Panik när simmare dödades av vithaj bara 50 meter från stranden

2021 11 14

En erfaren 57-årig simmare tros ha dödats av en nästan 5 meter lång vithaj i Australien.

Folk på stranden såg när den 57-åriga pappan drogs ned under ytan av hajen som anföll bara 50 meter från stranden rapporterar australiska medier.

Skräckslaget vittne

– Jag såg hur mannen kämpade i vattnet och sedan blev det tumultartat när en liten båt kom för att hjälpa honom och det var det sista vi såg av honom, säger ett skräckslaget vittne som stod på stranden till The West Australian.

Offret var en erfaren simmare som ofta besökte Fremantle Beach utanför Perth i sydvästra Australien där hajattacken ägde rum.

Familjen såg allt från stranden

Myndigheterna letade efter mannen hela lördagen men kunde inte finna honom varpå misstankarna om att han dödats av hajen stärktes. Det är i så fall den första dödliga hajattacken i Perth på fem år.

Offrets fru och barn befann sig på stranden när maken attackerades och det var stor rädsla och chock på stranden.

Varningslarmet ljöd på stranden

– Den var stor och såg ut som en vithaj. Efter attacken såg man hur den vände ut mot havet igen och vi såg fenan, säger ett vittne till The West Australian.

I samband med hajattacken så startade man varningslarmet på stranden och strax innan var området fullt av surfare och andra samtidigt som familjer kom för att inleda en solig lördag vid den populära stranden.

Rusade ut ur vattnet i panik

Mannen var bara en liten bit från strandkanten när hajen dök upp, cirka 50 meter bedömer vittnen.

Kaiden Boult, 16 år, är ett av vittnena som precis hade surfat i vattnet när en pojk kom rusande.

– Han skrek åt oss att lämna vattnet för att det hade varit en hajattack, säger Kaiden.

– Vi begav oss ut på klipporna och tittade ut och då såg vi en jättestor haj, säger han. Folk rusade upp ur vattnet i panik.

– Sen kom det poliser och läkare från alla möjliga håll och de spärrade av precis som vid en brottsplats.

Flera stränder stängdes av

Flera andra stränder i området stängde inom kort vilket påminde befolkningen om en händelse för 21 år sedan då en liknande hajattack inträffade i Perth.

2016 dödades två personer av vithajar i Perth och lördagens händelse väcker flera obehagliga minnen bland stadens invånare.

Foto: G. Schömbs


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen