Tre personer uppges ha knivskurits vid stort köpcenter

2021 11 14

Tre personer uppges ha blivit knivskurna vid det populära köpcentret Krämaren i Örebro.

Det skall ha uppstått bråk i rusningstid lite före klockan 9 på morgonen vid det stora köpcentret Krämaren som ligger mitt i centrala Örebro.

Drog fram farligt föremål

– Initialt ska två personer ha varit i bråk, rapporterar Örebropolisen.

Bråket urartade och fler personer blev indragna. Någon drog fram ett farligt föremål och minst tre personer ska ha blivit knivskurna enligt uppgifter till Aftonbladet.

Enligt personer som befunnit sig nära mataffären på Krämaren har man kunnat se att det varit blod på golvet utanför kassorna rapporterar SVT. 

Avspärrat utanför köpcentret

En stor polisinsats har anlänt till platsen och ingen av personerna bedöms ha drabbats av livshotande skador.

– Polispatruller finns på plats och utför initiala utredningsåtgärder. Ett område utanför köpcentret är avspärrat, uppger polisen.

Polisen vill i nuläget inte kommentera exakt vilket föremål som gärningsmannen skall ha använts sig av.

– Någon form av tillhygge, men jag kan inte gå in på vilket, säger polisens presstalesperson, Lars Hedelin, till SVT.

Det rapporteras även att toaletten på Våghustorget en bit bort från Krämarens mataffär har blivit avspärrad av polisen. En person ska ha gripits av polisen uppger SVT.

Flera till sjukhus

Enligt Nerikes Allehanda har flera personer transporterats till sjukhus.

Köpcentret Krämaren är en av Sveriges äldsta gallerior och när det stora affärs- och bostadskomplexet byggdes 1963 så förändrades Örebros silhuett rejält. Krämaren var ursprungligen namnet på ett kvarter med slitna trähus från 1700- och 1800-talet i stadsdelen Söder. Köpcentrumet Krämaren bestod från början av två varuhus: EPA, samt varuhuset Krämaren som redan från början bestod av individuella handlare. Invigningen 26 mars 1963 av de nya moderna varuhusen blev en succé och man fick stänga en timme tidigare på grund av den nästan ohanterliga trängseln berättar Krämaren på sin hemsida.

Idag är gallerian en naturlig mötesplats i centrala Örebro med cirka 30 butiker och caféer. Fastigheten ägs av Alecta Pensionsförsäkringar och förvaltas av HEA Property Partner.

Foto: Polisen Södermalm, FB


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen