häver sanktionerna mot en politisk ledare som står Putin nära.

Tar bort sanktioner mot Putinvän

USA häver sanktionerna mot Milorad Dodik, en ultranationalistisk serbisk ledare i Bosnien-Hercegovina, rapporterar Politico.

Beslutet uppges komma efter att kända MAGA-profiler kritiserat sanktionerna mot den Putinvänlige Dodik.

Dodik var fram till augusti president för den serbiskdominerade entiteten Republika Srpska i Bosnien-Hercegovina. Han avsattes då en domstol anklagade honom för att ha trotsat det internationella sändebudet i landet, som övervakar att fredsavtalet (Daytonavtalet) från 1995 efterlevs.

LÄS OCKSÅ: EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Sanktionerna mot Milorad Dodik infördes av Biden-administrationen 2022. USA anklagade den serbiske ultranationalisten och separatisten för att underminera Daytonavtalet samt för mygel och korruption.

Men nu hävs alltså sanktionerna – trots att Milorad Dodik även står Putin nära.

Dodik själv tackar Trump-administrationen för beslutet.

– Beslutet att häva sanktionerna är inte bara en juridisk korrigering, utan också ett moraliskt rättfärdigande av sanningen om Republika Srpska och alla de som har tjänat det med heder, kommenterar Dodik själv beslutet, enligt tidningen.

Möts av hård kritik

Flera nära allierade till Trump har förespråkat att sanktionerna mot den serbiska ultranationalisten ska hävas.

Bland dem som har varit drivande i frågan finns MAGA-influencern Laura Loomer samt Rudy Giuliani och Michael Flynn.

Demokraterna är dock mycket kritiska till beslutet att häva sanktionerna mot den Putinallierade Dodik.

– Dodik har underminerat Daytonavtalet, myst med Putin och tjänat pengar på korruption – knappast någon anledning till lättnad. Det amerikanska folket förtjänar svar, säger den demokratiska senatorn Jeanne Shaheen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar att skicka in flygvapnet

2025 10 29

USA:s president Donald Trump har tidigare beordrat soldater från nationalgardet till flera storstäder som styrs av Demokraterna.

Nationalgardet har bland annat skickats till Washington DC, Memphis och Los Angeles, där de enligt Trump bistår med att bekämpa brottsligheten.

Dessutom har presidenten hotat att utöka insatsen till andra storstäder – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

Nu höjer Trump insatsen ytterligare, rapporterar CBS News.

I ett uttalande till reportrar ombord på Air Force One säger presidenten att han kan skicka ”armén, flygvapnet och marinsoldater” till amerikanska städer ”om han anser att det är nödvändigt”.

– Om jag vill använda en viss lag får jag göra det enligt rutinerna, säger Trump.

Öppnar för att använda upprorslag

Enligt CBS är Trumps uttalande en ”tydlig hänvisning” till USA:s Insurrection Act, som ger presidenten befogenhet att sätta in militär för att slå tillbaka uppror eller under vissa omständigheter upprätthålla lag och ordning.

Trump kan bli den första presidenten på över 30 år som åberopar lagen.

– Jag skulle få göra vad jag vill. Men vi har valt att inte göra det för att vi klarar oss väldigt bra – vi klarar oss väldigt bra utan det. Men jag skulle få göra det och domstolarna skulle hållas utanför. Ingen skulle bli inblandad och jag skulle kunna skicka armén, flottan, flygvapnet och marinkåren. Jag kan skicka vem jag vill, säger presidenten.

LÄS MER: Trump uppmanar: Köp den här bilen

Kan runda lagen

En annan lag, Posse Comitatus Act, begränsar den amerikanska militären från att utföra inhemska brottsbekämpande åtgärder. 

Men det går att runda lagen.

– Han talar om Insurrection Act, som tillåter användning av federala militära styrkor i brottsbekämpande syfte, framhåller Geoffrey Corn, chef för Center for Military Law and Policy vid Texas Tech University School of Law, i en kommentar till CBS.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Nato

Text: Redaktionen