14 november 2025

Priset på mediciner kan gå upp med 40 procent

2024 10 20

Medicin ska bli 40 procent dyrare, enligt regeringens förslag.

Många levnadsomkostnader har ökat för vanliga svenskar på senare år.

Nu ser även mediciner ut att bli dyrare.

Högkostnadsskyddet ska förändras så att man kan tvingas betala drygt 40 procent mer för medicinen nästa år, rapporterar SR.

”Känns inte bra”

Idag måste man betala fullt pris upp till 1 425 kronor för medicin. Därefter aktiveras rabatt.

Men nu vill regeringen alltså höja taket till 2000 kronor.

Det är ökning med 40,35 procent.

En del känner att ökningen kommer att svida i plånboken.

– Det känns inte bra. I och med att jag har astmamedicin så, den är ju dyr som den är redan, första gången när man ska plocka ut den. Så det tycker jag inte är något bra alls, säger Inger i Gävle till radiokanalen.

”Blir alldeles förfärad”

Anledningen till att taket höjs uppges vara att statens kostnader för läkemedel har stigit snabbt den senaste tiden.

Men Pensionärernas riksorganisation, PRO, är kritiska till förslaget.

– Jag blir alldeles förfärad. Alltså, 2000 kronor är mycket pengar att höja till, det måste jag säga, säger Åsa Lindestam, ordförande PRO, till radiokanalen.

Hon menar att många, inte minst pensionärer, kommer att få det väldigt tufft i och med förändringen av högkostnadsskyddet.

– För att jag har hunnit prata med några pensionärer, och de säger: ”Nej, men det kommer inte att gå, vi har ju knapert som det är just nu”. Dock inte alla, en del kommer inte att märka av och kommer att ha råd. Men väldigt många får väldigt besvärligt, säger Åsa Lindestam.

Träda i kraft 1 juli

Förändringen förväntas träda i kraft den 1 juli nästa år, skriver tidningen Senioren.

Efter 2 850 kronor per år täcker högkostnadsskyddet hela kostnaden, enligt tidningen, men den första rabattgränsen väntas alltså höjas till 2000 kronor.

Kostnaderna för läkemedelsförmåner väntas öka med 6,1 miljarder kronor nästa år, vilket är orsaken till att regeringen har lagt fram det här förslaget, enligt tidningen.

Detaljerna kring förslaget uppges dock inte vara klara än, enligt tidningen.

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen


23mars26

UPPGIFTER: Putin försvunnen

2026 03 23

Vladimir Putin har försvunnit.

Rysslands diktator har inte setts i offentligheten på minst tio dagar.

Nu kommer uppgifter om att Kreml är oroliga.

Har inte synts till

Putins frånvaro har bland annat uppmärksammats av den ryska oppositionella ex-oligarken Mikhail Khodorkovskij på dennes Youtube-kanal, rapporterar Iltalehti.

Han noterar att Putin inte har deltagit i några offentliga evenemang de senaste tio dagarna, minst. Diktatorns senaste bekräftade offentliga framträdande ägde rum den 9 mars.

Samtidigt har Kreml bara publicerat information om påstådda telefonsamtal och möten, utan att visa några videor på Putin.

De senaste framträdandena som Putin dessförinnan har gjort på video kan dessutom ha varit förinspelade, visar en analys av material som Kreml har lagt upp på sin hemsida.

Den typen av förinspelat material kallas ”konserverad mat”, enligt tidningen.

Det används när man vill hålla Putins position hemlig.

Putins försvinnande från offentligheten tyder på att han själv och Kreml är oroliga, menar experter.

Stor oro i Kreml

Analytiker och experter har kommit med flera teorier om varför Putin har försvunnit från offentligheten.

Många tror att hans försvinnande har med situationen i Mellanöstern att göra.

En rad iranska ledare har dödats av USA och Israel sedan kriget i Iran inleddes, vilket tros ha väckt stor oro i Kreml.

Mikhail Khodorkovskij tror att man har valt att kraftigt stärka säkerheten runt Putin till följd av den allvarliga situationen i världen.

Det noteras också att Putin gärna ”försvinner” i krissituationer, eftersom han är mycket orolig över sin personliga säkerhet.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina har "ondskefull plan" för Ryssland

Internt tryck – hot om statskupp?

En annan förklaring kan vara att ett viktigt politiskt beslut är förestående eller att Putin är utsatt för internt tryck.

Under mars månad har det dessutom kommit uppgifter om att Putin fruktar en statskupp, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.
Enligt källor till den ryska nyhetskanalen VChK-OGPU är det personer nära Rysslands tidigare försvarsminister Sergej Sjojgu som planerar en kupp mot den ryska ledningen.

Hotet har sagts ligga bakom nedstängningar av mobilt internet i Moskva, samtidigt som det också har placerats ut soldater på den ryska huvudstadens gator, vilket bland annat har uppmärksammats av den tidigare moderatledaren Carl Bildt (M) i ett inlägg på X nyligen.

LÄS OCKSÅ: Ryska fronten krackelerar - Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Två miljoner ton borta – Ryssland har begått storstöld

2026 03 23

Ryssland har stulit från Ukraina och sålt på den internationella marknaden.

Kriget i Ukraina är inne på sitt femte år utan slut i sikte.

Ryssland fortsätter att bomba ukrainska städer – och det finns i nuläget inga tecken på att de USA-ledda fredsförhandlingarna ger några konkreta resultat.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Ryssland har stulit omkring två miljoner ton ukrainskt spannmål under 2025 och sålt det på internationella marknader, uppger Kyiv Post.

Två miljoner ton

Uppgifterna kommer från Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha.

Han säger att två miljoner ton ukrainskt spannmål har stulits av Ryssland och sålts till länder i Asien, Afrika, Mellanöstern och Europa.

– Omkring 40 procent gick till Egypten, förklarar han.

Totalt 15 miljoner

Sedan tidigare har Ukraina uppskattat att Ryssland har stulit så mycket som 15 miljoner ton spannmål sedan början av 2022.

Spannmålen ska bland annat ha tagits från de ockuperade regionerna i Ukraina.

Läs mer: UPPGIFTER: Kina har ”ondskefull plan” för Ryssland

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot oljeinfrastruktur i republiken Basjkortostan den 22 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot militära mål

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot en rysk lednings- och observationspost nära Smorodino i Belgorod oblast – ungefär fem kilometer från den internationella gränsen – samt ett luftvärnssystem av typen Buk-M1 nära Pervoye Maya i Brjansk oblast – ungefär 30 kilometer från den internationella gränsen, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 22 mars bekräftar den ukrainska attacken mot Pervoye Maya.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen